Zespół Szkolno-Przedszkolny nr 6 w Krakowie

Szkoła Podstawowa nr 16
im. Jana Śniadeckiego
w Krakowie

Szkoła

Przedszkole
Samorządowe nr 17
w Krakowie

Przedszkole

Szkoła Podstawowa nr 16
im. Jana Śniadeckiego
w Krakowie

Wycieczka do JuraParku w Krasiejowie

7 października 2022

W dniu 4 października 2022 roku klasy 7a, 7b i 8a pojechały na wycieczkę biologiczną do Jura Parku w Krasiejowie. Przedmiotem badań była ewolucją. Podczas zwiedzania Parku Nauki i Ewolucji Człowieka uczestnicy zapoznali się z układem okien ewolucji, które nie są przedstawione w sposób chronologiczny, zabieg został celowo zmodyfikowany przez ekspertów przygotowujących ekspozycję. Oparto go na drzewie filogenetycznym człowieka. Widz zaopatrzony w odpowiednie słuchawki samodzielnie zapoznaje się z tematyką okien ewolucji: Zagładą wielkich dinozaurów, początkami dwunożności, zejściem istot z drzew, oknem prehistorii, pierwszą rodziną, poznaje problemy zabójcy i ofiary, pierwszej miłości, konkurencji, stwierdza że istniały karły i giganci, ogląda pierwszy pogrzeb.
Kolejną atrakcją był Tunel czasu w którym za pomocą nowoczesnych metod multimedialnych podróżnicy cofnęli się w czasie aż do Wielkiego Wybuchu. Poznali kolejne etapy kształtowania się Ziemi. Byli świadkami powstania pierwszych galaktyk i Układu Słonecznego. Na ich oczach narodziła się Ziemia, powstała atmosfera i pierwsze formy życia. Zajrzeli w głębiny paleozoicznych mórz i podziwiali ich mieszkańców.
Dalszą atrakcją był spacer po terenie ścieżką dydaktyczną, gdzie można było odkrywać kolejne gatunki gadów, płazów i pra dinozaurów. Szczególnie ciekawą ekspozycją był Pawilon Paleontologiczny w Krasiejowie - budynek który zabezpiecza największe w Europie skamieniałości triasowych płazów i gadów, które można oglądać przez przeszkloną podłogę. Szczątki zwierząt odnalezionych w Krasiejowie, datowane są na 225 mln lat, czyli więcej aniżeli szczątki dinozaurów. Ekspozycja wewnątrz pawilonu jest jedyną w Polsce na taką skalę ekspozycją o charakterze „in situ”, czyli w miejscu znalezienia.
Po spacerze pełnym wrażeń uczniowie obejrzeli film w kinie 5D, odwiedzili Prehistoryczne Oceanarium i z głowami pełnymi wiedzy wrócili do Krakowa.

zobacz zdjęcia