Zespół Szkolno-Przedszkolny nr 6 w Krakowie

Szkoła Podstawowa nr 16
im. Jana Śniadeckiego
w Krakowie

Szkoła

Przedszkole
Samorządowe nr 17
w Krakowie

Przedszkole

Szkoła Podstawowa nr 16
im. Jana Śniadeckiego
w Krakowie

Spotkania na pograniczu biologii, chemii i fizyki

14 marca 2024

W dniu 14.03.2024r uczniowie klas 7a i 8a wzięli ponownie udział w cyklu ”Spotkania na pograniczu biologii, chemii i fizyki” odbywającym się na Uniwersytecie Jagiellońskim a zorganizowanym przez Krakowskie Towarzystwo Przyjaciół Nauk i Sztuk w Krakowie. Drugi wykład zatytułowany był „Nakaseomyces glabratus – bliski krewny drożdży piekarskich stwarzający istotny problem medyczny" wygłoszony przez Panią dr Dorotę Satałę z Zakładu Biochemii Porównawczej Bioanalityki WBBiB UJ.
Młodzież słuchając wykładu i oglądając prezentację mogła dowiedzieć się, że Candida glabrata – to gatunek grzyba zaliczany do rzędu drożdżaków i wywołujący liczne choroby zwane kandozami. Jest on uważany za stosunkowo niepatogenny, komensalny i występujący w ludzkiej błonie śluzowej. Szczególnie często występuje u pacjentów z obniżoną odpornością, w tym u pacjentów z HIV/AIDS, cukrzycą, chorych na raka poddawanych chemioterapii i osób starszych. Obecnie jest to drugi grzyb pod względem występowania na świecie i sprawiający duży problem medyczny.
Młodzież dowiedziała się też w jaki sposób leczy się infekcje grzybiczne i jakie zasady należy przestrzegać aby nie zarazić się drożdżakami.

Anna Szczepanik

Galeria zdjęć