Zajęcia terenowe klasy 6a w Parku Miejskim Bagry

11 czerwca 2024

W dniu 11.06.2024r uczniowie klasy 6a odbyli zajęcia terenowe z biologii.
Terenem badań był obszar Parku Miejskiego Bagry. Uczniowie uzbrojeni w lupy, specjalne pudełka i szczypce do pomiaru złowionych okazów przystąpili do realizacji zadań.
Na specjalnie przygotowanych kartach pracy trzeba było zanotować wyniki obserwacji obiektów zoologicznych. Uczniowie musieli wykazać się umiejętnością rozróżniania cech morfologicznych bezkręgowców lądowych i wodnych. Podczas eksploracji łąki głównym zadaniem było zbieranie do specjalnego pojemnika okazów fauny i zaklasyfikowanie ich do poszczególnych grup stawonogów oraz opisanie ich cech charakterystycznych.  W trakcie zajęć młodzież uczyła się również sposobu odławiania planktonu i przygotowania preparatów do obserwacji mikroskopowej.  Uczniowie wykazali się dużą wiedzę przy rozpoznawaniu bezkręgowców.
Po zajęciach wszystkie złowione na potrzeby badań okazy zwierząt zostały wypuszczone do swojego naturalnego środowiska.
Uczniowie odwiedzili jeszcze tężnię przy której nabierali sił przed powrotem do szkoły.

Anna Szczepanik
Dorota Łach