Spotkania na pograniczu biologii, chemii i fizyki

10 marca 2024

W dniu 07.03.2024r uczniowie klas 7a i 8a wzięli udział w inauguracji cyklu ”Spotkania na pograniczu biologii, chemii i fizyki” odbywającego się na Uniwersytecie Jagiellońskim, a organizowanego przez Krakowskie Towarzystwo Przyjaciół Nauk i Sztuk w Krakowie. Pierwszy wykład zatytułowany był „Angiogeneza: sprawa życia i śmierci” i został wygłoszony przez Panią prof. Alicję Józkowicz z Zakładu Biotechnologii Medycznej U.J.

Młodzież słuchając wykładu i oglądając prezentację mogła dowiedzieć się, że słowo angiogeneza pochodzi z (gr. angeion = naczynie + genesis = pochodzenie, powstawanie) a jest to proces tworzenia się naczyń krwionośnych. Dowiedziała się też o sposobach obserwacji tego procesu oraz jakie badania prowadzi się na transgenicznych myszach, aby proces ten wprowadzić do leczenia chorób nowotworowych i ratowania chorych przed utratą wzroku.

Poniżej załączona została kreatywna notatka z wykładu ucznia klasy 7a - Wojciecha Hybały.

Anna Szczepanik