Zespół Szkolno-Przedszkolny nr 6 w Krakowie

Szkoła Podstawowa nr 16
im. Jana Śniadeckiego
w Krakowie

Szkoła

Przedszkole
Samorządowe nr 17
w Krakowie

Przedszkole

Szkoła Podstawowa nr 16
im. Jana Śniadeckiego
w Krakowie

Pierwszy Dzień Wiosny

22 marca 2017

Choć astronomiczna wiosna przyszła do nas już wczoraj, to właśnie dziś, 21 marca, zgodnie z kalendarzem, świętowaliśmy jej nadejście. 21 marca obchodzi się dzień wagarowicza, ale my tego "święta" nie uznajemy.
Uczniowie klas I-III ze Szkoły Podstawowej nr 16 zgodnie więc z tradycją wspólnie postanowili pożegnać „Biała Panią” i przywitać długo oczekiwaną wiosnę.
Jak obyczaj nakazuje przygotowali Marzannę – kukłę w kolorowym przebraniu, symbolizującą odchodzącą zimę. W uroczystym pochodzie przeszli z Marzanną pod Smoczą Jamę. Tam wierszami oraz piosenkami przekonali zimę, by odpłynęła na falach „wyczarowanej” przez nich Wisły i już nie wracała. Tym samym zaprosili wiosnę, żeby zagościła w Naszej Szkole. 
Klasy IV-VI witały wiosnę...w Muzeum. Klasa IV i V udały się do Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie, gdzie uczestniczyły w lekcji muzealnej dotyczącej zagadnień z zakresu historii i techniki lotnictwa.
Klasa VI a i VI b wybrała się do Muzeum AK, gdzie uczestniczyła w warsztatach podczas których mi.in. uczniowie deszyfrowali tajne wiadomości i wypełniali specjalne dowody osobiste, poznali akcje przeprowadzone przez wywiad, fragmenty maszynopisów oraz metody działania wybranych konspiratorów. Po tej dawce wiedzy wzięli udział w grze terenowej.