Zespół Szkolno-Przedszkolny nr 6 w Krakowie

Szkoła Podstawowa nr 16
im. Jana Śniadeckiego
w Krakowie

Szkoła

Przedszkole
Samorządowe nr 17
w Krakowie

Przedszkole

Szkoła Podstawowa nr 16
im. Jana Śniadeckiego
w Krakowie

Gra miejska „Od niepodległości do współczesności”

15 października 2018

W dniu 13 października 2018 roku, uczennice klasy 6 naszej szkoły: Emilia Kotarba i Weronika Małek, wzięły udział w rodzinnej grze miejskiej: „Od niepodległości do współczesności”, zorganizowanej przez Bibliotekę Kraków, Centrum Kultury Podgórza i Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie MOCAK, w ramach obchodów 100 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.
Gra odbyła się pod tytułem: „Krakowskimi śladami marszałka Józefa Piłsudskiego”.
Uczestnicy przypomnieli sobie postać Józefa Piłsudskiego i jego związki z Krakowem.
Zadaniem grup było dotarcie do poszczególnych punktów kontrolnych, usytuowanych w Parku Jordana, Domu Legionistów przy alei 3 Maja i ulicy Oleandry- pod pomnikiem Józefa Piłsudskiego u zbiegu ulic Wenecja i Garncarskiej oraz na placu Jana Nowaka-Jeziorańskiego.
W trakcie gry należało rozwiązać krzyżówkę historyczną, ułożyć puzzle ze zdjęcia Marszałka z przyjazdu do Krakowa, odszukać skrzynię z ukrytym w niej listem do Romana Dmowskiego – udostępnionym w fotokopii przez Archiwum Akt Nowych w Warszawie – i następnie bezbłędnie odczytać jego treść z rękopisu Marszałka, którego charakter pisma nie był zbyt staranny, prawidłowo nazwać części ubioru ułana oraz odszukać tablicę pamiątkową poświęconą Marszałkowi w budynku dworca kolejowego. Na końcu zmagań, po powitaniu, uczestników gry, w siedzibie Biblioteki Kraków przez legionistę, organizatorzy sprawdzili wiedzę uczestników w przygotowanym teście składającym się z 20 szczegółowych pytań dotyczących życia i działalności Marszałka.
Reprezentujące naszą szkołę uczennice uzyskały łącznie 58 punktów i zajęły 3 miejsce. Do zwycięskiego zespołu straciły jedynie 2 punkty. Niestety nie wiedziały jakie kwiaty lubił najbardziej Józef Piłsudski (tulipany, krokusy czy sasankę), ile znał języków obcych ( żadnego, cztery czy pięć) udzielając odpowiedzi, że cztery zapomniały o obowiązkowej w tamtych czasach łacinie oraz na jakim banknocie 10 lat temu umieszczono jego wizerunek (dziesięciozłotowym, dwudziestozłotowym czy tysiączłotowym).
Należało również w trzynastu ruchach prawidłowo złożyć flagę Polski, przytoczyć wszystkie zwrotki pieśni „My, Pierwsza Brygada”, a także nazwać elementy stroju ułana.