Zespół Szkolno-Przedszkolny nr 6 w Krakowie

Szkoła Podstawowa nr 16
im. Jana Śniadeckiego
w Krakowie

Szkoła

Przedszkole
Samorządowe nr 17
w Krakowie

Przedszkole

Szkoła Podstawowa nr 16
im. Jana Śniadeckiego
w Krakowie

Wycieczka do królestwa pszczół

8 października 2023

4 i 5 października 2023r. uczniowie klas 1-3 wzięli udział w jednodniowej wycieczce do Interaktywnego Centrum Pszczelarstwa APILANDIA w Kleczy Dolnej.
Podczas trasy przemierzanej autokarem, klasy zrobiły postój w malowniczo położonej Lanckoronie, aby zwiedzić polskie „Miasto Aniołów”: m.in. rynek, tradycyjną drewnianą zabudowę oraz odszukać Anioły, które były ukryte w różnych częściach miasteczka.
Następnie uczniowie wyruszyli do Kleczy Dolnej, do siedziby firmy ŁYSOŃ, która w 2018 r. założyła Apilandię - Interaktywne Centrum Pszczelarstwa będące muzeum nauki i parkiem tematycznym, aby poznać tajniki życia pszczół. To jedyne takie miejsce w Polsce, które w nowoczesny i ciekawy sposób przeniosło wszystkich uczestników do świata pszczół miodnych, odkrywając największe tajemnice ich życia.
Ekspozycja prezentowana jest za pomocą różnorodnych technologii multimedialnych, interaktywnych instalacji oraz animacji poglądowych. Dzieci poznały znaczenie roli pszczół, nie tylko dla człowieka, ale również dla funkcjonowania roślin i zwierząt. Dowiedziały się jak wygląda praca pszczelarza, a dzięki niezwykłym pokazom multimedialnym, poznały sekrety z życia pszczół i ich zachowania, zarówno w ulu, jak i poza nim.
Uczestnicy wycieczki wzięli również udział w warsztatach pszczelarskich – wszyscy samodzielnie wykonali świece z wosku pszczelego, a starsi uczniowie mydełka glicerynowe i tabliczki florenckie z wosku, które zabrali do domu.
Na miejscu, w bogato wyposażonym sklepiku, można było kupić różnorodne produkty na bazie miodu, wosku pszczelego i propolisu.

Wycieczka w to magiczne miejsce
dostarczyła uczniom wielu niesamowitych wrażeń.
Polubiliśmy te pracowite pszczoły!

Ewa Juścik
Alina Pacura
Józefa Sitnik
Dorota Szlagan-Fijał

Galeria zdjęć