Zespół Szkolno-Przedszkolny nr 6 w Krakowie

Szkoła Podstawowa nr 16
im. Jana Śniadeckiego
w Krakowie

Szkoła

Przedszkole
Samorządowe nr 17
w Krakowie

Przedszkole

Szkoła Podstawowa nr 16
im. Jana Śniadeckiego
w Krakowie

2 KWIETNIA - Światowy Dzień Świadomości Autyzmu

1 kwietnia 2020

Obchody Dnia mają na celu podnoszenie świadomości społecznej na temat AUTYZMU.

Wydarzenie to realizowane jest w ramach obchodów Światowego Dnia Wiedzy na Temat Autyzmu, ustanowionego przez Zgromadzenie Ogólne ONZ w 2008 r., które uznało autyzm za jeden z najpoważniejszych problemów zdrowotnych świata.

Osoby z autyzmem odbierają świat „nie lepiej, nie gorzej, po prostu inaczej”. Charakteryzuje ich m.in. nadwrażliwość słuchowa lub niewrażliwość dotykowa.

Żeby zrozumieć, co to jest NADWRAŻLIWOŚĆ SŁUCHOWA spróbujcie zrobić poniższe doświadczenie: spróbujcie ze zrozumieniem przeczytać jakiś wybrany tekst z książki, gdy ktoś jednostajnie uderza głośno, rytmicznie twardym przedmiotem o blat stołu. Czytamy tylko raz. Czy w tych trudnych warunkach zrozumieliście tekst? Osoby z autyzmem bardzo często cechuje nadwrażliwość słuchowa, dlatego docierające do nich dźwięki słyszą ze zwiększoną siłą (głośniej i wyraźniej).

NIEWRAŻLIWOŚĆ DOTYKOWA charakteryzuje się tym, iż niektóre osoby z autyzmem, aby poczuć dotyk, poznać jakiś przedmiot potrzebują wykorzystania w tym celu większej siły nacisku, np. ubierzcie grube rękawice i spróbujcie nawlec i zawiązać sznurówki w trampkach. Wasze czucie będzie osłabione a wykonywanie czynności stanie się trudniejsze.

Poniższy film pomoże Wam lepiej zrozumieć AUTYZM. Poszerzy waszą wiedzę na temat AUTYZMU oraz mam nadzieję również tolerancję wobec osób dotkniętych autyzmem.

Amazing things Happen