Z wizytą na Wawelskim Wzgórzu

15 kwietnia 2024

15 kwietnia 2024 roku uczniowie klasy siódmej udali się na Wzgórze Wawelskie w celu zwiedzenia Katedry, Dzwonu Zygmunta, Grobów Królewskich oraz Muzeum Katedralnego.
W ciekawy i interesujący sposób została im przekazana wiedza na temat Katedry Wawelskiej - miejsca koronacji i pochówku królów Polski.
W katedrze uczniowie zatrzymali się przed konfesją św. Stanisława, ołtarzem głównym, gdzie odbywały się liczne koronacje oraz konsekracje biskupie. Kolejnym miejscem był ołtarz z czarnego marmuru, gdzie zobaczyli słynący z cudów krzyż świętej królowej Jadwigi. Zwiedzili również znajdujące się tam kaplice. Zeszli też do krypt, gdzie pochowani są biskupi krakowscy, prawie wszyscy królowie od Władysława I Łokietka do Stanisława Leszczyńskiego i członkowie rodzin królewskich oraz wodzowie, przywódcy polityczni i wieszcze narodowi.
Największą atrakcję stanowiło wejście na Wieżę Zygmuntowską, gdzie każdy dotknął serca dzwonu.
Ostatnim punktem wycieczki było zwiedzenie ekspozycji Muzeum Katedralnego.
Naszym przewodnikiem był ksiądz Piotr Pilch, któremu bardzo dziękujemy za merytoryczne i interesujące przybliżenie nam historii Wzgórza Wawelskiego.

Joanna Lewińska