Zespół Szkolno-Przedszkolny nr 6 w Krakowie

Szkoła Podstawowa nr 16
im. Jana Śniadeckiego
w Krakowie

Szkoła

Przedszkole
Samorządowe nr 17
w Krakowie

Przedszkole

Szkoła Podstawowa nr 16
im. Jana Śniadeckiego
w Krakowie

Mikołajki klasy 5a

5 grudnia 2019

4 grudnia 2019 roku Święty Mikołaj zaprosił uczniów klasy 5a do Muzeum Iluzji mieszczącego się przy ul. Straszewskiego 15.

Uczniowie mieli okazję poznać zjawiska fizyczne oparte na zasadach działania optyki. Zwiedzając kolejne sale mogli: oglądać obrazy, których nie można dotknąć, ptasie pióra, które poruszają się bez udziału wiatru, poznać anamorfozę czyli technikę celowej deformacji obrazu wymyśloną przez artystów w okresie renesansu. Zgłębiali też tajemnicę podwójnego obrazu i klasyczne zabawki optyczne z efektem stroboskopowym. Najwięcej emocji wzbudziły: ściana, na której można było pisać światłem oraz hologramy zwierząt i roślin zapisane przy użyciu lasera na szklanej płytce.

         W ramach własnych eksperymentów i badań uczniowie mogli: układać tajemnicze puzzle, z niezrozumiałych pozornie  liter stworzyć czytelny napis i zobaczyć zniekształcone odbicia swoich postaci w specjalnie skonstruowanych lustrach. Dowiedzieli się również, jakie triki perspektywy i światła stosuje się przy uzyskiwaniu efektów specjalnych podczas kręcenia filmów.

ASz