Zespół Szkolno-Przedszkolny nr 6 w Krakowie

Szkoła Podstawowa nr 16
im. Jana Śniadeckiego
w Krakowie

Szkoła

Przedszkole
Samorządowe nr 17
w Krakowie

Przedszkole

Szkoła Podstawowa nr 16
im. Jana Śniadeckiego
w Krakowie

Dzień Kropki

15 września 2021

 15 września obchodzimy International Dot Day, czyli Międzynarodowy Dzień Kropki. 

Inspiracją do stworzenia tego święta była książeczka pod tytułem “The Dot”(“Kropka”) napisana przez amerykańskiego pisarza dla dzieci Peter’a H. Reynolds’a. Jej bohaterką jest mała Vashti, która dzięki malutkiej kropce i wspaniałej nauczycielce plastyki uwierzyła w swoje możliwości.

W  tym roku to święto talentów i kreatywności  po raz pierwszy  zawitało  do naszej szkoły! 

Kropka towarzyszyła uczniom klas I-III przez cały tydzień od 13 do 17 września. To były wspaniałe dni dla nas wszystkich! Uczniowie poznali historię Vashti, rozmawiali o motywacji i wierze w swoje możliwości.

15 września szkołę ogarnęła prawdziwa “kropkowa rewia mody”. Dzieci przygotowały  sobie stroje specjalnie na tę okazję a także brały udział w kreatywnych zabawach i aktywnościach plastycznych. 

Klasa I z radością powitała w swojej klasie nową uczennicę Kropeczkę wierszykiem:  Raz dwa trzy dzisiaj jest dzień kropki. Dzieci zaprosiły Kropeczkę do zabawy w szukanie kropek a znalezione kropki posłużyły do układania działań matematycznych. Z połączonych kropek powstała literka O, z której następnie uczniowie tworzyli fantastyczne kształty i wzory. Na języku angielskim uczniowie wykonywali przestrzenne obrazki w aplikacji Quiver.

W klasie II uczniowie rozwiązywali łamigłówki i zadania logiczne z kropką na tablicy interaktywnej.  Wspaniale kodowali na kartach pracy oraz tworzyli przestrzenne kompozycje, tzw. "kropkowe" dzieła sztuki a na lekcji angielskiego wykonali własnoręcznie alfabet i śpiewali piosenkę pt. “The Alphabet”.

W klasie III kropka była inspiracją do napisania wypracowania. Uczniowie pięknie przyozdobili w kropki plac przed wejściem do szkoły. Na języku angielskim wykonywali drzewo talentów i śpiewali piosenkę pt. “ The Dot Song”.

 Zajęcia w tym dniu, przyniosły wszystkim wiele radości i niezapomnianych wrażeń. Z niecierpliwością czekamy na następny rok. 
Nasza szkoła została oznaczona na zakropkowanej mapie świata!

Zapraszamy do obejrzenia krótkiej fotorelacji z Dnia Kropki w naszej szkole.

JDz