Wycieczka do Pszczyny

27 maja 2024

W czwartek 23 maja klasy VIIIa i VIIIb, VII, VI oraz uczniowie klasy VI udali się na wycieczkę do Pszczyny. Celem wycieczki było zwiedzenie zamku, a w istocie pałacu w Pszczynie - dawnej rezydencji magnackiej (niem. Pless) na Górnym Śląsku, która powstała w miejscu obronnego gotyckiego zamku z początku XV wieku, zbudowanego zapewne w miejscu wcześniejszej fortyfikacji.
Uczniowie poznali historię zamku i ich właścicieli. Zamek wraz z zabytkowym parkiem krajobrazowym w stylu angielskim o powierzchni 156 ha tworzy zespół pałacowo-parkowy. W 1946 został zamieniony na muzeum, obecnie działające pod nazwą Muzeum Zamkowe w Pszczynie. W przeciwieństwie do wielu innych zamków i pałaców na Śląsku, zniszczonych na skutek działań II wojny światowej i bezpośrednio po niej, w zamku w Pszczynie zachowało się oryginalne wyposażenie i meble, które sprawiają, że jest on obecnie jednym z najcenniejszych zabytków architektury rezydencjonalnej w Polsce.
Po zwiedzeniu muzeum udaliśmy się na spacer po urokliwym ryneczku miasta. W dobrych nastrojach i pełni wrażeń wróciliśmy w godzinach popołudniowych do Krakowa.

Joanna Lewińska
Barbara Maziarz