Zespół Szkolno-Przedszkolny nr 6 w Krakowie

Szkoła Podstawowa nr 16
im. Jana Śniadeckiego
w Krakowie

Szkoła

Przedszkole
Samorządowe nr 17
w Krakowie

Przedszkole

Szkoła Podstawowa nr 16
im. Jana Śniadeckiego
w Krakowie

Warsztaty klas 4 i 6 w Muzeum Archeologicznym

22 lutego 2019

 

W dniach 20.02. i 21.02.2019 uczniowie klas 4a i 6a w ramach projektu BON KULTURY uczestniczyli w warsztatach organizowanych przez Muzeum Archeologiczne w Krakowie.

Muzeum powstało już w 1850 roku i jest jednym z najstarszych tego typu w Polsce.

Zajęcia odbywały się w salach „egipskich”, gdzie zgromadzono wspaniałe eksponaty pochodzące znad starożytnego Nilu, które zostały pozyskane m. in. dzięki darom żołnierzy Samodzielnej Brygady Strzelców Karpackich, walczących na Bliskim Wschodzie podczas II Wojny Światowej.

W pierwszej części zajęć uczniowie zdobywali wiedzę o muzealnych zbiorach, dowiedzieli się między innymi jak przebiegał proces mumifikacji ciała zmarłego i jakie przedmioty wkładano do jego grobu. Następnie poznali co to są: uszebti, urny konopskie, amulety i usech.

Punktem kulminacyjnym zajęć było odszukanie, na podstawie krótkich wskazówek, skrzyń ze skarbami ukrytych w trzech salach. Po odnalezieniu skrzyń uczniowie, by wydobyć zawartość, musieli zastosować szyfr liczb, który trzeba było odszukać np. licząc ilość łzawic (są to naczynia do przechowywania łez żałobników) lub sarkofagów.

Zabawa przebiegała bardzo żywiołowo, ponieważ każdej grupie bardzo zależało na zdobyciu cennych trofeów. Na zakończenie zajęć wszyscy uczestnicy otrzymali nagrody.

Do szkoły uczniowie wrócili uśmiechnięci, radośni i bardzo zadowoleni.

 AS