Wycieczka do juRajskiej spiżarni w Lelowie

23 maja 2017

22 maja 2017r. uczniowie klas 4, 5, 6a i 6b wyruszyli na wycieczkę do juRajskiej spiżarni w Lelowie, która była dla wszystkich niezapomnianym przeżyciem. Poznaliśmy tam historię polskiej wsi, dowiedzieliśmy się, jak wyglądało typowe wiejskie gospodarstwo, jego otoczenie, a także codzienne życie oraz jak powstawały najprostsze pokarmy: chleb, masło i ser. Wzięliśmy udział w warsztatach zatytułowanych „Skąd się bierze mleko i przetwory mleczne”. Widzieliśmy jak się oddziela mleko i śmietanę przy użyciu centryfugi. Ubijaliśmy w kierzance masło, wyciskaliśmy biały ser, braliśmy udział w konkursie dojenia krowy. Drugie zajęcia warsztatowe zatytułowane były „Tajemnice kropli miodu”. Polegały na obserwacji pszczół w mini ulu pokazowym. W międzyczasie wysłuchaliśmy opowieści “o miodzie”. Degustowaliśmy miód pszczeli, który wyśmienicie smakował na lelowskim chlebie z masłem i domowym serem. Ognisko i pieczone kiełbaski były ostatnim punktem programu zaoferowanym przez gospodarzy Białej Wielkiej (gm. Lelowo). W drodze powrotnej do Krakowa zwiedziliśmy pozostałości gotyckiego zamku w Rabsztynie.