Zespół Szkolno-Przedszkolny nr 6 w Krakowie

Szkoła Podstawowa nr 16
im. Jana Śniadeckiego
w Krakowie

Szkoła

Przedszkole
Samorządowe nr 17
w Krakowie

Przedszkole

Szkoła Podstawowa nr 16
im. Jana Śniadeckiego
w Krakowie

"Zielona szkoła" w Gołkowicach Górnych

28 października 2022

W dniach 24-28 października 2022r. uczniowie klas IV-VII uczestniczyli w Zielonej Szkole w Centrum Wypoczynku JordaNova w Gołkowicach Górnych. Mieszkali w pawilonie hotelowym otoczonym lasem. Serwowane posiłki były smaczne i różnorodne, wzbogacone o regionalne przysmaki.
„Złap oddech w górach!” - to hasło towarzyszyło naszemu pobytowi w Beskidzie Sądeckim i Pieninach. Program wypoczynku był bardzo bogaty i atrakcyjny. Przy sprzyjających warunkach atmosferycznych wszyscy świetnie się bawili. Chętnie uczestniczyli w licznych konkursach i wycieczkach, a było tego niemało.
Największą atrakcją był wyjazd koleją gondolową na Jaworzynę Krynicką – 1114 m n.p.m. Do lipca była to najdłuższa i najnowocześniejsza kolejka tego typu w Polsce. Trasa kolei długości 2211 m przebiega z Czarnego Potoku na sam szczyt Jaworzyny Krynickiej. Na szczycie, z platform widokowych można było podziwiać wspaniałe, beskidzkie krajobrazy, a bliski kontakt z przyrodą dostarczył wielu niezapomnianych wrażeń.
Przygodę w Pienińskim Parku Narodowym rozpoczęliśmy od średniowiecznych zamków w Czorsztynie i w Niedzicy. Uczniowie poznali legendę pienińską „O księżniczce Brunhildzie” i obejrzeli zamek wykorzystany w popularnym serialu „Wakacje z duchami”. Podziwiali widok z korony zapory Jeziora Czorsztyńskiego – jeden z najpiękniejszych widoków w polskich Karpatach. Ogromne wrażenie wywołały „Organy” autorstwa Władysława Hasiora, wzniesione na przełęczy Snozka.
Szczawnicę i okolicę zwiedziliśmy z przewodnikiem. Odwiedziliśmy Muzeum Pienińskie im. Józefa Szalaya w Szlachtowej. Pani kustosz w bardzo interesujący sposób przeprowadziła nas przez ekspozycję, przybliżając historię, zwyczaje i tradycje ludowe ziemii pienińskiej.
W Szczawnicy, znanym uzdrowisku, delektowali się w Pijalni wodami mineralnymi i mieli okazję zobaczyć gruszki na wierzbie. Idąc deptakiem obejrzeli zabudowę charakterystyczną dla miasta zdrojowego. W piękny, słoneczny dzień przyjemnością był spacer w malowniczej dolinie Grajcarka skąd roztaczał się widok na Palenicę. Uczniowie na tzw. „Małych Krupówkach” zakupili regionalne pamiątki.
Był również czas na zajęcia edukacyjnespacery po okolicy oraz zabawy integracyjne i rozgrywki piłki nożnej na terenie ośrodka.

Uczniowie wrócili do Krakowa bogatsi o nowe doświadczenia i przyjaźnie.

Małgorzata Kamzik
Aneta Górak
Barbara Maziarz
Ewa Trójniak-Szponder

zobacz zdjęcia