Skansen Wygiełzów-Zamek Lipowiec

17 czerwca 2018

Dnia 14 czerwca odbyła się wycieczka klasy 4a, 4b oraz klasy 6 do Wygiełzowa. Wycieczkę rozpoczęliśmy od zwiedzania ruin Zamku Lipowiec, dawnej twierdzy biskupów krakowskich, którego historia sięga średniowiecza. Następnie zwiedziliśmy skansen – Nadwiślański Park Etnograficzny. Wśród malowniczego terenu znajdują się zagrody chłopskie z sadami i ogródkami kwiatowymi, obiekty związane z wiejską produkcją rzemieślniczą, kościół z dzwonnicą, zespół małomiasteczkowy i inne przykłady architektury wsi nadwiślańskiej. Uczniowie wzięli udział w zajęciach, które miały na celu poznanie procesu pozyskiwania ziarna, mielenia zboża na mąkę, robienia kaszy, pieczenia chleba. Aktywność dzieci spożytkowana została przy wykonywaniu takich czynności jak młócenie cepem i mielenie w żarnach. Wycieczka była bardzo ciekawa, pogoda nam dopisała, a wszyscy wrócili zadowoleni i uśmiechnięci.

ETSz