1a i 2a w Skarbcu Koronnym

26 listopada 2023

W piątek 24 listopada 2023r. klasy 1a i 2a wybrały się na Wawel. Uczniowie rozpoczęli zwiedzanie od spaceru po wspaniałym dziedzińcu zamku królewskiego, a następnie zapoznali się z ekspozycją Skarbca Koronnego. Od XlV wieku w Skarbcu przechowywano insygnia władzy królewskiej tj. korony, berła i jabłka, a także miecz zwany Szczerbcem. Uczniowie mieli okazję zobaczyć najcenniejsze skarby koronne i zapoznać się z dziedzictwem i dorobkiem królów polskich. Zwiedzający dowiedzieli się, że w zamku istniał również prywatny skarbiec monarchy, w którym przechowywany był ewangeliarz, kosztowności, a także wspaniale zdobione przedmioty codziennego użytku.

Wycieczka dostarczyła uczniom bogatej historycznie wiedzy i niezapomnianych wrażeń.

Józefa Sitnik
Dorota Szlagan-Fijał