Zespół Szkolno-Przedszkolny nr 6 w Krakowie

Szkoła Podstawowa nr 16
im. Jana Śniadeckiego
w Krakowie

Szkoła

Przedszkole
Samorządowe nr 17
w Krakowie

Przedszkole

Szkoła Podstawowa nr 16
im. Jana Śniadeckiego
w Krakowie

Klasa 4a w Michałowie

26 września 2018

24 września 2018 roku, klasa 4 a odbyła wycieczkę do Stadniny Koni Arabskich w Michałowie.

Celem wycieczki było zapoznanie uczniów z warunkami w jakich hodowane są konie arabskie oraz krowy rasy „Jersey”.  

Młodzi badacze przyrody mieli okazję zapoznać się z przedstawicielami hodowanych w Michałowie ras koni. Oglądali stajnie podzielone na boksy, które były opisane danymi poszczególnych mieszkańców. Zwiedzali zagrody ogierów, klaczy i źrebaków oraz boksy koni, które „przeszły na emeryturę”. Badali stan końskiej paszy czyli mieszaniny owsa i granulowanych witamin. Spacerowali również po licznych ogrodzonych pastwiskach i wybiegach. Wielką ciekawość wzbudziła wśród uczniów końska karuzela – okazało się, że aby utrzymać dobra formę, ogiery codziennie musza przebiec określony dystans. Podczas zwiedzania dzieci przekonały się jak wielką dbałością i troską ludzie opiekują się zwierzętami i jak wielką darzą ich miłością. Konie okazywały wielkie zainteresowanie odwiedzinami. Radośnie rżały i z ogromnym zainteresowaniem wystawiały głowy z zagród.

Podziw wzbudziła oczywiście sala z trofeami zdobytymi podczas licznych zawodów. Niesamowite wrażenie zrobiła opowieść pani przewodnik o tym, jak konie zdobyły ogromny puchar podczas zawodów w USA i o tym w jaki sposób były transportowane samolotem przez Atlantyk w specjalnie dla nich skonstruowanych boksach. Okazało się, że wśród licznych nagród zdobytych przez konie Stadniny w Michałowie znalazły się również 4 samochody marki Mercedes klasy C.
Na zakończenie wycieczki uczniowie oglądali wysokomleczne krowy rasy „Jersey” i porównywali paszę, którą karmione są krowy z paszą przeznaczoną dla koni. Wydaje się, że wizyta w Stadninie Koni Arabskich w Michałowie nauczy dzieci jak ważna jest odpowiedzialność za zdrowie i życie wszystkich zwierząt hodowanych przez człowieka.

ASz

zobacz zdjęcia