Spotkania Matematyków

23 listopada 2023

W czwartek, 23 listopada 2023r. grupa uczniów z klas ósmych wzięła udział w wykładzie popularyzującym matematykę z cyklu „Spotkania Matematyków”, który odbył się w auli Uniwersytetu Pedagogicznego.

Temat wykładu dr Karola Gryszki - „W poszukiwaniu Einsteina” okazał się dla wszystkich zupełnym zaskoczeniem. Wbrew pozorom, nie dotyczył poszukiwań autora teorii względności – Alberta Einsteina, lecz poszukiwanego przez matematyków kształtu, z języka niemieckiego ein stein. Mowa o jednej figurze, która jest w stanie zapełnić dowolną powierzchnię w unikalny, nieokresowy sposób. Takimi kształtami są „kapelusz” oraz „żółw” zidentyfikowane przez Davida Smitha, matematyka amatora, który opisuje siebie jako “pomysłowego majsterkowicza kształtów”.

Wykład był wspaniałym narzędziem pogłębiania wiedzy,
a także miłą i atrakcyjną odskocznią od codziennych szkolnych obowiązków.

Aneta Górak
Ewa Trójniak-Szponder