Zespół Szkolno-Przedszkolny nr 6 w Krakowie

Szkoła Podstawowa nr 16
im. Jana Śniadeckiego
w Krakowie

Szkoła

Przedszkole
Samorządowe nr 17
w Krakowie

Przedszkole

Szkoła Podstawowa nr 16
im. Jana Śniadeckiego
w Krakowie

Zielona szkoła klasy 5

25 maja 2018

W dniach 14-18 maja 2018 klasa 5 uczestniczyła w wyjeździe na "zieloną szkołę”. Przebywaliśmy w w Domu Wczasów Dziecięcych w Porębie Wielkiej.

Oto sprawozdanie z wyprawy:

14 maja – Po przyjeździe na miejsce, poznaniu ośrodka i obowiązujących w nim przepisów  mogliśmy odpocząć oraz spokojnie zakwaterować się w pokoju. Po obiedzie był bardzo aktywny czas na zawody sportowe. Popołudnie spędziliśmy na boisku, można było grać w piłkę nożną, siatkówkę i badmintona. Aby nie opaść z sił posilaliśmy się kiełbaską z grila i pieczonym chlebem - zwłaszcza chlebem. Po kolacji oglądaliśmy konkurs tańca oraz wykazaliśmy się tanecznymi umiejętnościami na dyskotece. Przed 21:30 szybka toaleta wieczorna i .. cisza nocna.

15 maja – Dzień rozpoczął się sportowo - tenisem stołowym, piłkarzykami i bilardem. Następnie rozruszani udaliśmy się na podbój Gorców. Prawie udało nam się wyjść na szczyt Potaczkowej, natomiast zejście odbyło się w lekkim deszczu. Była okazja przewietrzyć peleryny i kurtki przeciwdeszczowe. Po powrocie - lekcje praktyczne: poszukiwanie potrzebnych miejsc na różnych mapach i obliczanie odległości, poznanie form ochrony przyrody i informacje na temat parków i rezerwatów. Wieczorem uczestniczyliśmy w prelekcji o faunie i florze Gorców prowadzonej przez leśnika.

16 maja - Po śniadaniu wyruszyliśmy na wycieczkę do Zakopanego. Pani przewodniczka opowiedziała o Gorcach, Beskidzie Wyspowym i Tatrach. Pierwszym naszym celem było Sanktuarium na Krzeptówkach, następnie przejazd przez miasto obok Wielkiej Krokwi do drugiego punktu naszej wycieczki - Centrum Edukacji Przyrodniczej Tatrzańskiego Parku Narodowego. Spacer po ośrodku wciągnął nas całkowicie i pozwolił zapoznać się z różnymi informacjami dotyczącymi tatr, ich budowy, występującej tam roślinności i zwierząt. Uzupełnieniem ekspozycji był pobyt w sali odkryć. Zainteresowani odkrywaniem i obserwacją elementów przyrody, mogli skorzystać ze stolików interaktywnych, sprawdzić swoją wiedzę w quizach czy wcielić się w postać antylopy skaczącej po Tartach. Pogoda była dla nas łaskawa - mimo naszych obaw deszcz prawie nie padał.  Na koniec mogliśmy zakupić pamiątki na Krupówkach. Wieczorem odbyły się zawody sportowe.

17 maja -  Rano odbyły się zajęcia z przyrody na temat obszarów chronionych, a przed obiadem spacer po okolicy wzdłuż potoku Poręba do Niedźwiedzia. Popołudnie spędziliśmy na sali gimnastycznej uczestnicząc w olimpiadzie sportowej. Wieczorem odbyło się wspólne śpiewanie karaoke oraz dyskoteka.

18 maja – Uczestniczyliśmy w apelu pożegnalnym, podczas którego wręczono nam nagrody, dyplomy i wyróżnienia. Z powodu deszczu czas spędziliśmy w ośrodku korzystając z siłowni, grając w bilard i piłkarzyki. Ostatnim elementem przed pakowaniem była możliwość zakupu oscypków. Wróciliśmy do Krakowa zabierając wspomnienia.

AG