Zespół Szkolno-Przedszkolny nr 6 w Krakowie

Szkoła Podstawowa nr 16
im. Jana Śniadeckiego
w Krakowie

Szkoła

Przedszkole
Samorządowe nr 17
w Krakowie

Przedszkole

Szkoła Podstawowa nr 16
im. Jana Śniadeckiego
w Krakowie

Zielona Szkoła-maj 2019r.

25 maja 2019

W poniedziałek 20.05.2019r. wybraliśmy się na zieloną szkołę pn. Wrocław i wielka historia Dolnego Śląska. Wzięły w niej udział 33 osoby klas IV-VIII naszej szkoły, czterech opiekunów: Pani Aneta Górak- wychowawczyni kl. VI, Pani Elżbieta Kosieniak- wychowawczyni klasy VIII b, Pani Anna Szczepanik- wychowawczyni kl. IV oraz Pani Ewa Trójniak- Szponder -wychowawczyni klasy V a.

W wyznaczonym dniu o godz. 6:45 zebraliśmy się na ul. Dajwór (stanowisko dla autokarów turystycznych) tuż przy ul. Miodowej w Krakowie.
Po sprawdzeniu obecności, wsiedliśmy do autokaru i wyruszyliśmy w drogę. Po trzech godzinach jazdy dotarliśmy do Świdnicy, gdzie zwiedziliśmy kościół Pokoju- największą drewnianą barokową świątynię na świecie, zwiedziliśmy Świdnicką starówkę oraz Perłę Dolnego Śląska-Katedrę Świdnicką. Następnie udaliśmy się do Muzeum Kolejnictwa w Jaworzynie Śląskiej. O godzinie 17.30 dotarliśmy do Hotelu Ślęża na ul. Świętego Jakuba 4 w Sobótce. Rozpakowaliśmy bagaże w przydzielonych pokojach. Po krótkim odpoczynku udaliśmy na obiadokolację. Cisza nocna była od godziny 22:00, ale nowe miejsce, atrakcje i towarzystwo tak wpłynęło na nas, że trudno było przymknąć oko tamtej nocy.

Drugi dzień był również wyczerpujący, jak pierwszy. Zaraz po śniadaniu wyruszyliśmy z panem przewodnikiem zdobywać szczyt Ślęży.

Trzecim etapem naszego pobytu na zielonej szkole była wycieczka do Brzegu-miasta w województwie opolskim. Do którego udaliśmy się po śniadaniu z panem przewodnikiem. Zawitaliśmy do Zamku Piastów Śląskich – rezydencji, która powstała w XIII w., obecnie jest to siedziba Muzeum Piastów Śląskich w Brzegu. W Brzegu odbyliśmy spacer po Rynku, jak również odwiedziliśmy Kościół św. Mikołaja – bazylikę pochodzącą z XIV wieku, zaliczaną do największych tego typu budowli gotyckich na Śląsku. Następnie szlakiem św. Jakuba udaliśmy się do murowanego kościoła w Małujowicach. Kościół ma jeden z najbogatszych w Polsce cykli gotyckich malowideł ściennych. Tworzy on cykl biblijny – Biblia Pauperum (czyli "Biblia Ubogich" – w zamierzchłych czasach niepiśmiennym osobom przekazywano słowo boże za pomocą obrazów). Świątynia jest najważniejszym punktem na Szlaku Polichromii Brzeskich, nazwana jest „śląską Sykstyną”. Przydomek ten kościół zyskał dzięki jednemu z malowideł przedstawiających Sąd Ostateczny – czyli scenie, która zdobi również watykańską Kaplicę Sykstyńską. Świątynia uznana została za jeden z 7 Nowych Cudów Polski w plebiscycie National Geographic Traveler.

Czwartym punktem naszej wyprawy szkolnej był wyjazd na Sky Tower we Wrocławiu, jest to najwyższy budynek w Polsce, w kategoriach: wysokości dachu oraz wysokości najwyżej położonego piętra. Następnie autokarem udaliśmy się do Parku Szczytnickiego, gdzie zobaczyliśmy Halę Stulecia, Park Fontann i Wielką Pergolę. W czwartek również zwiedziliśmy Zoo we Wrocławiu najstarszą i najbogatszą w gatunki tego typu placówkę w Polsce (oceanarium zrobiło na nas ogromne wrażenie).

Ostatnim dniem pobytu na Dolnym Śląsku był piątek. Tego dnia po śniadaniu wyruszyliśmy w drogę powrotną. Ale zanim udaliśmy się do domu, pojechaliśmy znów do Wrocławia, aby poznać to piękne miasto. Gwiazdą Wrocławskich Atrakcji była niewątpliwie Panorama Racławicka, którą warto odwiedzić, by przenieść się w inną rzeczywistość. We Wrocławiu odbyliśmy również spacer pod kierunkiem pani przewodnik, która opowiedziała nam historię miasta, pokazała starówkę oraz „krasnale”. Stare Miasto to wizytowa część Wrocławia. Wrocław jest miastem mogącym pochwalić się ciekawą historią, którą w dużej mierze zawdzięcza swojemu położeniu na skrzyżowaniu głównych szlaków Europy Środkowej. Centralnym punktem Starego Miasta we Wrocławiu jest Rynek Główny, na którym znaleźć można wiele pięknych, barokowych kamienic, perfekcyjnie odremontowanych po wojennych zniszczeniach. W części Starego Miasta znajduje się także Uniwersytet Wrocławski. Po zwiedzeniu Wrocławia wiemy już, jak wygląda jego Ratusz, Ostrów Tumski, Katedra św. Jana Chrzciciela, Ostrów Piaskowy, ul. Jatki, Uniwersytet i Ossolineum.

Do Krakowa wróciliśmy o 20:15 w piątek (24 maja 2019r.).

Wyjazd na zieloną szkołę należy uznać za udany, wszystko przebiegało sprawnie i bez jakichkolwiek zakłóceń.

Z przyjemnością wspominamy górskie wycieczki oraz zabytki, które zobaczyliśmy po raz pierwszy.

Mamy nadzieję, że nasza następna wycieczka na zieloną szkołę będzie również udana i ciekawa, jak ta.

 

EK