Zespół Szkolno-Przedszkolny nr 6 w Krakowie

Szkoła Podstawowa nr 16
im. Jana Śniadeckiego
w Krakowie

Szkoła

Przedszkole
Samorządowe nr 17
w Krakowie

Przedszkole

Szkoła Podstawowa nr 16
im. Jana Śniadeckiego
w Krakowie

Wycieczka kl. 3 i 4 do Centrum św. Jana Pawła II „ Nie lękajcie się”

11 czerwca 2024

10 czerwca uczniowie kl. 3 i 4 pod opieką wychowawców i Ks. Piotra zwiedzili Sanktuarium św. Jana Pawła II w Krakowie na Białych Morzach, które poświęcone jest życiu i twórczości papieża Polaka.
Na naszą grupę w progach Sanktuarium czekał przewodnik, który ukazał nam pokrótce dzieje Centrum, dlaczego powstało w owym miejscu oraz krótką biografię Jego Patrona, św. Jana Pawła  oraz zaprosił nas na wystawę zatytułowaną „Nasz Papież” prezentującą największy zbiór przedmiotów osobistych i darów otrzymanych przy różnych okazjach przez Papieża. Dzięki tym cennym zbiorom niemal w namacalny sposób dotykamy tutaj Jego wyjątkowego Pontyfikatu, jak również wielu miejsc i kultur, do których tak chętnie pielgrzymował. 
W Sanktuarium znajdują się również relikwie krwi św. Jana Pawła II, umieszczone wewnątrz marmurowego ołtarza, pośrodku ciekawego w swej formie Kościoła Relikwii, po którym zostaliśmy oprowadzeni przez Ks. Piotra słuchając ciekawych opowieści dotyczących poszczególnych kaplic. 
Największe wrażenie na uczniach zrobiła sutanna papieska z zamachu, że śladami krwi.
Ołtarz główny w Kościele Relikwii otacza szereg kaplic Świętych, z relikwiami, m.in. św. Kingi i św. Jadwigi. Na piętrze powstał Kościół Górny. Całość dopełniają przepiękne tematyczne mozaiki.
Kolejna atrakcją, choć można to nazwać wyczynem, było pokonanie 272, choć naliczyliśmy się 275 schodów na wieżę Fatimska liczącą 68 metrów. Nazwa bierze się stąd, iż na elewacji wieży widnieje figura Matki Bożej Fatimskiej. Z wysokości wieży można podziwiać panoramę Krakowa i jego okolic, a przy dobrej widoczności, można dostrzec nawet szczyty Tatr.
Po zwiedzaniu udaliśmy się do kawiarni zakosztować lodów oraz pysznych papieskich kremówek.  

Po zwiedzaniu, uczniowie wzięli udział w pasjonującej grze terenowej Quest, w której mogli wykorzystać wiedzę na temat naszego wielkiego świętego.

 

ks. Piotr Pilch
Alina Pacura
Barbara Maziarz

Galeria zdjęć