Warsztaty detektywistyczne i zwiedzanie Muzeum Zoologicznego w Centrum Edukacji Przyrodniczej UJ

6 marca 2024

W dniu 6.03.2024r. uczniowie klas 7a, 8a i 8b uczestniczyli w warsztatach detektywistycznych w Centrum Edukacji Przyrodniczej UJ przy ul. Gronostajowej 5 w Krakowie.
Podczas zajęć poznali historię daktyloskopii oraz podstawowe zasady i techniki rozpoznawania śladów dłoni i odcisków palców pozostawionych na miejscu przestępstwa. Część praktyczna warsztatów polegała na przygotowaniu śladów do badania. Na początku uczniowie wyznakowali palec za pomocą specjalnego proszku, a następnie dokonywali transferu odcisku i rozpoznawali jego typ po odpowiednich cechach. Ostatnim zadaniem było wypełnienie policyjnej karty daktyloskopijnej, na której trzeba było zebrać odciski pięciu palców pojedynczych oraz jednoczesne odciski czterech palców z lewej i prawej ręki.
Zajęcia wzbudziły wielkie zainteresowanie wśród młodzieży, która mogła prowadzącemu zajęcia zadawać pytania poszerzające ich wiedzę z zakresu technik kryminalistyki.
Kolejną atrakcją wycieczki było zwiedzanie Muzeum Zoologicznego UJ, podczas którego uczniowie dowiedzieli się wielu ciekawostek o różnych zwierzętach żyjących na różnych kontynentach, poznali różne środowiska występujące na Ziemi i obserwowali wybrane typy zachowania zwierząt żyjących w różnych biomach.

Anna Szczepanik
Ewa Trójniak-Szponder