Zespół Szkolno-Przedszkolny nr 6 w Krakowie

Szkoła Podstawowa nr 16
im. Jana Śniadeckiego
w Krakowie

Szkoła

Przedszkole
Samorządowe nr 17
w Krakowie

Przedszkole

Szkoła Podstawowa nr 16
im. Jana Śniadeckiego
w Krakowie

Wycieczka klas I-III do Parku Drewnianej Zabawki Ludowej w Stryszawie

16 października 2017


Dnia 10.10.2017r. klasy I-III były na całodziennej wycieczce w Muzeum Drewnianych Zabawek w Stryszawie.
Już przed wejściem do muzeum czekały na uczestników wycieczki wielkie, wyrzeźbione w drewnie zwierzęce figury. Królowały ptaki i konie. Gdy weszliśmy do środka „patrzyły” na nas malowane cudeńka. Zobaczyliśmy drewniane koniki na biegunach i na kółkach, chodaki z ruchomymi zwierzątkami, „klepoki” czyli machające skrzydłami ptaki na patyku, koguty i drzewa, na których umieszczono przeróżne, kolorowe ptaki. Te drewniane zabawki wykonali miejscowi ludowi rzeźbiarze.
Po zwiedzaniu sali zabawek, wysłuchaniu historii powstania każdej z nich przeszliśmy do sali, gdzie czekały na nas stoły przygotowane do samodzielnego malowania koników na biegunach. Sami decydowaliśmy o ich barwach.
Po wykonanej pracy przeszliśmy do sali pełnej przecudnych aniołów, namalowanych przez tutejszego, ponad 90-letniego artystę-malarza. Tutaj też oglądnęliśmy cały proces powstania rzeźby konia, od narysowania jego kształtu na kawałku drewna do gotowej sylwetki zwierzęcia.
Na koniec pobytu w muzeum mieliśmy okazję do kupienia zabawek z drewna w przy muzealnym sklepiku.
Wycieczka była nie tylko fantastycznym przeżyciem dla dzieciaków, opiekunom miło było choć przez chwilę poczuć się znowu dzieckiem...

Tekst: E. Juścik