Spotkania na pograniczu biologii, chemii i fizyki

26 marca 2024

W dniu 21.03.2024r. uczniowie klas 7a i 8a wzięli po raz kolejny udział w cyklu ”Spotkania na  pograniczu biologii, chemii i fizyki” odbywającym się na Uniwersytecie Jagiellońskim a zorganizowanym przez Krakowskie Towarzystwo Przyjaciół Nauk i Sztuk w Krakowie. Trzeci wykład zatytułowany był: "Wektory wirusowe”, wygłoszony przez Panią prof. dr hab. Alicję Józkowicz z Zakładu Biotechnologii Medycznej UJ.
Młodzież słuchając wykładu i oglądając prezentację mogła dowiedzieć się, że wektor to niewielka cząsteczka DNA zdolna do replikacji w komórce gospodarza. Można do niej wprowadzić fragment innej cząsteczki DNA, tworząc zrekombinowany DNA, który po wprowadzeniu do komórek gospodarza będzie w nich powielany. Obecnie stosowana powszechnie w inżynierii genetycznej. Poznali też pojęcie terapii genowej jako metody leczenia chorób genetycznych polegającej na wprowadzeniu do komórek prawidłowej kopii genu, którego defekt jest przyczyną choroby. Celem terapii może być również włączenie lub wyłączenie funkcji danego genu albo wprowadzenie dodatkowego genu terapeutycznego. Pani profesor była w ekipie naukowców, którzy pracowali nad przygotowaniem szczepionek przeciw wirusowi SARS-CoV-2 w okresie pandemii.

Anna Szczepanik