Zespół Szkolno-Przedszkolny nr 6 w Krakowie

Szkoła Podstawowa nr 16
im. Jana Śniadeckiego
w Krakowie

Szkoła

Przedszkole
Samorządowe nr 17
w Krakowie

Przedszkole

Szkoła Podstawowa nr 16
im. Jana Śniadeckiego
w Krakowie

Szkolne Spotkanie Świąteczne

25 grudnia 2022


Czas oczekiwania na święta Bożego Narodzenia należy do najpiękniejszych w roku. Dlatego też, tradycją szkoły są coroczne spotkana wigilijne, na których spotykają się wszyscy uczniowie i nauczyciele na wspólnym kolędowaniu. Ta piękna tradycja, jest też świetną okazją do integracji uczniów z Polski i z Ukrainy, poprzez poznawanie przez społeczności uchodźcze polskich obyczajów i kultury. Dzięki środkom przekazanym przez UNICEF na sali gimnastycznej stanęła przepiękna choinka, a na stołach w każdej klasie znalazły się świąteczne słodkości: makowce, ciasteczka, soki i owoce.

W tym roku nasze spotkanie odbyło się 22 grudnia i rozpoczęło się przedstawieniem Koła Teatralnego „Patchwork”, które zaprezentowało nam przepiękną i bardzo pouczającą „Opowieść Wigilijną”.  Baśniowa scenografia, stroje,  muzyka oraz gra aktorów pozwoliła nam na chwile zadumy nad sensem Świąt Bożego Narodzenia,  uświadomiła nam, czym polega radość i jak ważne jest wspólne spędzanie tego szczególnego czasu w gronie najbliższych oraz jak ważne jest pomaganie innym!

Kolejnym punktem spotkania był występ Chóru Szkoły Podstawowej nr 16, który zaprezentował nam piękne pastorałki i kolędy. Cała widownia dołączyła się do wspólnego kolędowania.
Na zakończenie oficjalnej części na sali gimnastycznej wystąpił na scenie Dyrektor Zespołu Szkolno - Przedszkolnego Nr 6 - Bogdan Dobrucki, który skierował do wszystkich uczniów i nauczycieli świąteczne życzenia. 

Ponadto uroczystą atmosferę przedświątecznych dni tworzą też klasowe spotkana wigilijne. Organizowane są one przez nauczycieli przy wsparciu rodziców, a w tym roku dodatkowo dzięki środkom UNICEF. Przy pięknie udekorowanych stołach z zachowaniem najważniejszych  tradycji i zwyczajów  zasiadają uczniowie i wychowawcy, aby podzielić się opłatkiem, złożyć sobie życzenia bożonarodzeniowe i zaśpiewać kolędy. Spotkania te przebiegają w miłej i życzliwej atmosferze. Znikają wszelkie nieporozumienia, a nastaje zgoda i wzajemna życzliwość.

Po zakończonych spotkaniach wszyscy udają się do domów z głębokim przekonaniem, że:

„Wigilia to nie tylko czas,  gdy jest prezentów moc,

to nie tylko czas,  gdy potraw sto na stole.

Lecz Wigilia to przepiękny czas,

Bożonarodzeniowy czas,

gdy siedzimy wszyscy w kole,

i mamy bliskich przy stole.”

Fotorelacja!

A.P.