Zespół Szkolno-Przedszkolny nr 6 w Krakowie

Szkoła Podstawowa nr 16
im. Jana Śniadeckiego
w Krakowie

Szkoła

Przedszkole
Samorządowe nr 17
w Krakowie

Przedszkole

Szkoła Podstawowa nr 16
im. Jana Śniadeckiego
w Krakowie

Zajęcia terenowe klas 6a, 7a oraz 7b w Parku Miejskim Bagry

28 września 2022

W dniach 27. 09 2022 i 28.09.2022 uczniowie klasy 7a i 7b oraz 6a odbyli zajęcia terenowe z biologii.

Terenem badań był obszar Parku Miejskiego Bagry. Uczniowie uzbrojeni w lupy, specjalne pudełka i szczypce do pomiaru złowionych okazów przystąpili do realizacji zadań.

Na specjalnie przygotowanych kartach pracy trzeba było zanotować wyniki obserwacji obiektów botanicznych i zoologicznych. Uczniowie musieli wykazać się umiejętnością rozróżniania roślin okrytonasiennych takich jak: wrotycz pospolity, jasnota biała, koniczyna łąkowa, krwawnik pospolity, babka lancetowata, chaber łąkowy, jastrzębiec kosmaczek i szczaw zwyczajny oraz zaobserwować elementy ich budowy morfologicznej. Kolejnym zadaniem było zbieranie do specjalnego pojemnika na łące okazów fauny i zaklasyfikowanie ich do poszczególnych grup stawonogów oraz opisanie cech charakterystycznych. Młodzież uczyła się również sposobu odławiania planktonu i przygotowania preparatów do obserwacji mikroskopowej. Klasy siódme doskonaliły się w oznaczaniu drzew iglastych po igłach i szyszkach a klasa szósta w rozpoznawaniu bezkręgowców słodkowodnych. Po zajęciach wszystkie złowione na potrzeby badań okazy zwierząt zostały wypuszczone do swojego naturalnego środowiska.

Pogoda i zapach nadchodzącej jesieni bardzo przyjaźnie wpłynął na uczestników bo już wstępnie dopytywali nauczyciela o kolejne takie zajęcia. Do szkoły uczniowie wrócili wzbogaceni o wiedzę praktyczną i w bardzo dobrych humorach.

Ewa Trójniak-Szponder
Anna Szczepanik

zobacz zdjęcia