Zespół Szkolno-Przedszkolny nr 6 w Krakowie

Szkoła Podstawowa nr 16
im. Jana Śniadeckiego
w Krakowie

Szkoła

Przedszkole
Samorządowe nr 17
w Krakowie

Przedszkole

Szkoła Podstawowa nr 16
im. Jana Śniadeckiego
w Krakowie

Lato w szkole 2023

7 lipca 2023

W dniach od 26 czerwca do 7 lipca 2023 roku odbyła się akcja „Lato w szkole”, w której uczestniczyło 26 uczniów z naszej szkoły. W tym czasie zorganizowane zostały różnorodne zajęcia, podczas których dzieci mogły wykazać się kreatywnością, poszerzyć swoją wiedzę oraz rozwijać swoje umiejętności i zainteresowania.
Akcję rozpoczęła wizyta w Krakowskiej Pijalni Zdrojowej, gdzie uczniowie mogli skosztować tamtejszej wody, a także wykazać się podczas gry terenowej. Następnie odbyły się dwa spotkania w Centrum Nauki i Zmysłów WOMAI. Pierwsze z nich poruszało temat ciemności. Podczas warsztatów sensorycznych „Zobacz dotykiem”, prowadzonych przez niewidomą Panią Izę, uczniowie mieli okazję poznać realia jej funkcjonowania oraz poćwiczyć własne zmysły dzięki pracy z materiałami o różnych teksturach i wykonaniu tyflografik – obrazów dostępnych dla osób z niepełnosprawnością wzrokową.
Drugie warsztaty zabrały uczniów w podróż „W stronę światła” dzięki kolekcji interaktywnych naukowych eksperymentów pełnych kolorów, światła i dźwięków. Znalazły się wśród nich zabawy w magicznym piasku, oderwanie się od swojego cienia czy pisanie światłem. Dużo zabawy dostarczyła także wystawa klocków Lego „Świat w budowie”. Poza podziwianiem licznych i różnorodnych budowli z klocków Lego, dzieci miały okazję stworzyć własne konstrukcje, w tym, z pomocą przewodnika, wspólną, bardzo wysoką wieżę. Uczestnicy akcji odwiedzili także Fabrykę Charliego – gdzie poznali proces wyrobu czekolady oraz stworzyli pyszne czekoladowe tabliczki oraz pralinki. Pierwszy tydzień akcji zakończył się seansem kinowym „Super Mario Bros. Film”.
Drugi tydzień rozpoczęło interaktywne zwiedzanie Wiosek Świata, połączone z warsztatami, podczas których uczestnicy odkrywali kulturę Indian, poznali ich dzieje, sztukę, tradycyjne symbole i wybrane rytuały. Podczas zajęć z RoboTim uczestnicy akcji samodzielnie konstruowali i programowali budowle z klocków Lego oraz tworzyli rakiety, które szczęśliwie wystartowały ze szkolnego podwórka. Podczas spotkania z Policją przypomniane zostały zasady bezpieczeństwa podczas wypoczynku wakacyjnego, bezpiecznego korzystanie z przejść dla pieszych oraz prawidłowego korzystania z roweru czy hulajnogi. Największą atrakcją było zwiedzanie radiowozu - dzieci mogły zasiąść za jego kierownicą. W Parku Rozrywki GOkidz! poznali ziemskie żywioły i zastanawiali się jak mogą pomóc Błękitnej Planecie, oraz oddali się szalonej zabawie w labiryncie atrakcji. W Międzynarodowym Centrum Kultury odkryli tajemnice fotografii, poznali litewską historię i kulturę, a także rozwijali swoją kreatywność i budowali artystyczną wrażliwość podczas warsztatów plastycznych. Atrakcją było wyjście do Cinema City na film animowany „Między nami żywiołami”.
Dodatkowym urozmaiceniem zajęć były zabawy ruchowe i rozgrywki sportowe na sali gimnastycznej. Uczestnicy jedli pyszne obiady w stołówce szkolnej. Po posiłku chętni uczestniczyli w zajęciach czytelniczych poznając przygody bohaterów książek "Niesamowite przygody dziesięciu skarpetek" oraz „Magiczne drzewo”.

 

Barbara Maziarz
Monika Smoleń-Włodarczyk

Dorota Szlagan-Fijał
Ewa Trójniak-Szponder
Aleksandra Żóraw

Galeria zdjęć