Zespół Szkolno-Przedszkolny nr 6 w Krakowie

Szkoła Podstawowa nr 16
im. Jana Śniadeckiego
w Krakowie

Szkoła

Przedszkole
Samorządowe nr 17
w Krakowie

Przedszkole

Szkoła Podstawowa nr 16
im. Jana Śniadeckiego
w Krakowie

Szanowni Państwo,

zapraszamy na zebrania z Rodzicami

12.09.2019 godz. 16:30

Klasa 1 – sala 29

Klasa 2 – sala 27

Klasa 3 – sala 28

Klasa 4 – sala 22

Klasa 5 – sala 20

Klasa 6a – sala 16

Klasa 6b – sala 19

Klasa 7 – sala 23

Klasa 8 – sala 12

W związku z remontem kuchni w m-cu wrześniu 2019r., zapewniamy możliwość skorzystania z cateringu.

Usługę zapewnia firma GASTROPOL.

Koszt obiadu dla ucznia wynosi 8 zł (zupa, drugie danie, kompot).

Umowę o świadczenie usług cateringowych należy podpisać za pośrednictwem pani intendent Marty Olszewskiej do dnia 03.09.2019 r.

Dyrekcja i Nauczyciele Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 6 zapraszają uczniów klas I - VIII na uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2019/2020, które odbędzie się 2 września 2019 (poniedziałek) o godz. 9.00 na sali gimnastycznej (obowiązuje strój galowy).

Następnie o godz. 9.40 odbędą się spotkania uczniów z wychowawcami:
klasa I - sala 29
klasa II - sala 27
klasa III - sala 28
klasa IV - sala 22
klasa V - sala 20
klasa VI a - sala 16
klasa VI b - sala 19
klasa VII - sala 23
klasa VIII - sala 12

W pierwszym dniu szkoły nie będą wydawane obiady.

Uczniowie klas I - IV po spotkaniu z wychowawcami, mają być odebrani ze szkoły przez Rodziców lub mogą do godziny 16.00 zostać w świetlicy. Do świetlicy przyjmowani będą wyłącznie uczniowie z wypełnioną kartą świetlicy na rok szkolny 2019/2020.

Msza Święta inaugurująca nowy rok szkolny będzie we wtorek 3 września 2019 o  godz. 9.00.
O 8.30 uczniowie wraz z wychowawcami udadzą się ze szkoły do Kościoła Świętych Apostołów Piotra i Pawła na ul. Grodzką 52a. Udział w Mszy Św. jest dobrowolny. Uczniowie, którzy nie będą brali udziału w Mszy Świętej mogą przyjść na zajęcia o godz.10.30 lub iść na ten czas do świetlicy szkolnej. Po mszy odbędą się lekcje według planu.

AG

Wszystkim Przedszkolakom, Uczniom i ich Rodzicom życzymy bezpiecznych i słonecznych wakacji, interesujących podróży, niezapomnianych wrażeń i uśmiechu na co dzień.

Do zobaczenia po wakacjach.

Dyrekcja, Grono Pedagogiczne oraz pracownicy
Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 6

14 i 17 czerwca (w ramach planu pracy na rok szkolny 2018/2019) w świetlicy odbył się finał projektu "Ciekawe państwa świata". Projekt zakładał prezentację interesujących państw świata o odmiennej kulturze,zwyczajach i tradycjach i będzie kontynuowany jeszcze przez najbliższe 2 lata. 

W tym roku Pierwszaki pod kierunkiem Pani Łucji Milczanowskiej przygotowali ciekawostki związane z kulturą Hiszpanii, zakończone pokazem tańca hiszpańskiego. Uczniowie klasy drugiej z Panią Moniką Walas zaprezentowali ciekawe przedstawienie z czerwonym smokiem przybliżające nam obyczaje i kulturę Chin. Trzecioklasiści przygotowali z Panią Danutą Sitnik prezentację na temat kultury i przyrody Meksyku. Impreza zakończyła się poczęstunkiem przygotowanym z tradycyjnych potraw tych państw. Przy  świetnej zabawie uczniowie uczęszczający do świetlicy mieli okazję poszerzyć swoją wiedzę i poznać piękno, bogactwo i odmienność innych kultur.

Ł.M.

W środę 19 czerwca 2019 roku w Zespole Szkolno-Przedszkolnym nr 6 w Krakowie odbyło uroczyste zakończenie roku szkolnego i pożegnanie uczniów klas VIII. Absolwenci szkoły odebrali świadectwa, nagrody książkowe za wzorowe zachowanie, bardzo dobre wyniki w nauce oraz za osiągnięcia sportowe i działalność w organizacjach uczniowskich. Młodzież pożegnała się ze szkołą wzruszającymi przemówieniami i inspirującą do głębszej refleksji pogadanką w języku angielskim.

EK

W dniach 13 i 14 uczniowie klasy VI byli na wycieczce krajoznawczo-turystycznej w Ojcowskim Parku Narodowym.

Pierwszego dnia zobaczyliśmy ruiny zamku w Ojcowie z XIV w. i Kapliczkę "Na Wodzie". Zakończeniem dnia był przygotowany grill - kiełbaski i pieczony chleb. 

Drugi dzień był bardziej aktywny. Zwiedziliśmy takie atrakcje parku jak Grota Łokietka i Jaskinia Ciemna. Zobaczyliśmy również sieciarza jaskiniowego - jedynego jadowitego pająka w Polsce. Pobyt jaskiniach, gdzie panuje stała temperatura ok. 8 stopni C, był miłą ochłodą tego upalnego dnia. Przeszliśmy również trasę turystyczną podziwiając krajobraz parku oraz takie obiekty przyrodnicze jak Brama Krakowska, igła Deotymy, Rękawica.

AG

13 czerwca 2018 r. w Sali Obrad Rady Miasta Krakowa, pl.Wszystkich Świętych 3-4 odbył się finał konkursu "Prawo i My", organizowanego przez Straż Miejską Miasta Krakowa. Była to już XVIII edycja tego konkursu, przeznaczonego dla uczniów klas VI szkół podstawowych.
Tematyka konkursu obejmowała wybrane zagadnienia z zakresu: ustawy o postępowaniu w sprawach nieletnich, kodeksu wykroczeń i kodeksu karnego, przepisów ruchu drogowego, ustawy o strażach gminnych oraz elementów prawa konstytucyjnego. Elementem konkursu było również przygotowanie projektu plakatu w formacie A3, zwracającego uwagę na kwestie bezpieczeństwa pieszych.
Reprezentacja naszej szkoły w składzie: Ernest Jaksa, Kasper Gut - Słaby i Justyna Szewczuk zajęła VI miejsce. Uczniowie otrzymali dyplom i nagrody książkowe. Serdecznie gratulujemy!

KM

Zakończenie roku szkolnego 19.06.2019r. (środa):
godz. 8:45 spotkanie z wychowawcami w klasach,
godz. 9:00 uroczystość na sali gimnastycznej.

AG

17 czerwca 2019 odbędzie się Dzień Sportu dla klas IV - VIII.

O godzinie 8:30 klasy pod opieką nauczycieli udadzą się na boisko Klubu Nadwiślan. Powrót do  szkoły i zakończenie zajęć o 11:30.
Prosimy o strój i obuwie sportowe, nakrycie głowy oraz odpowiednią ilość wody.
O 11:30 na jadalni będzie wydawany obiad.

AG

W niedzielę 9 czerwca o godz. 16.00 z okazji Święta Ulicy Krupniczej, zespół teatralny PATCHWORK wystąpił na scenie teatralnej  Centrum Młodzieży z przedstawieniem "Mały Książę i Róża". Młodzi aktorzy mieli okazję zaprezentować się na scenie z profesjonalnym oświetleniem i nagłośnieniem.

Dziękujemy Uczniom klasy VIII b i życzymy  powodzenia w rozwijaniu własnych talentów i zdolności na dalszych etapach nauki.

Łucja Milczanowska

W dniu 12 czerwca o godz. 12.00 uczniowie Grupy Tanecznej naszej szkoły wystąpili, pod kierunkiem Instruktora Tańca Współczesnego Julii Stasiowskiej oraz Pani Moniki Walas, na IX Pikniku Integracyjnym Rodzin oraz Mieszkańców Domu Opieki Społecznej na ul. Radziwiłłowskiej 8.

Byliśmy bardzo życzliwie i ciepło przyjęci. Po występie na dzieci czekał słodki poczęstunek i prezenty. Spotkanie było dla naszych uczniów lekcją empatii i szacunku do ludzi starszych.

ŁM

Uczniowie naszej szkoły zostali laureatami konkursu "Zielnik Artystyczny" organizowanego przez Młodzieżowy Dom Kultury w Krakowie przy Al. 29-Listopada 102
Zadaniem konkursowym było wykonanie zielnika z ręcznej kolekcji zasuszonych roślin w formacie zeszytowym, uzupełnionego adekwatnymi literackimi tekstami.
W dniu 9.06.2019r. odbyło się uroczyste wręczenie nagród.
Lista nagrodzonych uczniów naszej szkoły:

I nagroda - Matylda Tomska - klasa IVa
I nagroda - Bartosz Hodana - klasa Va
II nagroda - Maria Ryszka i Emilia Szuwalska - klasa VIIIa
III nagroda - Sara Pióro - klasa VIIIa

Opiekun merytoryczny - mgr Anna Szczepanik - nauczyciel biologii.

Laureatom serdecznie gratulujemy.

AS

Wyniki Międzynarodowego Konkursu Matematycznego Kangur
W tegorocznej edycji „Kangura” udział wzięło 40 uczniów z klas 2 - 8 naszej szkoły.

Co roku ustalane są przedziały punktowe dla poszczególnych grup wiekowych do wyznaczenia dyplomów (wyróżnienie, wynik bardzo dobry i laureat). Szczegóły dostępne są na stronie http://www.kangur-krakow.pl/

W tym roku dwóch uczniów uzyskało wyróżnienie.

Antoni Wojciechowski kl. 3

Kasper Gut-Słaby kl. 6

 

Pozostałe wyniki z konkursu z uzyskaną liczbą punktów: WYNIKI

Serdecznie gratulujemy  uzyskanych wyników szczególnie osobom wyróżnionym.

AG

4 czerwca w naszej szkole obchodziliśmy Święto Wolności i Solidarności z okazji 30 rocznicy częściowo wolnych wyborów czerwcowych w 1989 r. Po odśpiewaniu Hymnu, dyr. dr Bogdan Dobrucki, w krótkim historycznym wykładzie podkreślił, jak bardzo ważna jest data 4 czerwca 1989, która zapoczątkowała zmianę ustroju w powojennej Polsce.  Pierwsze po II wojnie światowej częściowo wolne wybory do parlamentu zakończyły się zwycięstwem Solidarności i przyczyniły się do powolnego upadku komunizmu w Polsce jak i w całej Europie Środkowo-Wschodniej. To bardzo ważny dzień, który zmienił nasz kraj.

Następnie uczniowie klasy szóstej pod kierunkiem nauczycieli Ł. Milczanowskiej i J. Lewińskiej przygotowali i  zaprezentowali przedstawienie, które było artystycznym wyrazem historii  lat powojennych. Podczas występu Młodym Aktorom towarzyszył Chór prowadzony przez mgr M. Walas. Całość wydarzenia dopełniała specjalnie przygotowana na tę okazję scenografia wykonana przez nauczyciela plastyki - J. Sitnik. 

 Wspomnienie o tym, jaka rzeczywistość otaczała nas po wojnie i u schyłku PRL była  ciekawą lekcją historii. 

ŁM

W niedzielę 9 czerwca o godz. 16.00 na scenie teatralnej w Centrum Młodzieży im. dr H. Jordana przy ul. Krupniczej 38,

szkolna grupa teatralna PATCHWORK  z ZS-P nr 6 wystąpi z przedstawieniem "Mały Książę i Róża".

Serdecznie zapraszamy wszystkich Uczniów wraz z Rodzicami.

 

Program tegorocznego Święta Ulicy Krupniczej.

ŁM

W dniach od 3 do 5 czerwca klasa 8a wraz z wychowawcą p. Joanną Lewińską i p. Barbarą Maziarz uczestniczyła w wycieczce do Szczawnicy.

W czasie pobytu odbyliśmy kilka wycieczek pieszych, podziwiając uroki Pienińskiego Parku Narodowego. Pogoda nam dopisała, humory również. We wtorek uczniowie zorganizowali wieczorek pożegnalny na zakończenie klasy 8.

W wesołych nastrojach wróciliśmy do Krakowa.

JL,BM

W poniedziałek 20.05.2019r. wybraliśmy się na zieloną szkołę pn. Wrocław i wielka historia Dolnego Śląska. Wzięły w niej udział 33 osoby klas IV-VIII naszej szkoły, czterech opiekunów: Pani Aneta Górak- wychowawczyni kl. VI, Pani Elżbieta Kosieniak- wychowawczyni klasy VIII b, Pani Anna Szczepanik- wychowawczyni kl. IV oraz Pani Ewa Trójniak- Szponder -wychowawczyni klasy V a.

W wyznaczonym dniu o godz. 6:45 zebraliśmy się na ul. Dajwór (stanowisko dla autokarów turystycznych) tuż przy ul. Miodowej w Krakowie.
Po sprawdzeniu obecności, wsiedliśmy do autokaru i wyruszyliśmy w drogę. Po trzech godzinach jazdy dotarliśmy do Świdnicy, gdzie zwiedziliśmy kościół Pokoju- największą drewnianą barokową świątynię na świecie, zwiedziliśmy Świdnicką starówkę oraz Perłę Dolnego Śląska-Katedrę Świdnicką. Następnie udaliśmy się do Muzeum Kolejnictwa w Jaworzynie Śląskiej. O godzinie 17.30 dotarliśmy do Hotelu Ślęża na ul. Świętego Jakuba 4 w Sobótce. Rozpakowaliśmy bagaże w przydzielonych pokojach. Po krótkim odpoczynku udaliśmy na obiadokolację. Cisza nocna była od godziny 22:00, ale nowe miejsce, atrakcje i towarzystwo tak wpłynęło na nas, że trudno było przymknąć oko tamtej nocy.

Drugi dzień był również wyczerpujący, jak pierwszy. Zaraz po śniadaniu wyruszyliśmy z panem przewodnikiem zdobywać szczyt Ślęży.

Trzecim etapem naszego pobytu na zielonej szkole była wycieczka do Brzegu-miasta w województwie opolskim. Do którego udaliśmy się po śniadaniu z panem przewodnikiem. Zawitaliśmy do Zamku Piastów Śląskich – rezydencji, która powstała w XIII w., obecnie jest to siedziba Muzeum Piastów Śląskich w Brzegu. W Brzegu odbyliśmy spacer po Rynku, jak również odwiedziliśmy Kościół św. Mikołaja – bazylikę pochodzącą z XIV wieku, zaliczaną do największych tego typu budowli gotyckich na Śląsku. Następnie szlakiem św. Jakuba udaliśmy się do murowanego kościoła w Małujowicach. Kościół ma jeden z najbogatszych w Polsce cykli gotyckich malowideł ściennych. Tworzy on cykl biblijny – Biblia Pauperum (czyli "Biblia Ubogich" – w zamierzchłych czasach niepiśmiennym osobom przekazywano słowo boże za pomocą obrazów). Świątynia jest najważniejszym punktem na Szlaku Polichromii Brzeskich, nazwana jest „śląską Sykstyną”. Przydomek ten kościół zyskał dzięki jednemu z malowideł przedstawiających Sąd Ostateczny – czyli scenie, która zdobi również watykańską Kaplicę Sykstyńską. Świątynia uznana została za jeden z 7 Nowych Cudów Polski w plebiscycie National Geographic Traveler.

Czwartym punktem naszej wyprawy szkolnej był wyjazd na Sky Tower we Wrocławiu, jest to najwyższy budynek w Polsce, w kategoriach: wysokości dachu oraz wysokości najwyżej położonego piętra. Następnie autokarem udaliśmy się do Parku Szczytnickiego, gdzie zobaczyliśmy Halę Stulecia, Park Fontann i Wielką Pergolę. W czwartek również zwiedziliśmy Zoo we Wrocławiu najstarszą i najbogatszą w gatunki tego typu placówkę w Polsce (oceanarium zrobiło na nas ogromne wrażenie).

Ostatnim dniem pobytu na Dolnym Śląsku był piątek. Tego dnia po śniadaniu wyruszyliśmy w drogę powrotną. Ale zanim udaliśmy się do domu, pojechaliśmy znów do Wrocławia, aby poznać to piękne miasto. Gwiazdą Wrocławskich Atrakcji była niewątpliwie Panorama Racławicka, którą warto odwiedzić, by przenieść się w inną rzeczywistość. We Wrocławiu odbyliśmy również spacer pod kierunkiem pani przewodnik, która opowiedziała nam historię miasta, pokazała starówkę oraz „krasnale”. Stare Miasto to wizytowa część Wrocławia. Wrocław jest miastem mogącym pochwalić się ciekawą historią, którą w dużej mierze zawdzięcza swojemu położeniu na skrzyżowaniu głównych szlaków Europy Środkowej. Centralnym punktem Starego Miasta we Wrocławiu jest Rynek Główny, na którym znaleźć można wiele pięknych, barokowych kamienic, perfekcyjnie odremontowanych po wojennych zniszczeniach. W części Starego Miasta znajduje się także Uniwersytet Wrocławski. Po zwiedzeniu Wrocławia wiemy już, jak wygląda jego Ratusz, Ostrów Tumski, Katedra św. Jana Chrzciciela, Ostrów Piaskowy, ul. Jatki, Uniwersytet i Ossolineum.

Do Krakowa wróciliśmy o 20:15 w piątek (24 maja 2019r.).

Wyjazd na zieloną szkołę należy uznać za udany, wszystko przebiegało sprawnie i bez jakichkolwiek zakłóceń.

Z przyjemnością wspominamy górskie wycieczki oraz zabytki, które zobaczyliśmy po raz pierwszy.

Mamy nadzieję, że nasza następna wycieczka na zieloną szkołę będzie również udana i ciekawa, jak ta.

 

EK

W piątek 17 maja 2019 roku w Oddziale I Śródmieście Straży Miejskiej Miasta Krakowa przy ul. Walerego Sławka 10 odbył się półfinał konkursu "Prawo i My" organizowanego przez Straż Miejską. Reprezentacja naszej szkoły w składzie: Kasper Gut - Słaby, Ernest Jaksa oraz Justyna Szewczuk z powodzeniem rozwiązała test składający się z 50 pytań i tym samym zakwalifikowała się do finału konkursu, który odbędzie się 13 czerwca br. w Sali Obrad Urzędu Miasta Krakowa.
Głównym celem konkursu jest poszerzenie wiedzy uczniów klas szóstych na temat obowiązujących w Polsce przepisów prawa, kreowanie pozytywnych wzorów zachowań i postawy asertywnej wobec patologii społecznej, uświadomienie konsekwencji nieprzestrzegania prawa a także przedstawienie zadań i sposobu funkcjonowania Straży Miejskiej.
Serdecznie gratulujemy!

MK

Szanowni Państwo w związku z zakończeniem roku szkolnego harmonogram pracy szkoły będzie następujący:

16 maja - zebranie z rodzicami; podanie informacji o zagrożeniu oceną niedostateczną

30 maja - oceny proponowane,

11 czerwca - wystawienie ocen,

17 czerwca - rada klasyfikacyjna,

21 czerwca - zakończenie roku szkolnego.

Szanowni Państwo,

Zapraszamy na zebrania z Rodzicami
16 maja 2019r. o godzinie 17:00.

(podanie informacji o zagrożeniu oceną niedostateczną)

AG

Szanowni Rodzice i Uczniowie

Decyzją Związku Nauczycielstwa Polskiego i nauczycieli naszej szkoły strajk został zawieszony od 27 kwietnia 2019 (sobota).

W związku z tym informuję, że od dnia 29 kwietnia (poniedziałek) zajęcia w szkole będą odbywać się normalnie zgodnie z planem lekcji.

Przypominam, że zgodnie z harmonogramem dodatkowych dni wolnych 2 maja jest dniem wolnym od zajęć dydaktycznych. Zajęcia opiekuńcze w świetlicy są od 7:00 – 16:00.

 
Bogdan Dobrucki
Dyrektor Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 6 w Krakowie

25 kwietnia rozpoczyna się rekrutacja do szkół ponadpodstawowych na rok szkolny 2019/2020.

W tym roku o przyjęcie do klas pierwszych starać się będą ostatni absolwenci wygaszonych gimnazjów oraz pierwsi absolwenci ośmioletnich szkół podstawowych. Rekrutacja jest prowadzona za pośrednictwem informatycznego systemu rekrutacyjnego Omikron. Kandydaci objętych informatycznym systemem rekrutacyjnym logują się do sytemu (https://krakow.e-omikron.pl) z wykorzystaniem numeru PESEL oraz hasła dostępowego, które otrzymują w swoich szkołach. Zapraszamy do sekretariatu po odbiór haseł.

EK

 Zdrowych, pogodnych Świąt Wielkanocnych,
wypełnionych radością budzącej się wiosny
i wiarą w sens życia.
Wyjątkowych chwil spędzonych wśród rodziny i przyjaciół,
pełnych spokoju i miłości,
dodających sił w pokonywaniu 
codziennych trudności

wszystkim dzieciom, rodzicom, nauczycielom oraz pracownikom
życzy Dyrekcja Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 6.

AG

Szanowni Rodzice
Wiosenna przerwa świąteczna trwa od 18 do 23 kwietnia 2019r.

Do szkoły wracamy w środę 24 IV (jeśli zakończy się strajk nauczycieli).

Prosimy śledzić informacje na stronie internetowej szkoły oraz portalu Librus.

AG

Egzamin ósmoklasisty 2019 zakończony.

Ósmoklasiści z całego kraju sprawdzali dziś swoją wiedzę z języków obcych. W naszej szkole wszyscy uczniowie pisali język angielski. Na rozwiązanie zadań zamkniętych i otwartych mieli 90 minut.

Wyniki tegorocznego egzaminu ósmoklasisty zostaną ogłoszone 14 czerwca. Zaświadczenie z wynikami uczniowie otrzymają na zakończenie roku szkolnego razem ze świadectwem.

AG

 

Dzisiaj uczniowie klas ósmych naszej szkoły pisali egzamin z matematyki. O godzinie 9 wszyscy uczniowie rozpoczęli pracę z zadaniami.

Egzamin odbył się zgodnie z procedurami. Uczniowie opuszczali sale z zadowoleniem, zadania nie sprawiły im dużej trudności. Z niecierpliwością będziemy oczekiwać na wyniki.

AG

15 IV 2019 uczniowie klas ósmych naszej szkoły przystąpili do pierwszego w ich edukacji egzaminu. Punktualnie o godzinie 9 uczniowie otrzymali arkusze z zadaniami z języka polskiego.

Wszyscy uczniowie zgłosili się na egzamin. Odbył się on zgodnie z procedurami. Wynik egzaminu uczniowie poznają 14 czerwca – wpływa on na przyjęcie ucznia do wybranej przez niego szkoły ponadpodstawowej. Zaświadczenia o wynikach wraz ze świadectwem szkolnym ósmoklasiści otrzymają w dniu zakończenia roku szkolnego, czyli 21 czerwca.

Po napisaniu testu uczniowie  wyszli z sal z pozytywnym nastawieniem.

AG

 

 

W dniach 15, 16 i 17 kwietnia 2019r. odbędą się w naszej szkole egzaminy ósmoklasisty. 

1. Uczniowie przychodzą do szkoły o godz. 8.30 z dokumentem potwierdzającym tożsamość (ważna legitymacja szkolna). Obowiązuje strój galowy.

2. Na egzamin uczeń przynosi ze sobą przybory do pisania tj. pióro lub długopis z czarnym tuszem/atramentem oraz w przypadku egzaminu z zakresu matematyki linijkę (nie wolno korzystać z kalkulatora).

3. Nie wolno przynosić urządzeń telekomunikacyjnych na egzamin.

 

EK

Szanowni Państwo

W dniach 15, 16 i 17 kwietnia 2019r. odbędą się w naszej szkole egzaminy ósmoklasisty. 

Zgodnie z informacją, jaką otrzymali Państwo we wrześniu, są to dni wolne od zajęć dydaktycznych (szkoła zapewnia zajęcia opiekuńcze dla uczniów, których rodzice zdecydują się na ich wysłanie do szkoły). Jest to zgodne z treścią Rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej w sprawie organizacji roku szkolnego z dnia 11 sierpnia 2017 r. (Dz.U. z 2017 r. poz. 1603)    

Jednocześnie informuję, że pracownicy naszej szkoły i przedszkola biorą udział w ogólnopolskim strajku nauczycieli i pracowników oświaty. Bardzo możliwe, że strajk obejmie również czas egzaminów.  Dlatego zwracam się do Państwa z prośbą, jeśli tylko macie możliwość zapewnienia opieki swoim dzieciom na czas strajku, nie przysyłajcie ich do szkoły i przedszkola. W sytuacjach szczególnie trudnych postaramy się Państwu pomóc w miarę możliwości organizując zajęcia opiekuńcze.

O zmianach będę informować na bieżąco na stronie internetowej oraz portalu Librus.

Z poważaniem
Bogdan Dobrucki
Dyrektor Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 6 w Krakowie

 

 

3 kwietnia uczniowie klasy 5a wzięli udział w interdyscyplinarnych zajęciach w Filharmonii Krakowskiej - "Muzyka to wolność. Armenia – dźwięki z piasku"

Mieszkańcy tego kraju przybliżyli nam tradycje, zwyczaje, a także indywidualne rozumienie pojęcia wolności. Razem z muzykami przyjrzeliśmy się, jak można tę wolność wyrażać i jak ją osiągnąć poprzez wykład i rozmowę połączony z nauką śpiewu, gry na instrumencie, tańca.

ET-Sz

3 kwietnia uczniowie klasy 4a uczestniczyli w lekcji muzealnej pt. „Namaluj mi bajkę. Legendy, baśnie i mity w obrazach”.
Uczniowie poznali jak można przedstawić bajkę, baśń i legendy za pomocą sztuk plastycznych. Przypomnieli legendy: o Wandzie, o dwóch wieżach, krakowskich gołębiach, Lajkoniku, Św. Stanisławie i o hejnale krakowskim. Zapoznali się również z pracą konserwatora obrazów. W trakcie zwiedzania klasa miała możliwość podziwiania XIX-wiecznego malarstwa polskiego. Uczniowie odwiedzili również ważne dla historii naszego kraju miejsca na Rynku Głównym: tablice upamiętniające insurekcję kościuszkowską oraz hołd pruski.
W drodze powrotnej wysłuchali hejnału z wieży mariackiej.

JS

1.04.2019 roku uczniowie klasy 5 b uczestniczyli w aktywnych zajęciach ,,Poszukiwacze skarbów - pokój zagadek" na terenie Muzeum Archeologicznego w formie zwiedzania, prezentacji i warsztatów. Poznali historię pozyskiwania zbiorów prezentowanych na wystawie ,,Bogowie starożytnego Egiptu” oraz zapoznali się z najważniejszymi z nich.
W trakcie prezentacji multimedialnej, poznali ciekawostki na temat zbiorów oraz starożytnego Egiptu. W trakcie części warsztatowej, uczestniczy zostali podzieleni na grupy 3 osobowe. Każda grupa dostała kilka zagadek związanych ze zbiorami ze starożytnego Egiptu i poruszanymi wcześniej tematami. Rozwiązania zagadek były kluczem do otwarcia kłódek zamykających skrzynie ze skarbami. Każda grupa otrzymała nagrody.
Później uczniowie zwiedzili  wystawę "Pradzieje i wczesne średniowiecze Małopolski" prezentującą różne aspekty życia dawnych mieszkańców Małopolski, od człowieka neandertalskiego (70.000 lat temu) po mieszczan średniowiecznego Krakowa (700 lat temu).

BM

22 marca 2019 miał miejsce kolejny Dzień Otwarty Szkoły Podstawowej nr 16.

Rodzice mogli poznać ofertę Szkoły Podstawowej nr 16, obejrzeć sale edukacji wczesnoszkolnej i pracownie klas starszych. Była to okazja do rozmowy z nauczycielami naszej szkoły oraz poznania metody ich pracy. Dzieci uczestniczyły w zajęciach w pracowni biologicznej i komputerowej, wykonywały prace plastyczne w sali edukacji wczesnoszkolnej, pracowały z wykorzystaniem tablic interaktywnych. Uczestniczyły w ciekawych zajęciach z geografii i przyrody.

Mamy nadzieję, że goście, którzy nas odwiedzili, miło spędzili czas w naszej szkole.

AG

Z okazji Pierwszego Dnia Wiosny - 21 marca, wychowawcy klas piątych zorganizowali dla swoich uczniów wyjazd do Wieliczki.

Podczas spaceru przez Kopalnię Soli „Wieliczka” uczniowie poznali najpiękniejsze legendy – o św. Kindze, o Skarbniku, o Bieliczce. Towarzyszący grupie przewodnik przybliżył tradycje i obyczaje wielickich górników oraz zachęcił do wykonania zadań wzorowanych na dawnych pracach górniczych m.in. toczenia bałwana.

Po ciekawej, ale i męczącej podziemnej przygodzie, uczniowie zregenerowali siły przy wspólnej kolacji i udali się do kompleksu noclegowego pod ziemią. W zdrowym, solnym mikroklimacie Komory Słowackiego uczniowie mieli okazję do odpoczynku i zabawy oraz naładowania akumulatorów na kolejne miesiące nauki.

21 marca 2019 r. uczniowie naszej szkoły wzięli udział w Międzynarodowym Konkursie Matematycznym KANGUR. 40 osób z klas II - VIII zmagało się przez 75 minut z ciekawymi, ale też trudnymi zadaniami. Wymagały one od uczestników dużego wysiłku intelektualnego, znajomości matematyki i przede wszystkim logicznego myślenia. Uczniowie w zależności od klas pisali testy podzieleni na 4 kategorie: Żaczek, Maluch, Beniamin i Kadet. Każdy uczestnik otrzymał układankę przestrzenną w postaci kuli-breloczka.

Wyniki konkursu poznamy w maju. Życzymy jak najlepszych rezultatów i wielu nagród.
Powodzenia!

AG

 

13 marca 2019 uczniowie klas IV, Vb, VI i VII wraz z opiekunami udali się na wycieczkę do Tarnowskich Gór aby zwiedzić Sztolnię Czarnego Pstrąga i Zabytkową Kopalnię Srebra. Obiekty te w 2017 roku zostały wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Naszą tarnogórską przygodę rozpoczęliśmy od zwiedzenia Sztolni Czarnego Pstrąga. Wyruszyliśmy kilkoma łodziami w niezwykły rejs 600-metrowym wykutym w skale dolomitowej chodnikiem odwadniającym tarnogórskie podziemia. Podczas przeprawy przewodnik opowiadał nam o historii podziemi, nawiązywał również do legend związanych z tym miejscem.
Następnie udaliśmy się do Zabytkowej Kopalni Srebra. Jej zwiedzanie rozpoczęliśmy w budynku nadszybia kopalni gdzie znajduje się nowoczesne centrum edukacji o tarnogórskim górnictwie kruszców srebra, ołowiu i cynku. Nieco później ubraliśmy przydzielone kaski, wsiedliśmy do windy i szybem "Anioł" zjechaliśmy na głębokość 40,5 m. tam rozpoczęliśmy niezwykłą podróż poprzez podziemia. W czasie wędrówki oglądaliśmy m. in. wykute w skale przodki górnicze, chodniki transportowe i potężne komory. Nasz szlak liczył 1740 metrów i łączył 3 szyby. 300 - metrowy fragment trasy pokonaliśmy łodziami.
Po przejściu całej trasy pełni wrażeń wyjechaliśmy na powierzchnię.

Nasi uczniowie odwiedzają szkoły średnie w Krakowie, na miejscu mogą dowiedzieć się, czego warto się uczyć. W role przewodników najczęściej wcielają się uczniowie starszych klas. Dnia 28 lutego 2019r., braliśmy udział w Targach Edukacyjnych w Zespole Szkół Ekonomicznych nr 2, os. Spółdzielcze 6. Dziś, w środę 13.03.2019r., w ramach Krakowskiego Tygodnia Zawodowców, klasy VII i VIII a i b wzięły udział w konkursach i grach ekonomicznych, logicznych i symulacyjnych, w targach geograficzno- turystycznych pn. ”Folklor wybranych regionów świata”, prezentacji praktyk zawodowych i prezentacji zawodów w Zespole Szkół Ekonomicznych nr 1 w Krakowie na ul. Kapucyńskiej 2.

 

E.K.

Dnia 13 marca uczniowie klas piątych wzięli udział w lekcji galeryjnej w Międzynarodowym Centrum Kultury.
Podczas aktywnego zwiedzania z przewodnikiem mieli okazję podziwiać bogatą ekspozycję składającą się z obrazów, rzeźb, rysunków oraz grafik środkowoeuropejskich artystów tworzących w latach 1908-1928.
Nasi uczniowie wykazali się nie tylko wiedzą, ale spostrzegawczością i kreatywnością wypełniając przygotowaną przez przewodnika kartę pracy.

ET-Sz

Zapusty z Rodziną - spotkanie z Babcią i Dziadkiem

Po raz kolejny w naszej szkole odbyło się spotkanie najmłodszych uczniów i Zespołu Teatralnego z Babciami i Dziadkami oraz z Najbliższymi. Tym razem (ze względu na ferie zimowe, które w br. były we wcześniejszym terminie) spotkanie odbyło się 28 lutego,  w tradycji polskiej w "Tłusty czwartek". Poczęstunkiem dla gości był oczywiście tradycyjny pączek. Występy uczniów trwały od 16.00 - 17.00 i były przygotowane przez wychowawców świetlicy; Ł. Milczanowską (grupa najmłodszych i Koło teatralne), M. Walas (grupa II) oraz D. Sitnik (grupa III, konkurs plastyczny). Konferansjerkę prowadziły uczennice kl.V - Pola S. i Maura B. Program występu:

1. Wiersz o Rodzinie - Grupa III

2. Życzenia dla Babci i Dziadka - grupa I (Warsztaty teatralne dla najmłodszych)

3. Inscenizacja wiersza D. Gellner "Dziadek, stołek i rosołek" - grupa I

4. Piosenka "Moja babcia lubi jazz"- grupa I

5. Inscenizacja wiersza S. Jachowicza "Chory kotek" - Koło Teatralne (grupa IV)

6. Piosenka "Moja Rodzina" - grupa II i IV

7. Przedstawienie "Czerwony kapturek" - grupa II

8. Taniec z miotłami - grupa II

 Na zakończenie spotkania p. D. Sitnik rozdała nagrody zwycięzcom konkursu plastycznego "Artystyczne inspiracje", a uczniowie rozdali Najbliższym własnoręcznie zrobione kwiaty. Spotkanie przebiegało w bardzo ciepłej atmosferze. Wydarzenie to jest ważne dla integrowania środowiska lokalnego, uczniowie zaś mogą oswajać się z wystąpieniami na scenie, na większym forum.

ŁM

Zapraszamy uczniów Szkoły Podstawowej nr 16 w Krakowie do udziału w konkursie plastycznym pt. „Drugie życie książki i czasopism”.

Przedmiotem konkursu jest wykorzystanie starych książek i czasopism do wykonania pracy plastycznej.

Technika prac dowolna: witraż, wycinanka, wydzieranka, kolaż, rzeźba papierowa, itp.
Format: format prac płaskich – A4 – A3, form przestrzenne – dowolny.

Prace należy dostarczyć do biblioteki szkolnej do dnia 26 marca.

Autorom najlepszych prac zostaną przyznane nagrody rzeczowe.
Wyniki konkursu zostaną podane w terminie: 2 kwietnia 2019.

Dodatkowych informacji na temat konkursu udzielają: p. Józefa Sitnik, p. Barbara Maziarz.

Regulamin konkursu.

Laureatka konkursu "Widokówka z Krakowa"

W kolejnej edycji konkursu "Widokówka z Krakowa" organizowanego przez Centrum Młodzież im. dr H. Jordana, w której wzięło udział aż 352 uczniów ze szkół podstawowych, gimnazjów oraz MDK-ów z Krakowa i okolic, praca naszej uczennicy z kl. III -  Magdy Czmyr (wykonana pod kierunkiem art. plastyka B. Sarapaty) została nagrodzona i jako jedna z 15 wyróżnionych, została wydana  w formie zbioru widokówek - niepowtarzalnych pamiątek z Krakowa. Serdecznie gratulujemy!

ŁM

dyplom

ZAPROSZENIE

Uczniowie z Koła Teatralnego i ze Świetlicy serdecznie zapraszają
Babcie i Dziadków, Rodziców, Najbliższych
na spotkanie "Zapusty z Rodziną",
w najbliższy czwartek - 28 lutego na godz. 16.00.

Spotkanie przy pączku odbędzie się w sali gimnastycznej naszej szkoły na II piętrze.
W programie:
- interpretacja wiersza w wykonaniu uczniów Koła Teatralnego,
- wiersze i skecz w wykonaniu klasy I i III
- przedstawienie i taniec zaprezentowane przez klasę II.

ŁM


20.02.2019 roku klasy czwarta i piąte wzięły udział w zabawie karnawałowej zorganizowanej przez Szkołę Tańca AS.

Zabawa trwała od 12.15 do 13.45. Uczniowie poprzebierani w stroje karnawałowe bawili się przy najpopularniejszych utworach muzyki rozrywkowej. Szkoła Tańca AS zaprasza do galerii zdjęć na stronę internetową: www.taniec.malopolska.pl

BM

W dniach 20.02. i 21.02.2019 uczniowie klas 4a i 6a w ramach projektu BON KULTURY uczestniczyli w warsztatach organizowanych przez Muzeum Archeologiczne w Krakowie.

W pierwszej części zajęć uczniowie zdobywali wiedzę o muzealnych zbiorach, dowiedzieli się między innymi jak przebiegał proces mumifikacji ciała zmarłego i jakie przedmioty wkładano do jego grobu.

Punktem kulminacyjnym zajęć było odszukanie, na podstawie krótkich wskazówek, skrzyń ze skarbami ukrytych w trzech salach.

Zabawa przebiegała bardzo żywiołowo, ponieważ każdej grupie bardzo zależało na zdobyciu cennych trofeów. Na zakończenie zajęć wszyscy uczestnicy otrzymali nagrody.

 

13 lutego 2019 r. uczniowie klasy 6a uczestniczyli w lekcji przyrody „W tropikalnym lesie” w Muzeum Przyrodniczym ISEZ PAN przy ul. Św. Sebastiana 9.

W trakcie zajęć uczniowie obejrzeli prezentację przedstawiającą klimat oraz florę i faunę lasów równikowych oraz rozpoznawali owoce i ziarna roślin tropikalnych, które człowiek wykorzystuje w codziennym życiu. Następnie wszyscy zwiedzili wystawę czasową „Las tropikalny” na której zaprezentowano ok. 60 gatunków roślin rosnących m.in. w lasach Azji, Afryki i Ameryki Południowej. Wystawa imitowała realistyczną dżunglę. Po wejściu do sali można było odnieść wrażenie, że znajdujemy się w lesie pełnym egzotycznych drzew oplecionych przez liany, gdzie nieopodal słychać szum wodospadu. Dzięki panującej tu odpowiedniej temperaturze i wilgotności powietrza można poczuć się jak w prawdziwej dżungli.

Na zakończenie zajęć uczniowie rozwiązywali zadania i udzielali odpowiedzi na pytania  związane z tematyką zajęć.

MK

Zespół Szkolno-Przedszkolny nr 6 w Krakowie serdecznie zaprasza

na dzień otwarty do naszej szkoły

22 lutego 2019 (piątek)

w godzinach 16.00 18.00

 

Rodzice będą mieli możliwość porozmawiania z nauczycielamii

i zobaczenia klas oraz pracowni.

Dzień Bezpiecznego Internetu 2019 odbył się szkole 5 lutego 2019 r. pod hasłem „Dzień Bezpiecznego Internetu: Działajmy razem!”.
W naszej szkole w ramach DBI 2018 w dniach 4-8 lutego uczniowie klas I-VIII podczas lekcji informatyki uczestniczyli w kursach e-learningowych: „Zuźka i Tunio poznają internet”, „Internet bez hejtu” oraz „W sieci”, których celem było podniesienie poziomu wiedzy uczniów na temat zagrożeń w internecie,  zwiększenie świadomości dotyczącej problemu obrażania w sieci oraz uwrażliwienie na zjawiska cyberprzemocy i uwodzenia w sieci.

ET-Sz

W dniu 05.02.2019 r. przedszkolaki z "0" oraz uczniowie klasy I, II i III wybrali się wraz z wychowawcami do Kina Kijów na przedstawienie teatralne pt: „Pocahontas”...

W piątek 1 lutego uczniowie klasy 5a wybrali się do Muzeum Historycznego Miasta Krakowa. Podziemia Rynku zostały odkryte, właściwie przez przypadek, podczas prac remontowych rozpoczętych w 2005 roku, które udostępnione zostały turystom po kilkuletniej budowie. Około 4 metry pod płytą Rynku powstał unikatowy na skalę europejską rezerwat archeologiczny, który daje możliwość podziwiania odnalezionych skarbów i poznania burzliwych dziejów średniowiecznego Krakowa.
Znajdują się tu autentyczne mury, drogi i przedmioty odkryte podczas prac archeologicznych. Na wystawie można zobaczyć m.in. średniowieczne narzędzia, zabytkowe monety, przybory higieniczne, gliniane figurki, ozdoby, a nawet kostki do gry.
Wystawa jest w pełni multimedialnym widowiskiem. Dużą atrakcją dla uczniów była kurtyna z pary wodnej, hologramy, ekrany dotykowe itp.

zobacz galerię

ET-Sz


Kolejny raz w naszej szkole, dzieci miały możliwość aktywnego spędzenia czasu podczas ferii zimowych. Mogły uczestniczyć w atrakcyjnych warsztatach plastycznych w SCKM przy ul. Dietla 58. Wielkim powodzeniem cieszyły się również zajęcia manualne w trakcie których wykonali: sztuczny śnieg i katapultę. Uczestnicy akcji oglądali największą ruchomą szopkę w kościele OO. Bernardynów. Dzieci cieszyły się z wyjścia do kina Cinema City na film pt. „Ralph Demolka w internecie", który wyświetlony został techniką 3D. W Muzeum Etnograficznym, wzięły udział w grze terenowej pt. „Zawodowy Kraków”. Cały tydzień wspólnie, głośno czytali fragmenty książki pt. „ Sposób na Elfa” Marcina Pałasza. Pełni nowych wrażeń, szczęśliwi i bogatsi o nowe doświadczenia, zakończyli pierwszy tydzień ferii.

LKP (EK)

11 stycznia 2019 roku uczniowie i nauczyciele naszej szkoły spotkali się na sali gimnastycznej. Dyrektor Szkoły Bogdan Dobrucki pogratulował najlepszym uczniom osiągniętych wyników w nauce za pierwsze półrocze. Pani Pedagog przypomniała wszystkim o bezpieczeństwie podczas wypoczynku.

AG


Życzymy dzieciom i młodzieży szkolnej udanego wypoczynku, wspaniałej pogody, dobrych pomysłów. Niech ten wspaniały czas umożliwi skorzystanie w pełni z uroków zimy, dostarczy niezapomnianych wrażeń i wielu ciekawych przeżyć. Cieszcie się swobodą, zabawą, poznawaniem nowych miejsc i ludzi. Odpoczywając, pamiętajcie jednak o bezpieczeństwie swoim i innych osób, zachowajcie ostrożność, zwłaszcza podczas zabaw, czy uprawiania sportów zimowych, bądźcie zawsze widoczni na drodze. Zawiadamiajcie swoich rodziców i opiekunów jeżeli cokolwiek Was zaniepokoi. Wróćcie do swoich szkolnych obowiązków zdrowi, pełni nowej energii, uśmiechnięci i wypoczęci.

Życzymy wszystkim udanych i bezpiecznych ferii!
Dyrekcja ZSP nr 6 oraz Nauczyciele

EK

10 stycznia uczniowie klas VI i VIII mieli okazję uczestniczyć w spotkaniu z Tomaszem Jamróz-Piłsudskim komendantem Grupy Rekonstrukcji Historycznej 1 Pułku Piechoty 1 Brygady Legionów J. Piłsudskiego. Jego przodek Adam Piłsudski był młodszym bratem Józefa. Pan Tomasz Wystąpił w historycznym umundurowaniu, opowiedział o dziejach formacji legionowych i ludziach, którzy je tworzyli. Przedstawił w zwięzły sposób drogę do odzyskania niepodległości przez Polskę w 1918 roku oraz historię rodziny Marszałka Józefa Piłsudskiego do czasów teraźniejszych. Uczniowie mieli możliwość zadawania pytań oraz wykonania pamiątkowej fotografii.

AG

10 stycznia 2019r. uczniowie z klasy 8a i 8b wraz z wychowawczyniami udały się w fascynującą podróż, by poznać bliżej piękno naszej Planety. Odwiedziliśmy „Muzeum Przyrodnicze” młodzież dzięki opowieściom przewodnika i wspaniale przygotowanej ekspozycji mogła przenieść się do czasów prehistorycznych, kiedy po Świecie chodziły mamuty. Zobaczyliśmy również mnóstwo żywych okazów ryb słodkowodnych oraz takich, które żyją w morzach i oceanach, gadów, płazów, ptaków, owadów, pająków, skorpionów oraz małe ssaki.

EK

Międzynarodowy Konkurs Matematyczny KANGUR
odbędzie się 21 marca 2019 (czwartek)

Udział w konkursie mogą brać uczniowie z klas II - VIII.
Warunkiem udziału w konkursie jest wniesienie opłaty - 9 zł od uczestnika oraz pisemna zgoda Rodziców/opiekunów.

Każdy uczestnik konkursu otrzyma upominek. W tym roku jest to układanka przestrzenna w postaci kuli-breloczka.

Termin zgłaszania uczestników – to 31.01.2019r.
Ze względu na termin ferii zimowych proszę o wcześniejsze wpłaty i podpisane oświadczenia zgody na udział w konkursie.

Więcej informacji na stronie organizatora konkursu: REGULAMIN, OŚWIADCZENIE


Aneta Górak

Dyrekcja i Nauczyciele zapraszają Rodziców klas II - VIII na zebranie

w czwartek 10.01.2019r. o godz.17.00

 

Dyrekcja i Grono Pedagogiczne Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 6 
życzy wszystkim Rodzicom i uczniom
aby zbliżający się Nowy Rok 2019
wypełniała życzliwość, radość i satysfakcja.

Niech każdy dzień będzie wyjątkowy, pogodny,
pełen zdrowia i radości oraz zapału do nauki.
Życzymy dużo optymizmu i wiary w pogodne jutro.

SZCZĘŚLIWEGO NOWEGO ROKU 2019!!!

Dnia 16 grudnia ogłoszono wyniki konkursu "Kto Ty Jesteś - Polak Mały: Tradycje Świąt Bożego Narodzenia", organizowanego przez Towarzystwo Przyjaciół Kultury Ludowej w Krakowie.

Konkurs miał na celu rozwijanie wśród uczniów zamiłowania do podtrzymywania tradycji bożonarodzeniowych, a wśród uczestników, oprócz szkół krakowskich, znalazła się również szkoła z Irlandii.

Z naszej szkoły zostali nagrodzeni uczniowie:
I miejsce - Emilia Leleń
II miejsce - Magdalena Czmyr
III miejsce - Sofija Kostelnyk

Gratulujemy zwycięzcom!

ŁM

W dniu 18 grudnia 2018 r. gościliśmy w naszej szkole aktorów Teatru Ludowego z przedstawieniem "trik Patryka". W spektaklu i warsztatach uczestniczyli uczniowie klas 6 i 7.

"trik Patryka" to opowieść o dorastaniu, konieczności akceptacji inności i tolerancji. Aby pomóc niepełnosprawnemu bratu Patryk musi otworzyć się na świat i innych ludzi. Kiedy nie może znaleźć odpowiedzi na swoje pytania w domu, szuka ich w szkole i poza nią. Każda z postaci, z którą rozmawia okazuje się na swój sposób "inna", od każdej uczy się czegoś nowego. Aktorzy - Piotr Franasowicz i Ryszard Starosta dwoili się i troili aby przedstawić kolejne postacie. Robili to w sposób niezwykle żywiołowy, sugestywny i trafiający do odbiorców.

Po spektaklu uczniowie uczestniczyli w warsztatach, omówili przesłanie zawarte w przedstawieniu. Mieli możliwość rozmowy na temat niepełnosprawności, imigrantów, zachowań ludzi, które postrzegają jako dziwne, głupie czy nienormalne. Przesłanie zawarte w spektaklu odnieśli w bardzo trafny sposób do sytuacji, z którymi spotykają się w klasie i swoim najbliższym otoczeniu.

AG

W poniedziałek 17 grudnia naszą szkołę odwiedzili niezwykli goście – członkowie angielskiego chóru z Kent College z Cantenbury. Młodzież wraz z nauczycielami zaprezentowała podczas krótkiego koncertu utwory adwentowe oraz bożonarodzeniowe. Zgromadzenia na Sali gimnastycznej mogli wysłuchać na żywo profesjonalnie wykonanej muzyki a także włączyć się do wspólnego śpiewu polskiej kolędy „Pójdźmy wszyscy do stajenki”.  Zaprezentowali się również uczniowie naszej szkoły: klasa trzecia, która zaśpiewała dwie angielskie piosenki świąteczne oraz chór naszej szkoły.

Po koncercie uczniowie klasy 8a zaprosili naszych gości na spotkanie, podczas którego opowiadali w języku angielskim o Krakowie, jego historii i legendach, a także uczyli obcokrajowców polskich słów. Wśród ogólnej radości młodzież obu krajów mogła poznać się wzajemnie i porozmawiać na różne tematy a także wspólnie zaśpiewać staroangielską kolędę „God Rest ye merry gentleman”. Było to niezwykła okazja do poznania rówieśników z innego kraju i sprawdzenia w praktyce swoich umiejętności językowych. Podsumowując ten dzień można tylko zacytować wspólną opinię wszystkich uczestników: „It was wonderful!”

Friends  from England – thank you for your visit!

AK

Akcja „Gwiazdka dla zwierzaka”  w Zespole Szkolno-Przedszkolnym nr 6 w Krakowie.

Tegoroczna pomoc dla naszych „braci mniejszych”, czyli akcja „Gwiazdka dla  zwierzaka” organizowana w naszej szkole trwała w dniach 26.11.2018 – 11.12.2018. 

Udało nam się zebrać: 64,15 kg karmy dla psów, 20,3 kg karmy dla kotów, zabawki, gryzaki, koce, ręczniki, prześcieradła, smycze, szelki, poidełko oraz 2,5 kg ryżu i kaszy. W dniu 18.12.2018 uczeń klasy Va – Bartosz Hodana wraz ze swoim tatą zawieźli dary do Schroniska dla zwierząt  przy ul. Rybnej w Krakowie. Otrzymaliśmy od opiekunów dyplom  z podziękowaniami dla wszystkich ofiarodawców za nasze wielkie i gorące serca.

AS

W dn. 17.12.2018 o godz. 11.00 grupa teatralna PATCHWORK wystawiła w Domu Opieki Społecznej na ul. Radziwiłowskiej spektakl "Mały Książę i Róża". Wydarzenie to było efektem udziału naszej grupy w programie "Miasto dla Młodzieży", którego celem był wszechstronny rozwój kompetencji, pasji i zainteresowań ludzi w wieku 13 - 20 lat, poprzez umożliwienie im realizacji własnych inicjatyw kulturalnych, artystycznych itp.

11 grudnia o godz. 16.00 w ramach Prezentacji Szkół w kolejnej edycji  Targów Bożonarodzeniowych  - tego wspaniałego przedświątecznego wydarzenia w Krakowie - już po raz szósty wystąpiliśmy na scenie Rynku Głównego, pod Ratuszem. Ten czas oczekiwania na Święta Bożego Narodzenia był okazją do zaprezentowania przedstawienia "Niespodziewane Boże Narodzenie", przygotowane przez uczniów klasy pierwszej na warsztatach teatralnych i Koło Teatralne naszej szkoły. Ponadto uczniowie klasy szóstej wraz z Chórem Szkolnym zaśpiewali tradycyjne kolędy i pastorałki. Mimo chłodnego i deszczowego popołudnia atmosfera  była gorąca.

Dziękujemy Wszystkim Gościom, Rodzicom i Nauczycielom za wspólny udział w tym przedświątecznym wydarzeniu naszej szkoły.

ŁM

W dniu 13.12.2018r klasa 4a na zaproszenie Świętego Mikołaja bawiła się w kręgielni Pink Bowling w Centrum Handlowym Plaza. Na początku uczniowie poznali zasady gry, następnie po dokonaniu podziału na drużyny, przystąpili do współzawodnictwa wewnątrzklasowego. Wszystkie zespoły wzorowo zmierzyły się z trudnościami i pułapkami gry w kręgle. Dzieci wykorzystywały swoją zręczność i uczyły się precyzji oraz doskonaliły koordynację ruchową podczas rzutów kulami. Zabawa była wspaniała a uczestnicy mieli okazję przekonać się jak ważna jest współpraca pomiędzy wszystkimi członkami ekipy w osiągnięciu dobrego rezultatu całej drużyny.

AS, AK

7 XII 2018r. w Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 18 odbyły się III Mistrzostwa Krakowa Szkół Podstawowych w wioślarstwie halowym. Naszą szkołę reprezentowała drużyna żeńska w składzie: Maria Ryszka, Joanna Duda, Natalia Łada i Oliwia Gąsiorek, w skład drużyny męskiej weszli min: Damian Mączka, Dima Fadieiev i Szymon Mikulski. Każdy uczestnik pokonał dystans 500 m. Klasyfikacja obejmowała całą drużynę - suma czasów całej drużyny oraz indywidualne wyniki w kategoriach dziewcząt i chłopców.

AG

W dniach 3-7 grudnia nasi uczniowie już po raz drugi wzięli udział
w Godzinie Kodowania.

To inicjatywa edukacyjna adresowaną do uczniów,
której celem jest przybliżenie im informatyki
w formie łamigłówek z postaciami z ich gier i zabaw,
których rozwiązanie polega na ułożeniu programów z gotowych bloczków.

ET-Sz

Dnia 6 XII 2018 klasa 7 z okazji "mikołajek" wybrała się na film pt. "Grinch". W kinie powitał dzieci Mikołaj ze słodkim poczęstunkiem. Przedstawiona historia świąteczna rozbawiła i wzruszyła wszystkich. Film poruszał ważny problem - Świąt Bożego Narodzenia, które nie powinny ograniczać się jedynie do kupowania prezentów. W przeżywaniu świąt najważniejsze powinny być wspólne spotkania, atmosfera i uczucia rodzinne.

Klasa 8a zobaczyła film "Dziadek do orzechów i cztery królestwa". Tematem filmu była odwieczna walka dobra ze złem. Jak to w baśni, oczywiście dobro zwycięża. Świąteczny nastrój udzielił się wszystkim.

DŁ, JL

Dnia 11.12.2018 o godzinie 16.00 nasi uczniowie wystąpią w ramach prezentacji krakowskich szkół na Targach Bożonarodzeniowych na Rynku Głównym.

Serdecznie zapraszamy wszystkich Uczniów, Rodziców, Nauczycieli i Sympatyków naszej szkoły.

ŁM

W dniu dzisiejszym klasa 6 świętowała od rana. Nawet na lekcji matematyki uczniowie musieli rozwiązać szereg zadań związanych z dzisiejszym dniem. Sprawdzali szybkość biegu reniferów, sprawność Elfów Mikołaja, liczyli odległość Krakowa od siedziby tego Mikołaja, który mieszka w Rovaniemi i inne.

Następnie wybrali się odwiedzić kilka sławnych osób. Spotkali min. znanych prezydentów, trzech papieży, Shreka z Osłem, aktorów i piosenkarzy. Sławy chętnie pozowały do zdjęć.

Ostatnią atrakcją były odwiedziny Mikołaja, który z pomocą Elfów wręczył grzecznym dzieciom prezenty.

AG

3 XII odbył się etap rejonowy Małopolskiego Konkursu Języka Angielskiego dla uczniów szkół podstawowych w roku szkolnym 2018/2019. W tym etapie udział wzięło dwóch uczniów z naszej szkoły z klas 8a i 8b. Trzymamy kciuki za jak najlepszy rezultat i z niecierpliwością wraz z nimi czekamy na wyniki konkursu.


30 listopada odbyła się w naszej świetlicy szkolnej wieczornica artystyczna "Pożegnanie Jesieni" połączona ze wspólnym "Śpiewem dla Niepodległej". Na to spotkanie zostały zaproszone rodziny uczniów klas I - III. Najbliżsi mieli okazję podziwiać pracę i talent uczniów słuchając piosenek, wierszy i oglądając taniec w ich wykonaniu. W drugiej części uroczystości wszyscy razem, uczniowie, rodzice, dziadkowie i nauczyciele, zaśpiewali najpiękniejsze polskie pieśni patriotyczne. Było to bardzo wzruszające spotkanie pełne rodzinnej atmosfery przy świetle świec.

 

MW, EK

Tegoroczne Mikołajki klasy piąte spędziły w kręgielni Pink Bowling.

Był to bardzo miło spędzony czas, poświęcony na integrację międzyklasową, wspólną zabawę i odpoczynek od codziennych szkolnych obowiązków.

Uczniowie wrócili bardzo zadowoleni z nadzieją szybkiego powtórzenia wspólnego wyjścia.

Wyjście zorganizowali wychowawcy klas.

 

ET-SZ

W dniach 19 i 26 listopada 2018r. uczniowie naszej szkoły wzięli udział w turnieju tenisa stołowego w ramach Olimpiady Młodzieży Szkół Krakowa. Zawody odbywały się w Zespole Szkół Ogólnokształcących nr XXX w Nowej Hucie.

W turnieju indywidualnym 19 XI wystartowali: Emilia Kotarba, Sofia Nakhod, Jakub Bigosiński i Krystian Janik. Najlepszy rezultat zanotował Krystian, który awansował do ćwierćfinałów.

W turnieju drużynowym 26 XI uczestniczyli ci sami zawodnicy oraz Bogdan Kozon jako rezerwowy. Tym razem drużyna dziewcząt awansowała do ćwierćfinałów gdzie została sklasyfikowana na miejscach 9 - 12. Chłopcy niestety, po bardzo wyrównanych pojedynkach, odpadli w pierwszej rundzie.

W zawodach uczestniczyła rekordowa liczba uczniów, chłopców ponad 70 osób i 40 dziewcząt.

JP

We wtorek 27 listopada uczniowie zerówki, po raz kolejny uczestniczyli w cyklicznych zajęciach adaptacyjnych, organizowanych przez nauczycieli ze Szkoły Podstawowej Nr 16...

Klasy 6 i 8b odbyły lekcje historii w Muzeum Historycznym Miasta Krakowa. Celem wyjścia było poznanie kultury Żydowskiej. Uczniowie odwiedzili wystawę w Starej Synagodze - Dzieje i kultura Żydów krakowskich. Poznali budowę bożnicy, zobaczyli najważniejsze jej części, stroje używane podczas modlitwy. Mogli zapoznać się z najważniejszymi zasadami i zwyczajami panującymi w rodzinie żydowskiej dotyczącymi ubioru, żywienia i modlitwy.

23 XI 2018r. w naszej szkole odbyła się niezwykle ważna uroczystość Ślubowania i pasowania uczniów klasy pierwszej.

Pierwszoklasiści w obecności Dyrekcji Szkoły, Grona Nauczycieli i Rodziców zaprezentowali krótki program artystyczny, w którym zdali pierwszy egzamin na ucznia. Śpiewająco odpowiadali na pytania dotyczące naszej ojczyzny, szkolnej nauki oraz zasad zachowania. Wszyscy zgodnie stwierdzili, że egzamin pięknie zdali i mogą już zostać przyjęci do braci uczniowskiej. Pierwszoklasiści ślubowali na Sztandar Szkoły. Następnie pan Dyrektor Bogdan Dobrucki dokonał aktu pasowania na uczniów szkoły. Otrzymali oni pamiątkowe dyplomy i drobne upominki. Nie zabrało również słodkiego poczęstunku.

Kochane pierwszaki! Cieszymy się, że jesteście już uczniami i życzymy Wam sukcesów w nauce. Powodzenia!

22 listopada 2018r. uczniowie klasy 5b i 6 byli  w Galerii Sztuki Polskiej XIX w. w Sukiennicach. Dzieci miały możliwość zapoznania się ze zbiorami muzeum.
Zobaczyli zgromadzone tam wspaniałe obrazy min. Jana Matejki, Marcelego Baciarellego, Piotra Michałowskiego, Jacka Malczewskiego i innych. Uczniowie mogli również zapoznać się z różnymi technikami malarstwa, dostrzec różnice i podobieństwa.

21 listopada odbył się etap rejonowy
Małopolskiego Konkursu Matematycznego
dla uczniów szkół podstawowych w roku szkolnym 2018/2019.

W tym etapie udział wziął Damian Mączka - uczeń klasy 8b.

Trzymamy kciuki i z niecierpliwością czekamy na wyniki konkursu.

ET-Sz

W dniach 14 – 15 listopada nasi uczniowie próbowali swoich sił
w Międzynarodowym Konkursie Informatycznym „Bóbr”.

Czekamy na wyniki i trzymamy za Nich kciuki!

ETSz

W październiku, w naszej szkole odbyły się szkolne etapy konkursów przedmiotowych:
dnia 10 października - Małopolski Konkurs Matematyczny,
dnia 11 października - Małopolski Konkurs Geograficzny,
dnia 18 października - Małopolski Konkurs Języka Angielskiego.

Do etapu rejonowego Konkursu awansowali:
z języka angielskiego - Matvij Milyutin kl. VIII a i Wojciech Stasińki kl. VIII b
z matematyki Damian Mączka z klasy VIII b.

Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!

ETSz

13 listopada reprezentacja naszej szkoły w składzie Zofia Hoinkis i Damian Mączka (uczniowie klasy VIIIb ) zdobyła II miejsce w finale konkursu ‘’Prawo – Ratownictwo – Bezpieczeństwo” organizowanym przez Straż Miejską i Komendą Miejską Państwowej Straży Pożarnej.

W piątek, 9 listopada odbyła się w naszej szkole uroczystość z okazji 100lecia Odzyskania przez Polskę Niepodległości, w której wzięli udział uczniowie klas I-VIII oraz dzieci z grup przedszkolnych. O godz. 11.11 przedszkolaki, uczniowie, nauczyciele, zaproszeni goście oraz obecni rodzice zaśpiewali cztery zwrotki Hymnu Narodowego, włączając się tym samym w ogólnopolską akcję „Rekord dla Niepodległej”. Wszyscy stojąc na baczność, w rękach trzymali podniesione biało-czerwone chorągiewki. Po uroczystym odśpiewaniu Hymnu Polski, uczniowie z Kółka Teatralnego zaprezentowali krótkie przedstawienie pt. „Droga do Niepodległości”, a uczniowie klasy VI i chór szkolny śpiewali piosenki i pieśni patriotyczne.
Na zakończenie uroczystego spotkania uczniom, którzy wzięli udział w konkursie fotograficznym „Mało znane miejsca w Krakowie” rozdano nagrody.
Dla całej społeczności szkolnej udział w obchodach 100 lecia Święta Niepodległości Polski w naszej szkole był lekcją historii i lekcją patriotyzmu. Chcemy być dumni z naszego kraju kształtując jednocześnie pozytywne postawy i uczucia patriotyczne.

ŁM

zobacz zdjęcia

Dnia 8.11.2018 r. uczniowie naszej szkoły wzięli udział w Międzyszkolnym Konkursie Recytatorskim Wolność Kocham i Rozumiem zorganizowanym przez Zespół Szkolno-Przedszkolny nr 3 w Krakowie.

W kategorii wiekowej klas I-III drugie miejsce zajął Antoni Wojciechowski z kl. III; trzecie miejsce zajęła Karolina Kubica z kl. II. Uczennica klasy czwartej Matylda Tomska zajęła drugie miejsce w kategorii wiekowej klas IV-VI.

BM

zobacz zdjęcia

Szanowni Państwo!

Zgodnie z ustawą z dnia 7 listopada 2018 r. o ustanowieniu Święta Narodowego z okazji Setnej Rocznicy Odzyskania Niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej w poniedziałek 12 listopada 2018 r. szkoła będzie nieczynna. (Dz.U. z 2018 r. poz. 2117)

Informujemy, że nasze przedszkole bierze udział w akcji  „Rekord dla Niepodległej”. W piątek, 9 listopada 2018 r. o godzinie 11:11, w ramach świętowania 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości wraz z uczniami z naszej szkoły zaśpiewamy hymn narodowy. Uprzejmie prosimy, aby wszystkie dzieci przyszły w tym dniu ubrane na galowo (kolory biało - granatowe).Więcej informacji na temat wydarzenia znajduje się na stronie Ministerstwa Edukacji Narodowej.

Rodzicom i Uczniom przypominamy,
że dnia 2 listopada (piątek)
nie ma w szkole zajęć dydaktycznych.
Zajęcia opiekuńczo-wychowawcze w tym dniu zapewniane są na świetlicy szkolnej od godziny 7.00 do 16.00.
1 listopada 2018r. Dzień Wszystkich Świętych jest dniem ustawowo wolnym od pracy.

EK

 

Uczniowie klasy 8 b w dniu 30 października wzięli udział w „Poranku z historią”organizowanym przez Szkołę Podstawową nr 7 w Krakowie. Spotkanie rozpoczęli absolwenci SP 7 prezentując losy bohaterów walczących o niepodległość pt. „Losy bliskich i dalekich”. Następnie pan major Stanisław Szuro wygłosił wykład pt.: „Pierwszy dzień niepodległości w Krakowie w 1918 roku”. Mieliśmy okazję wysłuchać wzruszającej rozmowy na temat „Nic nie jest nam dane na wieczność. Walka o niepodległość w latach 1939-1956”. Pamięć minionych dni i dumę z odzyskanej niepodległości przywołało patriotyczne czytanie fragmentów „Kamieni na szaniec”. Pokaz w niebanalny i przykuwający uwagę publiczności sposób dopełniła w wykonaniu a capella pieśń uczennicy Szkoły Podstawowej nr 7 w Krakowie. Szkoła Podstawowa nr 16 do obchodów rocznicy odzyskania niepodległości przygotowuje się bardzo starannie oraz aktywnie uczestnicy w wydarzeniach zewnętrznych, by godnie uczcić święto naszej Ojczyzny.

EK

30 października 2018 klasy VI i VII wzięły udział w złożeniu kwiatów na grobie kpt. Antoniego Stawarza na cmentarzu Rakowickim. Później uczestnicy przeszli w historycznym spacerze po cmentarzu „Polscy bohaterowie w walce o niepodległość”.

Poza grobem kpt. Antoniego Stawarza odwiedzili grób Władysława Beliny-Prażmowskiego, Zygmunta Zielińskiego, Eugeniusza Kwiatkowskiego oraz Erazma Jerzmanowskiego.

25 X 2018 (czwartek) w godz. 15:00 - 18:00 Pani psycholog Iwana Surówka będzie pełnić dyżur psychologiczno-pedagogiczny
w sali 24, II piętro.
Zapraszamy wszystkich zainteresowanych Rodziców.

AG

19 października 2018r. uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w przemarszu młodzieży z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości. Włączyliśmy się w Widowisko Dumy i Radości zorganizowane przez Małopolskie Kuratorium Oświaty.

Uroczystości rozpoczęły się na Wzgórzu Wawelskim mszą świętą pod przewodnictwem metropolity krakowskiego ks. abp. Marka Jędraszewskiego, który skierował do zgromadzonych słowo o naszej wspaniałej ale niełatwej historii. Następnie uczestnicy przeszli z kolorowym pochodem ul. Grodzką, przez Rynek Główny w stronę Parku Jordana. W pochodzie uczestniczyli uczniowie z całej Małopolski - co mogliśmy odczytać z niesionych transparentów i emblematów. Nasza szkoła wyróżniała się niesionymi tarczami, oraz niebieskimi czapeczkami z nadrukiem logo naszej szkoły.

AG

zobacz zdjęcia

21 listopada odbył się etap rejonowy Małopolskiego Konkursu Matematycznego dla uczniów szkół podstawowych w roku szkolnym 2018/2019. W tym etapie udział wziął udział Damian Mączka z klasy 8b. Trzymamy kciuki i z niecierpliwością wraz z nimi czekamy na wyniki konkursu.

ET-Sz

Zapraszamy do udziału w konkursie fotograficznym

pod hasłem:

Mało znane miejsca w Krakowie

 


1. Konkurs jest przeznaczony dla uczniów Szkoły Podstawowej nr 16 w Krakowie

2. Przedmiotem konkursu jest przedstawienie na fotografii mało znanego miejsca
w Krakowie.

3. Cele konkursu:

Popularyzacja fotografii jako aktywnej i kreatywnej formy spędzania wolnego czasu.                                                                                                                                                                                                                                 Prezentacja fotografii jako formy wyrazu artystycznego i wrażliwości estetycznej.
Budzenie zainteresowań miastem Krakowem.
Rozwijanie wrażliwości artystycznej.
Rozwijanie kreatywności i twórczej wyobraźni uczniów.

4. Sposób przeprowadzenia konkursu:

Jeden uczestnik może zgłosić do konkursu maksymalnie 2 zdjęcia.
Wszystkie fotografie powinny być wywołane na papierze fotograficznym w formacie A4 oraz posiadać na odwrocie informacje (imię i nazwisko autora fotografii, klasa, tytuł zdjęcia, dokładny adres przedstawionego miejsca).
Fotografie należy dostarczyć do Świetlicy szkolnej w kopercie A4.
Prace konkursowe należy dostarczyć w terminie do dnia 31.10.201.
Każdy uczestnik ma obowiązek załączyć do prac oświadczenie dotyczące samodzielnego wykonania pracy
Ze względu na udział w Konkursie uczestników nieletnich należy załączyć pisemną zgodę rodziców na przetwarzanie danych osobowych w celach związanych z rozstrzygnięciem konkursu i wystawą prac.

5. Autorom najlepszych zdjęć zostaną przyznane nagrody rzeczowe.

6. Wszyscy uczestnicy otrzymają dyplom uczestnictwa w konkursie.

7. Lista nagrodzonych autorów zostanie opublikowana na stronie internetowej Szkoły Podstawowej nr 16 w Krakowie.

8. Organizator powołuje Komisję Oceniającą Konkursu.

9. Zadaniem Komisji oceniającej będzie:

kwalifikacja zgłoszonych fotografii do udziału w Konkursie,
ocena zgłoszonych fotografii,
przyznanie nagród.

10. Przy ocenie zdjęć jury uwzględniać będzie:

zgodność fotografii z postawionym tematem,
wartość artystyczną,
jakość techniczną i poziom estetyczny prac.

11. Wyniki konkursu zostaną podane w terminie 9.11.2018.


12. Fotografie wszystkich uczestników zostaną wystawione w Szkole Podstawowej nr 16
w Krakowie.

13. Dodatkowych informacji na temat konkursu udzielają: p. Józefa Sitnik, p. Monika Walas.

W bieżącym roku szkolnym nasza placówka przystąpiła do Międzynarodowego Projektu Edukacyjnego „Piękna Nasza Polska Cała”. Honorowy patronat nad Projektem objęli: Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, J.Lipiński-Burmistrz Aleksandrowa Łódzkiego, Centrum Edukacyjne „Bliżej Przedszkola”, Wydawnictwo Edukacyjne MAC, Telewizja Łódzka, Telewizja Aleksandrowski Kurier, Zespół ludowy „Rokiczanka”. Projekt jest odpowiedzią na wyjątkowe święto Polaków - 100 rocznicę odzyskania niepodległości. Celem programu jest kształtowanie postaw patriotycznych, uwrażliwianie na piękno, folklor i tradycje Polski, kształtowanie tożsamości narodowej dzieci poprzez poznanie historii państwa polskiego i symboli narodowych, poznanie tradycji, zwyczajów, poznanie tańców ludowych, wzmacnianie poczucia radości i dumy z bycia Polakiem. Projekt jest zgodny z obowiązującą Podstawą Programową i kierunkiem polityki oświatowej MEN.

MW

W poniedziałek 15.10.2018 uczniowie klas 0-III uczestniczyli w wycieczce do gospodarstwa agroturystycznego w miejscowości Dąbrowa, położonej nieopodal Puszczy Niepołomickiej. Na miejscu czekało na nas wiele atrakcji. W progu powitała nas właścicielka i zaprosiła na śniadanie. Następnie dzieci z ogromnym zainteresowaniem zwiedziły całe gospodarstwo wiejskie. Miały okazję zaglądnąć do kurnika i do obory. Wysłuchały informacji o hodowli zwierząt domowych. Kolejno dzieci uczestniczyły w warsztatach pieczenia chleba, gdzie własnoręcznie wykonały bułeczki w dowolnym kształcie. Potem wszyscy udali się na przejażdżkę wozem, wzdłuż pięknej wsi. Gospodyni p. Kazimiera zaprosiła wszystkich na pyszne naleśniki z bitą śmietaną. Szczęśliwe i najedzone dzieciaki, beztrosko korzystały z uroków pięknej pogody na placu zabaw. Dzieci pełne wrażeń z pięknie wypieczonymi bułeczkami, wróciły do Krakowa.

Właścicielom gospodarstwa składamy podziękowanie za gościnę i za serdeczne przyjęcie. Zapraszamy do galerii!

DSzF

W dniu 13 października 2018 roku, uczennice klasy 6 naszej szkoły: Emilia Kotarba i Weronika Małek, wzięły udział w rodzinnej grze miejskiej: „Od niepodległości do współczesności”, zorganizowanej przez Bibliotekę Kraków, Centrum Kultury Podgórza i Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie MOCAK, w ramach obchodów 100 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.
Gra odbyła się pod tytułem: „Krakowskimi śladami marszałka Józefa Piłsudskiego”.
Uczestnicy przypomnieli sobie postać Józefa Piłsudskiego i jego związki z Krakowem.
Zadaniem grup było dotarcie do poszczególnych punktów kontrolnych, usytuowanych w Parku Jordana, Domu Legionistów przy alei 3 Maja i ulicy Oleandry- pod pomnikiem Józefa Piłsudskiego u zbiegu ulic Wenecja i Garncarskiej oraz na placu Jana Nowaka-Jeziorańskiego.
W trakcie gry należało rozwiązać krzyżówkę historyczną, ułożyć puzzle ze zdjęcia Marszałka z przyjazdu do Krakowa, odszukać skrzynię z ukrytym w niej listem do Romana Dmowskiego – udostępnionym w fotokopii przez Archiwum Akt Nowych w Warszawie – i następnie bezbłędnie odczytać jego treść z rękopisu Marszałka, którego charakter pisma nie był zbyt staranny, prawidłowo nazwać części ubioru ułana oraz odszukać tablicę pamiątkową poświęconą Marszałkowi w budynku dworca kolejowego. Na końcu zmagań, po powitaniu, uczestników gry, w siedzibie Biblioteki Kraków przez legionistę, organizatorzy sprawdzili wiedzę uczestników w przygotowanym teście składającym się z 20 szczegółowych pytań dotyczących życia i działalności Marszałka.
Reprezentujące naszą szkołę uczennice uzyskały łącznie 58 punktów i zajęły 3 miejsce. Do zwycięskiego zespołu straciły jedynie 2 punkty. Niestety nie wiedziały jakie kwiaty lubił najbardziej Józef Piłsudski (tulipany, krokusy czy sasankę), ile znał języków obcych (żadnego, cztery czy pięć) udzielając odpowiedzi, że cztery zapomniały o obowiązkowej w tamtych czasach łacinie oraz na jakim banknocie 10 lat temu umieszczono jego wizerunek (dziesięciozłotowym, dwudziestozłotowym czy tysiączłotowym).
Należało również w trzynastu ruchach prawidłowo złożyć flagę Polski, przytoczyć wszystkie zwrotki pieśni „My, Pierwsza Brygada”, a także nazwać elementy stroju ułana.

 

 

12 października 2018 roku odbył się w naszej szkole apel z okazji Dnia Edukacji Narodowej. W spotkaniu wzięli udział nauczyciele, uczniowie oraz rodzice. Uczeń klasy 8 b przypomniał wszystkim o okolicznościach, zadaniach oraz osiągnięciach Komisji Edukacji Narodowej. Wiele ciepłych i miłych słów usłyszeli nauczyciele od Przewodniczącego Samorządu Uczniowskiego. Życzenia również przekazał wszystkim Przewodniczący Rady Rodziców, podkreślił wdzięczność za codzienny trud pracy nauczyciela. Pan Dyrektor życzył wielu sukcesów i satysfakcji z podejmowanych działań, a nade wszystko atmosfery wzajemnego zrozumienia i życzliwości.

EK

28 września 2018r. uczniowie klas 4 - 8 uczestniczyli w VIII Światowym Dniu Tabliczki Mnożenia.

Uczniowie mieli do wypełnienia krótki test zawierający zadania z mnożenia i dzielenia. Klasy przydzielone były do różnych kategorii: najmłodsi musieli wykazać sie znajomością tabliczki mnożenia do 50 - uczniowie klas ósmych wykonywali obliczenia do 500. Aby uzyskać tytuł EXPERTA wszystkie zadania musiały być rozwiązane bezbłędnie.

3 października 2018 r. uczniowie klas 0-III uczestniczyli w przedstawieniu edukacyjnym pt."Jasne i ciemne strony internetu"...

W dniach 24 – 28 września uczniowie klas V wraz z wychowawcami – p. Barbarą Maziarz i p. Ewą Trójniak-Szponder oraz p. Małgorzatą Kożuch uczestniczyli w "zielonej szkole". Miejscem nauki w tym tygodniu była Jodłówka Tuchowska. Program wyjazdu bogaty był w różnorodne zajęcia.

Dnia 21 września br. w naszej szkole można było usłyszeć tekst „Przedwiośnia” Stefana Żeromskiego, w ramach akcji „Narodowe czytanie”.

Znaleźliśmy się w gronie tylko 3000 miejsc w Polsce i na Świecie, gdzie czytana była ta wybitna powieść. Tegoroczna, siódma edycja, miała wyjątkowy charakter, ze względu na ponadczasową wymowę dzieła Stefana Żeromskiego „Przedwiośnie”, połączone z obchodami 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę.

Impreza została przygotowana przez uczniów klasy VI, a „Narodowemu czytaniu” tekstu towarzyszyła muzyka polonezów: Michała Kleofasa Ogińskiego:  Polonez a-moll „Pożegnanie Ojczyzny” oraz Wojciecha Kilara - Pan Tadeusz: Polonez.

M.K.

zobacz zdjęcia

24 września 2018 roku, klasa 4 a odbyła wycieczkę do Stadniny Koni Arabskich w Michałowie.

Celem wycieczki było zapoznanie uczniów z warunkami w jakich hodowane są konie arabskie oraz krowy rasy „Jersey”.  

Młodzi badacze przyrody mieli okazję zapoznać się z przedstawicielami hodowanych w Michałowie ras koni. Wielką ciekawość wzbudziła wśród uczniów końska karuzela – okazało się, że aby utrzymać dobra formę, ogiery codziennie musza przebiec określony dystans. Konie okazywały wielkie zainteresowanie odwiedzinami. Radośnie rżały i z ogromnym zainteresowaniem wystawiały głowy z zagród. Podziw wzbudziła oczywiście sala z trofeami zdobytymi podczas licznych zawodów. 
Na zakończenie wycieczki uczniowie oglądali wysokomleczne krowy rasy „Jersey”.

Wydaje się, że wizyta w Stadninie Koni Arabskich w Michałowie nauczy dzieci jak ważna jest odpowiedzialność za zdrowie i życie wszystkich zwierząt hodowanych przez człowieka.

ASz

Dnia 19 września klasy 6 i 7 uczestniczyły w Pieszym Rajdzie Szlakiem Dwóch Kopców. Wycieczkę rozpoczęliśmy od podejścia pod Klasztor Kamedułów na Bielanach. Kolejnym etapem było zdobycie szczytu jednego z krakowskich kopców. Dzięki sprzyjającej pogodzie mogliśmy podziwiać wspaniałe widoki na wszystkie strony świata. Aktywność dzieci została spożytkowana podczas przejścia przez Las Wolski pod Kopiec Tadeusza Kościuszki. 

AG

13 września 2018 roku, klasy ósme odbyły wycieczkę do Stadniny Koni Arabskich w Michałowie.
Wyjazd był podsumowaniem ubiegłorocznego projektu biologicznego pt. „Odpowiedzialność za zdrowie i dobrostan zwierząt towarzyszących”, realizowanego wspólnie przez Zespół Szkolno-Przedszkolny nr 6 W Krakowie i Uniwersytet Rolniczy w Krakowie, przy współpracy z Urzędem Marszałkowskim.
Podczas pobytu w ośrodku, uczniowie zapoznali się z warunkami hodowli koni arabskich i ich osiągnieciami na licznych wystawach krajowych i międzynarodowych. Dowiedzieli się również, ze konie, które maja wspaniałe warunki bytowania i żywienia oraz doskonałą opiekę, mogą być szczęśliwe i zdobywać najwyższe trofea. Na początku młodzież oglądała salę, w której zgromadzono puchary, medale, statuetki, kotyliony i siodła zdobyte podczas zawodów.
W dalszej części wycieczki uczniowie poznali warunki i sposób żywienia krów rasy „Jersey”, które cechuje wysoka mleczność, dzięki czemu są cennym materiałem hodowlanym w gospodarstwach rolnych.
Pobyt w stadninie udowodnił młodzieży, że właściwa opieka nad podopiecznymi przynosi zawsze duże korzyści, a zwierzęta czują się szczęśliwe.

ASz

Dnia 27 września (czwartek) o godz. 17.00 odbędzie się zebranie dla Rodziców klas VIII.

Spotkanie będzie dotyczyło egzaminu ósmoklasisty (sposobie przeprowadzenia i organizacji).

 

EK

Serdecznie zapraszamy wszystkich Rodziców kl. I- VIII
na zebranie organizacyjne,
które odbędzie się w czwartek, 6 września 2018 r.,
 o godz. 17.00 w naszej szkole.

EK

W dniu 3.09.2018r. prosimy o złożenie deklaracji korzystania z obiadów w roku szkolnym 2018/2019, którą należy pobrać w sekretariacie u intendenta szkoły.

MO

3 września w razie konieczności świetlica będzie czynna od godz. 11.00 - 16.00. Udział w zajęciach opiekuńczych będzie możliwy tylko dla tych uczniów, których oboje rodzice pracują zawodowo, pod warunkiem okazania wypełnionej KARTY UCZESTNIKA ŚWIETLICY (formularz do pobrania: http://sp16.com.pl/szkola/w-szkole/swietlica/). W tym dniu nie ma obiadu.

 

ŁM

Dyrekcja Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 6 zaprasza uczniów klas I - VIII na uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2018/2019, które odbędzie się 3 września 2018 (poniedziałek) o godz. 9.00 na sali gimnastycznej (obowiązuje strój galowy).

Następnie o godz. 9.45 odbędą się spotkania uczniów z wychowawcami:
klasa I - sala 27
klasa II - sala 28
klasa III - sala 29
klasa IV - sala 20
klasa V a - sala 16
klasa V b - sala 19
klasa VI - sala 23
klasa VII - sala 12
klasa VIII a - sala 25
klasa VIII b - sala 22


O godz. 11.00 uczniowie wraz z wychowawcami udadzą się na Mszę Świętą inaugurującą nowy rok szkolny do Kościoła Świętych Apostołów Piotra i Pawła na ul. Grodzką 52a. Udział w Mszy Św. jest dobrowolny. Uczniowie, którzy nie będą brali udziału w Mszy Świętej kończą zajęcia o godz.11.00. Uczniowie klas V - VIII nie uczestniczący we Mszy Świętej, są zobowiązani przedstawić wychowawcy pisemne zwolnienie od Rodziców (procedura zwalniania z zajęć: http://sp16.com.pl/szkola/dla-rodzicow-szkola/procedura-zwalniania/). Uczniowie klas I - IV nie uczestniczący we Mszy Świętej, mają być odebrani o godzinie 11.00 ze szkoły przez Rodziców, lub mogą do godziny 16.00 zostać w świetlicy szkolnej. Zakończenie pierwszego dnia szkoły nastąpi, po Mszy Świętej ok. godziny 12.30. Klasy wraz z wychowawcami wracają do szkoły, a następnie uczniowie klas V – VIII udają się do domu, a klas I - IV do świetlicy lub na podstawie pisemnej zgody Rodzica do domu). W pierwszym dniu szkoły nie będą wydawane obiady w stołówce szkolnej.

BD

22 czerwca – to dzień, na który czekali wszyscy uczniowie Szesnastki. W ostatni dzień roku szkolnego uczniowie, wraz z rodzicami, przybyli do szkoły, aby odebrać świadectwa. Najlepsi odebrali je w czasie uroczystości z rąk Pana Dyrektora. Pozostali z rąk wychowawców. I wreszcie nadszedł najbardziej wyczekiwany moment: nagrody, i…. WAKACJE !!!!

EK

W dniu 17 czerwca (niedziela), zespół teatralny "Patchwork", reprezentował naszą szkołę na Święcie Ulicy Krupniczej w ogrodach Instytutu Austriackiego. Uczniowie przedstawili spektakl pt. "Z Alicją w Krainie Czarów.” Sceneria na tle dworku w której mieści się Instytut oddawała ducha tamtych czasów, w których przebiegała akcja przedstawienia. Występ dostarczył widowni wielu wrażeń. W tym roku pogoda dopisała uczestnikom Święta Ulicy Krupniczej, zaproszeni goście przybyli i wszyscy świetnie się bawili.

ŁM, EK

W środę 20 czerwca w ramach dnia z wychowawcą, uczniowie klasy 7b, wraz z Panią Anną Kubik (nauczycielką religii) pojechali na wycieczkę do Centrum Jana Pawła II w Krakowie. W programie było wyjście na wieżę widokową oraz zwiedzanie sanktuarium. Uczniowie wzięli udział w spotkaniu z księdzem, które miało na celu bliższe zapoznanie się z życiorysem i działalnością Jana Pawła II. Podczas Mszy Św. modliliśmy się za naszą szkołę, uczniów, nauczycieli i rodziców.

EK

W dniu 19.06.2018 r. uczniowie klasy 7b uczestniczyli w wyjściu do kina na film komediowy pt. "Wyszczekani". Wszyscy świetnie się bawili na filmie i do domów wrócili w wyśmienitych humorach, pamiętając, że najlepszymi przyjaciółmi człowieka są psy - te małe i te duże!

EK

W poniedziałek 18 czerwca w naszej szkole odbył się Dzień Sportu. W tym dniu zostały rozegrane rozgrywki międzyklasowe.

EK

Dnia 14 czerwca odbyła się wycieczka klasy 4a, 4b oraz klasy 6 do Wygiełzowa. Wycieczkę rozpoczęliśmy od zwiedzania ruin Zamku Lipowiec, dawnej twierdzy biskupów krakowskich, którego historia sięga średniowiecza.Następnie zwiedziliśmy skansen – Nadwiślański Park Etnograficzny. Wśród malowniczego terenu znajdują się zagrody chłopskie z sadami i ogródkami kwiatowymi, obiekty związane z wiejską produkcją rzemieślniczą, kościół z dzwonnicą, zespół małomiasteczkowy i inne przykłady architektury wsi nadwiślańskiej. Uczniowie wzięli udział w zajęciach, które miały na celu poznanie procesu pozyskiwania ziarna, mielenia zboża na mąkę, robienia kaszy, pieczenia chleba. Aktywność dzieci spożytkowana została przy wykonywaniu takich czynności jak młócenie cepem i mielenie w żarnach. Wycieczka była bardzo ciekawa, pogoda nam dopisała, a wszyscy wrócili zadowoleni i uśmiechnięci.

ETSz

Serdecznie zapraszamy całą społeczność szkolną na spektakl „Alicja w krainie czarów” przygotowany przez uczniów ze Szkoły Podstawowej nr 16 w Krakowie z okazji obchodów Święta Dzielnicy I,
który odbędzie się o godz. 13.00 dnia 17 czerwca 2018 r. (niedziela) przy ul. Cybulskiego 9 w Instytucie Austriackim (wejście od ul. Krupniczej 42).

Z poważaniem,
Dyrekcja Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 6 w Krakowie

 

EK

11 czerwca klasy czwarte wraz z wychowawcami oraz nauczycielem religii, udały się do Parku Edukacji Globalnej – Wioski Świata. Podczas interaktywnego zwiedzania uczniowie zobaczyć mogli tradycyjną ghańską wioskę, peruwiańską chatę, indiańskie tipi, arktyczne igloo, mongolską jurtę oraz papuaski dom na palach. Dzięki fotografiom i różnego rodzaju eksponatom pochodzącym z odległych zakątków świata w sposób namacalny doświadczyć można było tamtejszej kultury i tradycji.

ETSz

Ach, co to był za dzień! Dzięki zaangażowaniu Rady Rodziców, przedstawicieli Rady Pedagogicznej Zespołu Szkolno -Przedszkolnego nr 6 w Krakowie, a także dzięki wszechstronnym umiejętnościom uczniów, wychowanków oraz ich rodziców, 11 czerwca 2018 r. została zorganizowana nietuzinkowa impreza. Zgromadzonych gości przywitał pan dyrektor ZSP nr 6 w Krakowie Bogdan Dobrucki. Pan dyrektor wyraził podziw i uznanie dla podjętej inicjatywy, podziękował Przewodniczącemu Rady Rodziców, panu Bogdanowi Popielarczykowi. Bogaty zestaw atrakcji przyprawiał o zawrót głowy. Było coś zarówno dla ciała, jak i dla ducha. Spragnieni przeżyć artystycznych podziwiali efektowne występy uczniów klas 0 – 7. Na scenie pojawił się zespół taneczny, fantastycznie wykonał znane przeboje, tym samym zachwycił publiczność. Oczywiście zaprosił zgromadzonych do wspólnego tańca, i publiczność mogła również pochwalić się swoimi umiejętnościami. Zwycięzcy tegorocznego Mam Talent zaprezentowali swoje niepowtarzalne uzdolnienia. Oczywiście najwięcej emocji dostarczyły występy najmłodszych artystów. Wszyscy uczestnicy przeglądu szkolnych umiejętności zebrali zasłużone oklaski i zachwyty. Czy można chcieć więcej? Niewątpliwie gwiazdami tego pikniku okazali się Rodzice i Nauczyciele, którzy zaprezentowali „Kopciuszka”, wszyscy zareagowali z radością i zachwytem na ten niecodzienny występ. Znawcy miejscowych kulinariów delektowali się specjałami z grilla. W tym dniu wszystkie łasuchy powinny czuć się dopieszczone, gdyż ciast było pod dostatkiem. Nasz rodzinny piknik nie miał sobie równych!

EK

W dniu 09. 06. 2018 r. w Szkole Podstawowej w Rząsce odbył się Szachowy Turniej Klasyfikacyjny o Puchar Dyrektora w/w szkoły. W turnieju udział wzięło 60 uczennic i uczniów szkół podstawowych, ponadpodstawowych oraz przedszkolaków z Krakowa,  Rząski i Wieliczki. Turniej rozegrano systemem szwajcarskim na dystansie 7 rund. Tempo gry wynosiło 30 min na zawodnika. Dzięki pięknej i skutecznej grze w gr. A uczniowie ZSP nr 6 w Krakowie tj. Maura Boroń i Bartosz Hodana oraz w gr. B Antoni Wojciechowski i Oleksnadr Sokolov wywalczyli V kategorie szachowe. Uzyskanie kategorii zostało potwierdzone przez Małopolski Związek Szachowy wpisem do Centralnego Rejestru Zawodników Polskiego Związku Szachowego.  Bardzo dobra gra wykazali się również  w gr. A Jakub Rozwadowski, który zajął ostatecznie V miejsce oraz Bartosz Gilewski, Wojciech Lidwin, Sandra Berg, Daria Cichoń, a w gr. B Jakub Kordasiewicz, Michal Hansbach, Filip Mączka oraz Jakub Hojka. Wszyscy zawodnicy godnie reprezentowali swoje placówki.

RB, EK

Spotkanie dla rodziców przyszłych klas pierwszych odbędzie się we wtorek 19. 06. 2018 r. o godz. 17.00.

EK

Zakończenia roku szkolnego 22. 06. 2018 r. (piątek):
godz. 9. 30 msza święta,
godz. 10.30 apel na sali gimnastycznej.

EK

W piątek (8.06) klasy 7a i 7b wraz z wychowawcami wybrały się do Teatru im. J. Słowackiego na spektakl „Rabacja” w reżyserii Jakuba Roszkowskiego. Spektakl w niczym nie przypominał standardowego przedstawienia. Nie było jednej sceny i krzeseł na których publiczność siedziała od początku do końca sztuki. Publiczność została podzielona na dwie grupy (białych i czerwonych), które przyglądały się różnym stanom społeczeństwa z połowy XIX wieku. Przedstawienie, ku zaskoczeniu wszystkich, zaczęło się jeszcze w poczekalni przed salą. Podczas podróży przez trzy poziomy budynku teatru prowadzeni przez bębniarzy byliśmy w obozie szlacheckim, razem z chłopem szykowaliśmy rewoltę, a jako austriaccy urzędnicy dostaliśmy rozkazy jak zapanować nad polskim buntem. Fantastyczna gra aktorów i ludowe pieśni rabacyjne przenikające się z muzyką współczesną i podniosłymi frazami autorstwa Stanisława Wyspiańskiego zrobiły na nas duże wrażenie. Spektakl przedstawiał sytuację sprzed ponad 150 lat.  Inscenizował przebieg zdarzeń w zachodniej Galicji o charakterze pańszczyźnianym i antyszlacheckim. Wszystkie te elementy wraz z grą aktorską sprawiły, że ze spektaklu wyszliśmy przejęci i poruszeni.

 

EK

Uczniowie klas siódmych wzięli udział w podsumowaniu projektu Uczeń-Obywatel. Moduł projektu pod nazwą ”Cykl spotkań samorządowych” koordynowała pani Teresa Kwinta z Centrum Młodzieży im. dr Henryka Jordana w Krakowie. Odbył się on w niedzielę, 3 czerwca podczas Dnia Otwartego Magistratu. W spotkaniu wzięli udział Radni Miasta Krakowa z Bogusławem Kośmiderem, Przewodniczącym Rady Miasta Krakowa. Za udział w projekcie uczniowie otrzymali dyplomy. 

BM

W dniach 14.05.-18.05.2018 klasa 7a przebywała na "Zielonej Szkole" w Korbielowie. Podczas pobytu uczniowie poznawali Beskid Żywiecki, zwiedzili Muzeum Browarnictwa w Żywcu oraz zabytkowy kompleks pałacowo-parkowy Habsburgów w Żywcu. Mieli okazję obejrzeć mini zoo i dokarmić zwierzęta. W domu wczasowym uczniowie korzystali z kąpieli na basenie oraz z wizyt w komnacie solnej. Pobyt w Korbielowie zakończyło ognisko z pieczeniem kiełbasek.

JL

Przypominamy Uczniom i ich Rodzicom, że dnia 1 czerwca (piątek) nie ma w szkole zajęć dydaktycznych. Uczniom, których Rodzice tego potrzebują, szkoła zapewnia opiekę od godziny 8.00 do 16.00. W tym dniu nie ma obiadu.

EK

W dniach 14-18 maja 2018 klasa 5 uczestniczyła w wyjeździe na "zieloną szkołę”. Przebywaliśmy w w Domu Wczasów Dziecięcych w Porębie Wielkiej. 

W programie wyjazdu było min. rozgrywki sportowe na boisku i sali gimnastycznej, konkurs tańca i dyskoteka. Była również okazja do spróbowania grillowanej kiełbaski z pieczonym chlebem. Odbyły się dwie wycieczki piesze po okolicy.  Prawie udało nam się wyjść na szczyt Potaczkowej i przeszliśmy się po okolicy wzdłuż potoku Poręba do Niedźwiedzia. Był również całodzienny wyjazd o Zakopanego. Nie ominęły nas też "zielone lekcje" o tematyce przyrodniczej. Wróciliśmy do Krakowa zabierając wspomnienia.

Dnia 24 maja 2018 r. odbyła się III edycja szkolnego konkursu Mam talent. Laureatami w kategorii klas młodszych 0-3 zostali:
1 miejsce: klasa 0 (taniec),
1 miejsce: Przemysław Matusik (klasa 2a, śpiew),
1 miejsce: Amanda Turek (klasa 3b, śpiew),
2 miejsce: Olga Juraszek (klasa 1a),
3 miejsce: Karolina Kubica (klasa 1a),
3 miejsce: Julia Prusak (klasa 3a).

W kategorii klas IV-VII:
1 miejsce: Orest Samotii (klasa 4b, taniec),
1 miejsce: Zofia Hoinkis (klasa 7b, gra na instrumencie),
1 miejsce: Mateusz Milyutin (klasa 7a, gra na gitarze elektrycznej i śpiew),
2 miejsce: zespół taneczny Emilia Kotarba i Weronika Małek,
3 miejsce: Sara Pióro (klasa 7a),
3 miejsce: Ewa Orłowa (klasa 4b).

Nagrodę publiczności otrzymał Przemysław Matusik (klasa 2a).

LKP

W dniu 19. 05. 2018 r. na terenie ZSP nr 6 w Krakowie odbył się Szachowy Turniej Klasyfikacyjny o Puchar Dyrektora Zespołu Szkolno -Przedszkolnego nr 6 w Krakowie. W turnieju udział wzięło 38 uczennic i uczniów szkol podstawowych oraz ponadpodstawowych z Krakowa i Rząski. Turniej rozegrano systemem szwajcarskim na dystansie 7 rund. Tempo gry wynosiło 30 min. na zawodnika.III miejsce zajął Bartosz Gilewski z ZSP nr 6. Dzięki pięknej i skutecznej grze uczniowie ZSP nr 6 w Krakowie tj. Bartosz Gilewski, Jakub Rozwadowski, Sandra Berg oraz Daria Cichoń wywalczyli V kategorie szachowe. Uzyskanie kategorii zostało potwierdzone przez Małopolski Związek Szachowy wpisem do Centralnego Rejestru Zawodników Polskiego Związku Szachowego. Maurze Boroń do wywalczenia V kategorii szachowej zabrakło jedynie 0,5 pkt. Bardzo dobrą grą wykazali się również Bartosz Hodana oraz Wojciech Lidwin. Wszyscy zawodnicy godnie reprezentowali swoje szkoły.

RB, EK

Dnia 16 maja 2018r., 8 uczniów z klasy III a wystąpiło w konkursie piosenki anglojęzycznej w Młodzieżowym Domu Kultury -Dom Harcerza przy ul. Reymonta 18. Uczniowie zaśpiewali piosenkę pt. IN THE ZOO. Celem konkursu było „rozśpiewanie” młodego pokolenia, przybliżenie kultury innych krajów oraz mobilizowanie uczniów do szlifowania swoich umiejętności językowych. Wszyscy uczniowie poradzili sobie bardzo dobrze z piosenką wzbudzając aplauz publiczności. Uwagę jury zwróciły również atrakcyjne stroje naszych uczestników. Wszystkim uczniom gratulujemy udanego występu.

Uprzejmie informujemy, że III edycja konkursu Mam Talent odbędzie się 24 maja 2018 r.(czwartek).

LPK

Serdecznie zapraszamy
na Dzień Rodziny,
który odbędzie się 11 czerwca 2018 r.,
o godz. 16.00.

 

EK

15 maja klasy IVa, IVb, VI oraz VIIb wraz z opiekunami wybrali się na wycieczkę do Doliny Będkowskiej. W Jaskini Nietoperzowej uczniowie mieli okazję zaobserwować liczne stalaktyty, stalagmity i stalagnaty oraz kotły wirowe. Niektórym udało się wypatrzyć żyjące w jaskini nietoperze. Podczas 4-kilometrowego spaceru dnem doliny, wzdłuż Będkówki, poznawali piękno jurajskiej przyrody – Wodospad Szum, Iglicę, Bramę Będkowską. Pobyt w „Brandysówce" minął na grach i zabawach. Po pysznej kiełbasce z grilla, z pierwszymi kroplami deszczu zmęczeni, ale zadowoleni wróciliśmy do Krakowa.

ETSz

Dnia 17 maja 2018 r. odbył się finał Szkolnego Konkursu "Polskie Legendy". Organizatorem przedsięwzięcia były Panie Łucja Milczanowska i Barbara Nalezińska. Naszym konkursem chcieliśmy nawiązać do obchodów 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Zakres wiadomości sięgał początków państwa polskiego i dotyczył wszystkich historycznych stolic i największych miast Polski. Uczniowie z wielkim zaangażowaniem wzięli udział w konkursie. Przygotowali ciekawe prezentacje miast, stroje, piosenki i rekwizyty.


I miejsce zdobył zespół klasy 3a
II miejsce - zespół klasy 1a i 4a
III miejsce - zespół klasy 4b
Wyróżnienie otrzymały zespoły klasy 2a i 3b


Wszystkim wychowawcom i nauczycielom dziękujemy za przygotowanie uczniów i zaangażowanie w organizację wydarzenia.

EK

Przypominamy, że dnia 17 maja 2018r. w naszej szkole odbędzie się Finał Szkolnego Konkursu Wiedzy o legendach.

Lista legend:

Orle gniazdo, Myszy Popiela, Postrzyżyny syna Piasta, O smoku wawelskim, o Królu Kraku, Hejnał z wieży mariackiej, O warszawskiej syrence, Wars i Sawa,  Bazyliszek, Poznańskie koziołki, Świętomarcińskie rogale, Toruńskie pierniki, Nieposłuszna flądra, Gdańskie lwy, Jak powstały Karpaty, O śpiących rycerzach pod Giewontem, Jak powstała Wisła,

Więcej w załączniku.

EK

W ramach działań projektowych „Cyfrowobezpieczni.pl" w dniach 10. 05 . 2018 r. oraz 14.05.2018 r. w naszej szkole odbyły się spotkania z Rodzicami uczniów. Podczas spotkań omówiono cele i zadania projektu, cyberzagrożenia z jakimi spotykają się dzieci i młodzież szkolna. Rodzice mieli możliwość obejrzenia filmu związanego z powyższym tematem.

ETSz, EK

W dniach 7-9 maja klasa 7b uczestniczyła w trzydniowej wycieczce, tzw. „Zielonej szkole”. Miejscem pobytu był Ośrodek Wypoczynkowo-Szkoleniowy w Korzkwi. 
Hasłem zielonej szkoły była „Aktywna Integracja-bliżej przyrody, bliżej regionu" czyli zaangażowanie całej grupy we wspólne działania i zabawę. Uczestnicy imprezy brali udział w konkurencjach i zadaniach, wymagających zgrania, współdziałania i komunikacji grupy. W celu zmobilizowania uczestników każda z konkurencji była oceniana według stosownego kryterium (punktowe, zaliczeniowe, czasowe).
Na program imprezy składały się: gry i zabawy integracyjne, konkurencje sprawnościowo-ruchowe, podchody, gry intelektualne (zagadki, łamigłówki, testy), oraz zapomniane gry podwórkowe (np. śledź). Zwieńczeniem każdego dnia były działania rozrywkowe (ognisko, warsztaty przygotowania pizzy). Uczniowie zwiedzili również zamek rycerski w Korzkwi, gdzie wzięli udział w ścieżce edukacyjnej pn.” Moje spotkanie z zamkiem Korzkiew” rekomendowanej przez Małopolskiego Kuratora Oświaty.
Wszyscy wspaniale się bawili. Zmęczeni i zadowoleni wrócili do Krakowa.

EK

Szanowni Państwo,

Zapraszamy na zebrania z Rodzicami:
klasy I, II - 10.05.2018r. godz. 17:00  
klasy IV, V, VI, VII - 10.05.2018r. godz. 17:30  
klasy III a, III b -  14.05.2018r. godz. 17:00

Do zobaczenia!

 

EK


W piątek 27. 04. 2018 r. nasza szkoła wzięła udział w inscenizowanej lekcji historii organizowanej przez Staromiejskie Centrum Kultury z okazji Rocznicy Uchwalenia Konstytucji 3 Maja. To właśnie dzięki takim uroczystościom dyrekcja szkoły oraz grono pedagogiczne dążą do kształtowania postaw patriotycznych wśród młodzieży, wychowania w polskości oraz przygotowania do życia w demokratycznym państwie.

 

EK

23 kwietnia 2018 roku klasy trzecie uczestniczyły w warsztatach zorganizowanych w ramach Małopolskich Dni Książki – „Książka i Róża” przez Wojewódzką Bibliotekę Publiczną.
Uczniowie w ramach zajęć utrwalili sobie zalety czytania książek oraz jak one kształtują ludzi. Dowiedzieli się również ciekawostek o życiu „superbohatera” - Józefa Piłsudskiego.
Na koniec uczniowie nauczyli się składać flagę Polski oraz zobaczyli jak wyglądały marki polskie za jego czasów.

JS

25.04.2018 r. uczniowie klasy 4b poznali Kazimierz podczas spaceru z elementami gry terenowej "Śladami Kazimierza Wielkiego". Przewodnikiem była pani mgr Anna Lewińska ze współpracującego z naszą szkołą SCKM z ul. Dietla.

BM

Przypominamy Uczniom i ich Rodzicom, że dnia 30 kwietnia (poniedziałek) i 2 maja (środa) nie ma w szkole zajęć dydaktycznych. Uczniom, których Rodzice tego potrzebują, szkoła zapewnia opiekę od godziny 8.00 do 16.00. W tych dniach nie ma obiadu.

EK

Dnia 23 kwietnia 2018r. w naszej szkole miała miejsce niecodzienna lekcja biologii. Na spotkanie z uczniami  klasy VII a i VII b przybyła pani– psycholog zwierząt, wykładowca zootechniki UR w Krakowie. Ku radości zebranych pojawiła się w towarzystwie 3 psów. Prelegentka wprowadziła słuchaczy  w świat rasowych czworonogów. Opowiedziała o roli psa w życiu człowieka. Zwróciła uwagę słuchaczy na to jakimi kryteriami powinni się kierować przy wyborze czworonoga. W swoim wykładzie, wskazała na możliwości porozumienia i utworzenia więzi między psem a człowiekiem. Psy, podobnie jak ludzie, mają emocje i swoją mowę ciała. Podczas zajęć uczniowie aktywnie włączali się do rozmowy dzieląc się swoimi spostrzeżeniami i zadając pytania. Na koniec mogliśmy zaobserwować na czym polega tresura i zabawa z czworonożnym pupilem.

EK

18 kwietnia 2018r. uczniowie klasy 5 odwiedzili Muzeum Narodowe. Tematem wiodącym było życie i twórczość Stanisława Wyspiańskiego. Uczniowie zapoznali się z jego różnorodnymi dziełami oraz uczestniczyli w warsztatach tworzenia witrażu.

 

Dzień Ziemi obchodzony 22 kwietnia to czas, kiedy ludzie na całym świecie łączą siły, aby uświadomić wszystkim, jak ważna jest edukacja w zakresie ochrony środowiska oraz różnorodności biologicznej. Budzenie wśród dzieci i młodzieży współodpowiedzialności za stan środowiska w przyszłości oraz poczucia troski o stan czystości najbliższego otoczenia - to główne cele obchodów Dnia Ziemi w naszej szkole. Jak co roku  20 kwietnia 2018 r. odbył się pokaz ekomody „Strój wyczarowany z odpadów”, do którego włączyły się wszystkie klasy. Widzowie i jury konkursowe zostali mile zaskoczeni liczbą doskonałych pomysłów na kreacje i jakością ich wykonania. Wszystkie stroje zostały wykonane z różnorodnych materiałów przeznaczonych do recyklingu. Ciekawymi dodatkami były nietypowe nakrycia głowy, biżuteria z surowców wtórnych oraz torebki. 

EK

W dniu 21.04.2018r. w ZSP nr 6 w Krakowie odbył się indywidualny turniej szachowy pn „Szachowy Przedszkolak”. W turnieju udział wzięło 40 przedszkolaków – reprezentantów 10 przedszkoli z Krakowa, Wieliczki i Strumian. Turniej rozegrano na dystansie 5 rund w dwóch grupach – dziewczynki i chłopcy.
W kategorii chłopców I miejsce zajął Jakub Kordasiewicz z PS nr 17, drugie miejsce Sebastian Grzegorzewski PS 33 a trzecie miejsce Jan Kominek PS 36.
W kategorii dziewczyn jedyna reprezentantka z PS 17 Cecylia Konarzewska zajęła po bardzo pięknej grze V miejsce.
W klasyfikacji ogólnej przedszkoli PS 17 zajęło III miejsce przed PS 36 i PS 33.

RB

W pierwszych dwóch tygodniach wakacji:  25 – 29 czerwca oraz 2 – 6 lipca w ramach akcji „Lato w szkole 2018” planowane są dla uczniów różnorodne zajęcia. Rodzice mogą zgłosić dziecko oraz odebrać Kartę kwalifikacyjną uczestnika wypoczynku do 10 maja 2018r. w sekretariacie Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 6.

 

Elżbieta Kosieniak

Dnia 11 kwietnia 2018 roku w naszej szkole odbył się między przedszkolny konkurs „Polska w piosence”. Brały w nim udział zespoły oraz soliści. Po wysłuchaniu wszystkich występów jury w składzie: Józefa Sitnik, Lidia Koziołek – Pilikowska oraz Monika Walas ogłosiło werdykt oraz rozdało nagrody według poszczególnych miejsc.
W kategorii soliści dwa I miejsca zdobyli:
Elżbieta Kucharzyk oraz Albert Nawrocki z Samorządowego Przedszkola nr 5 w Krakowie. Uczestników przygotowała p. Aneta Korona.
W kategorii zespoły miejsca III zdobyli:
- Grupa III z Samorządowego Przedszkola nr 17 w Krakowie – przygotowanie p. Alicja Adamczyk i p. Anna Ilczyszyn
- Grupa IV z Samorządowego Przedszkola nr 17 w Krakowie – przygotowanie p. Alina Pacura i p. Ewa Brodacka
II miejsce zdobyła:
- Grupa Maluszków z Przedszkola nr 7 Sióstr Serafitek w Krakowie – przygotowanie p. Marta Jarosz
I miejsca zdobyła:
- Grupa Starszaków z Przedszkola nr 7 Sióstr Serafitek w Krakowie – przygotowanie p. Katarzyna Skałba
- Grupa X z samorządowego Przedszkola nr 5 w Krakowie – przygotowanie p. Aneta Korona
Jury oprócz walorów wokalnych brało pod uwagę strój, choreografię oraz ogólny wyraz artystyczny.
Dzieci z Samorządowego Przedszkola nr 5 w Krakowie pięknie uświetniły nasz konkurs występem teatralno – muzycznym opowiadającym o legendach krakowskich.
Bardzo serdecznie dziękujemy wszystkich przedszkolakom jak i nauczycielom za piękne przygotowanie się do uczestnictwa w konkursie i zapraszamy na kolejne konkursy organizowane przez naszą szkołę.

 

MW

11 kwietnia klasy III i IV wraz z wychowawcami wybrały się na wycieczkę do Jaskini Raj-najpiękniejszej w Polsce. Na wszystkich ogromne wrażenie wywarły przepiękne nacieki, stalaktyty, stalagmity, które pobudzały naszą wyobraźnię. Niektórzy dostrzegli mieszkańców tego miejsca - pająki, a na wybrańców spadły "kropelki szczęścia". Spacer wokół jaskini był wspaniałą lekcję przyrody.

E.K.

Jak co roku chętni uczniowie mogą zaprezentować przed społecznością szkolną swoje pasje.

Zapraszamy do udziału w Konkursie Mam Talent 2018r.: Regulamin.

 

E.K.

Szkoła Podstawowa nr 16 uczestniczy w projekcie „Cyfrowobezpieczni.pl – Bezpieczna Szkoła Cyfrowa”, który jest współfinansowany przez Ministerstwo Edukacji Narodowej w ramach zadania publicznego "Poprawa kompetencji pracowników szkoły, uczniów i ich rodziców w zakresie bezpiecznego korzystania z cyberprzestrzeni oraz reagowania na zagrożenia".

Klasy czwarte przywitały wiosnę w Muzeum Lotnictwa. Uczniowie dowiedzieli się jak człowiek zrealizował marzenie o lataniu. Z ciekawością wysłuchali opowiadania przewodnika oaz obejrzeli wystawy. Mieli również czas na zabawy integracyjne w sali interaktywnej.

Maziarz

Nasza szkoła bierze udział w programie Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej w Krakowie "Pamięć Pokoleń” objętym patronatem Małopolskiego Kuratora Oświaty. Polega on na zorganizowaniu stałej opieki nad miejscami pamięci narodowej, w tym nad grobami osób zasłużonych w walce o niepodległość Rzeczypospolitej oraz ofiar systemów totalitarnych. W ramach programu objęliśmy szczególną opieką groby ks. Władysława Gurgacza i Stefana Balickiego oraz Stanisława Szajny i Michała Żaka znajdujące się na Cmentarzu Rakowickim. Uczniowie klasy VII a uprzątnęli nagrobki i zapalili znicze.

Barbara Maziarz

Zdrowych, Pogodnych Świąt Wielkanocnych, przepełnionych wiarą, nadzieją i miłością.
Radosnego, wiosennego nastroju, serdecznych spotkań w gronie rodziny i wśród przyjaciół oraz wesołego „Alleluja” wszystkim dzieciom, rodzicom, nauczycielom oraz pracownikom  życzy Dyrekcja Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 6.

 

 

Kosieniak

W dniach 26-28 marca społeczność naszej szkoły uczestniczyła w rekolekcjach wielkopostnych. Miejmy nadzieję, że każdy z nas należycie wykorzystał czas rekolekcji wielkopostnych i przygotował swoje serce na zmartwychwstanie Jezusa.

Dnia 22 marca 2018 roku aż 32 śmiałków z klas II -VII zmierzyło się z zadaniami testu w ramach Ogólnopolskiego Konkursu Języka Angielskiego Top – Dog. Uczniowie zmierzyli się z bardzo trudnym testem wielokrotnego wyboru, w którym każda błędna odpowiedź kosztowała ich utratę punktów. Mimo to żaden z uczestników się nie poddał i nie opuścił sali przed czasem.


Laureatem konkursu został Dominik Bator z klasy II.

Pozostali uczniowie z wysoką ilością punktów to:
Matylda Tomska kl.III a
Michał Pelc kl. IV a
Ernest Jaksa kl.Va
Miłosz Tomal kl.VI a
Mateusz Milyutin kl.VII b

Uczestnikom konkursu serdecznie gratulujemy i zachęcamy wszystkich uczniów do spróbowania swoich sił w przyszłorocznej edycji Top – Dog’a.

21 marca uczniowie z klas: 7a i 7b uczestniczyli w wycieczce do parku trampolin GoJump.
Jest to jedno z najpopularniejszych miejsc na sportowo-rozrywkowej mapie Krakowa. Ta coraz bardziej popularna forma aktywności fizycznej dostarczyła uczestnikom wycieczki wielu niezapomnianych wrażeń. Pobyt w GoJump sprzyjał wyrabianiu nawyku aktywnego spędzania wolnego czasu, rozwijania zainteresowania sportem, a przede wszystkim uświadomił młodzieży, iż skoki na trampolinie to nie tylko wspaniała zabawa, ale również doskonałe ćwiczenie dla mięśni nóg.

Elżbieta Kosieniak

Klasy 5 i 6 pierwszy dzień kalendarzowej wiosny spędziła w Muzeum Archeologicznym

Pierwszym tematem był „Starożytny Egipt”. Uczestnicy mieli okazję zobaczyć sarkofagi oraz mumię ludzką i zwierzęcą, tkaniny i całuny grobowe.

Druga wystawa „Pradzieje i wczesne średniowiecze Małopolski” prezentowała najdawniejszą przeszłość Małopolski pomiędzy 70 000 lat p.n.e. a rokiem 1300 n.e. Dzieci zapoznały się ze zmianami środowiska, sposobami zdobywania pożywienia, osadnictwem, ubiorami, ozdobami, uzbrojeniem, wytwórczością, wymianą, wierzeniami i sztuką.

Na zakończenie zwiedzania uczniowie zobaczyli film z rozwijania mumii Aset-iri-khet-es.

AG

Kolejny raz uczestniczymy w projekcie edukacyjnym "Uczeń-Obywatel". Uczniowie klas siódmych realizują moduł pod nazwą "Cykl spotkań samorządowych". Uczestnicy projektu zapoznali się ze strukturą i funkcjonowaniem samorządu lokalnego na szczeblu dzielnicowym. 16 marca uczniowie spotkali się z Przewodniczącym Rady Dzielnicy I panem Darosem. Podczas spotkania dowiedzieli się jakie są zadania i kompetencje radnych naszej dzielnicy.

Maziarz

Dnia 22 marca 2018 r. (czwartek)

odbędą się w naszej szkole zebrania wychowawców z Rodzicami:


klasy I-III godz. 17.00


klasy IV-VII godz. 17.30

Dyżur nauczycieli godz. 17.00-19.00

16 marca br. uczniowie klasy 1 a wybrali się na niezwykłą wycieczkę do Fabryki Cukierków "Ciuciu" przy ul. Grodzkiej 38. Zachwycone pierwszaki, wędrowały "zaczarowaną alejką", niezliczonych słodkości. Uczniowie wzięli udział w pokazie wyrobu słodyczy,a następnie każdy mógł własnoręcznie przygotować lizaczka w dowolnym kształcie. Wszędzie rozchodził się cudowny zapach ręcznie wykonanych, bajecznie kolorowych karmelków! Dzieci pełne wrażeń, świetnie się bawiły.
https://photos.app.goo.gl/cosDctc1cxRUq0sl1

D.Szlagan

12 marca w Filharmonii Krakowskiej odbyła się Gala Finałowa konkursu historycznego PATRIA NOSTRA. W uroczystości wzięła udział między innymi Małopolski Kurator Oświaty-Barbara Nowak. Naszą szkołę w konkursie reprezentowały uczennice klasy 7 b Oliwia Gąsiorek i Agata Wrona.

Zapraszamy Rodziców przyszłych pierwszoklasistów (rozpoczynających edukację w naszej szkole od września 2018 r.) na Dzień Otwarty, który zaplanowano 16 marca oraz 17 maja 2018 r. w godz. od 16:30 do 17:30.

9 marca klasy trzecie były na warsztatach pt. „Zmysły artysty – w pracowni malarza” w Muzeum Jana Matejki przy ulicy Floriańskiej. Zobaczyli tam jak mieszkał Jan Matejko, zapoznali się z jego kolekcją oraz zwiedzili pokoje, w których mieszkał i pracował. Uczniowie mieli okazję zapoznać się z twórczością naszego artysty oraz dowiedzieli się co to jest światłocień. Potem sami mogli popróbować swoich sił i poczuć się artystami.
Warsztaty bardzo się naszym uczniom podobały.

Sitnik

Od początku roku najstarsza grupa przedszkolaków - "Sowy", cyklicznie bierze udział w adaptacyjnych zajęciach edukacyjnych, przygotowywanych przez nauczycieli ze Szkoły Podstawowej Nr 16.

 

UWAGA RODZICE PRZEDSZKOLAKÓW 

INFORMUJEMY, ŻE ZAPISY DO KLASY PIERWSZEJ NA ROK SZKOLNY 2018/2019 ODBYWAĆ SIĘ BĘDĄ W TERMINIE OD 1 - 28 MARCA 2018r. 

 

W roku szkolnym 2018/19 otwieramy dwie klasy pierwsze:
klasa 1a - profil ogólny
klasa 1b - profil z rozszerzonym językiem angielskim (5 godz./tyg.)

 

Dodatkowe informacje można uzyskać w sekretariacie szkoły lub telefonicznie: 12 421 18 70

SERDECZNIE ZAPRASZAMY DO NASZEJ SZKOŁY

Zespół Szkolno-Przedszkolny nr 6 w Krakowie serdecznie zaprasza
na dni otwarte do naszej szkoły

16 marca 2018 (piątek)

17 maja 2018 (czwartek)

w godzinach 16.30 - 17.30

Rodzice będą mieli możliwość porozmawiania z nauczycielami i zobaczenia klas oraz pracowni.

W roku szkolnym 2018/19 otwieramy dwie klasy pierwsze:
klasa 1a - profil ogólny
klasa 1b - profil z rozszerzonym językiem angielskim (5 godz./tyg.)

Serdecznie zapraszamy dzieci 5 i 6 letnie do udziału w konkursie pt. "Polska w piosence".

Konkurs odbędzie się w  naszej szkole 11 kwietnia 2018r. w godz. 9:00 - 12:00.

Karta zgłoszenia

Regulamin

26 lutego uczniowie klas IV a i IV b zwiedzili najstarszą w Polsce Kopalnię Soli w Bochni, która po prawie ośmiu wiekach wydobywania soli wygląda dziś jak podziemne miasto. Na wycieczkę wyjechali z Krakowa o godz. 16.00. Do Bochni, miasta, które jest starsze od Krakowa o 4 lata, dotarli godzinę później. Zwiedzanie kopalni rozpoczęli od zjazdu pod ziemię ciemnym, wilgotnym szybem Campi. Tuż po zjeździe pod ziemię, na uczestników wycieczki czekała kolejka, która przemierzyła kilometrową trasę pomiędzy szybem Campi i Sutoris. Kolejka jechała dość szybko, ale po drodze mogliśmy zobaczyć wiele zabytków, postaci i ciekawych, zagadkowych miejsc. Za pomocą holograficznych i interaktywnych inscenizacji oraz przestrzennych słuchowisk pokazane zostały średniowieczne techniki wydobywcze, zwyczaje górnicze oraz inne aspekty z życia kopalni. W pamięci zwiedzających na długo pozostaną prezentacje obrazujące dawny system wentylacji, systemy transportowe, pracę wypalaczy metanu, jak również zalanie wodą podziemnych chodników. Zwiedzanie kopalni ma charakter podróży w czasie, w którą również zabrani zostali uczniowie. W opowiadaniu o historii bocheńskiej kopalni przewodnikowi pomogli między innymi polscy królowie oraz żupnicy genueńscy. Uczniowie naszej szkoły mieli wrażenie, jakby normalna  praca górników w kopalni toczyła się tuż obok nich. Jedną z wielu atrakcji było zwiedzanie kaplicy św. Kingi. Zwiedzanie kopalni zakończyło się pobytem w komorze Ważyn, która znajduje się na poziomie VI „Sienkiewicz” 250 m pod ziemią. Miejsce to pozwoliło naszym uczniom na zrelaksowanie się, zakup pamiątek i zjedzenie smacznych posiłków- kolacji i śniadania. Pobyt w kopalni okazał się niezwykłą przygodą, interesującą lekcją oraz świetną zabawą. Uczestnicy wycieczki, nieco zmęczeni i śpiący, dotarli do Krakowa dnia 27 lutego o godz. 12.30.

W czasie ferii w naszej szkole została zorganizowana akcja ” Zima w szkole”. Trwała przez okres 12-16.02.2018r. W tym czasie dzieci mogły skorzystać z wielu ciekawych zajęć zorganizowanych w szkole i poza nią. Świetnie bawiły się podczas zajęć przedstawicieli z RoboTim- warsztaty młodego konstruktora, gdzie dowiedziały się, że zrobić spadochron- to nic trudnego. Odwiedziły Muzeum zabójczych roślin oraz Papugarnię Amazonię. Poznały powstawanie szkła w magicznej hucie szkła na Zabłociu, a także miały możliwość samodzielnie malować na szkle. Odwiedziły Klockoland, gdzie budowały i sterowały robotami. Przeczytały powieść pt. Pippi Pończoszanka, spędzały czas na grach i zabawach, przyrządzały pyszne kanapki, sałatki. Nie zabrakło też zajęć ruchowych na sali gimnastycznej.

Ferie zimowe są od 12 - 23 lutego 2018 r.

Z okazji ferii życzymy wszystkim uczniom Szkoły Podstawowej nr 16 w Krakowie bezpiecznego i radosnego wypoczynku po trudach ciężkiej, kilkumiesięcznej pracy. Niech ten czas umożliwi Wam pełne korzystanie z uroków zimy. Cieszcie się swobodą, przygodami, poznawaniem nowych miejsc i ludzi.

Prosimy jednak, by nigdy nie opuszczał Was zdrowy rozsądek, abyście w czasie ferii dbali o bezpieczeństwo swoje oraz innych osób. Życzymy Wszystkim szczęśliwych i bezpiecznych ferii zimowych!

AG

7 lutego 2018r. uczniowie i nauczyciele naszej szkoły spotkali się na sali gimnastycznej. Dyrektor Szkoły Bogdan Dobrucki pogratulował najlepszym uczniom osiągniętych wyników w nauce za pierwsze półrocze.

DBI 2018 obchodziliśmy 6 lutego pod hasłem „Dzień Bezpiecznego Internetu: tworzymy kulturę szacunku w sieci". 


W naszej szkole w ramach DBI 2018 w dniach 5-9 lutego uczniowie klas I-VII podczas zajęć komputerowych i lekcji informatyki uczestniczyli w kursach e-learningowych: „3..2..1.. Internet! ", „Dbaj o fejs", „Nie dla hejtu",  a w ramach lekcji plastyki wykonywali plakaty dotyczące tematyki bezpieczeństwa w sieci.

p. Ewa Trójniak-Szponder

Karnawał (zapusty) to okres zimowych balów, maskarad, pochodów i zabaw. Rozpoczyna się najczęściej w dniu Trzech Króli, a kończy we wtorek przed Środą Popielcową. Karnawał jest ściśle związany z tańcami, więc nie mogło ich zabraknąć również u nas. W naszej szkole mogliśmy posmakować karnawałowej zabawy, dnia 2 lutego 2018 r. (piątek),  podczas kostiumowego balu zorganizowanego w dwóch turach: dla młodszych i starszych uczniów.

Tekst: Kosieniak

W środę 31 stycznia 2018 r. w Szkole Podstawowej nr 16 odbył się Dzień Otwarty dla Rodziców i Dzieci, które we wrześniu rozpoczną naukę w klasie I. Organizatorzy chcieli pokazać dzieciom, jak szkoła wygląda od wewnątrz, co w niej jest ciekawego i w jaki sposób można zagospodarować tu swój czas. Stąd zaangażowani w organizację dnia otwartego w szkole nauczyciele oraz uczniowie kilku klas swoim gościom mieli do zaproponowania wiele ciekawych zajęć. Spotkanie rozpoczęła Pani Dyrektor Teresa Mazur, która serdecznie przywitała przybyłych gości. Na początek przedszkolaki wzięły udział w konkursie śpiewania kolęd. Następnie pod opieką koleżanek i kolegów z klasy VII dzieci ruszyły na zajęcia przygotowane przez nauczycieli i uczniów. Dzieci samodzielnie lub z pomocą rodzica i nauczyciela odkrywały swoje talenty. Tego dnia przedszkolaki brały też udział w zajęciach plastycznych. Dobrym zwiastunem na zakończenie zajęć były uśmiechnięte i zadowolone twarze przedszkolaków, uczniów i rodziców. Pobyt gości z przedszkola dostarczył wszystkim wielu miłych emocji. Szkoła Podstawowa nr 16 to szkoła, która ma do zaproponowania szereg dodatkowych zajęć pozalekcyjnych prowadzonych przez uczących tu nauczycieli, opiekę pedagoga. Uczniowie uczestniczą w wielu programach edukacyjnych.
Teraz od Rodziców zależy, czy zdecydują się zapisać swoje dziecko właśnie do tej szkoły.
Mamy nadzieję, że spotkamy się wszyscy uśmiechnięci i pełni zapału we wrześniu 2018 r.

Tekst:Elżbieta Kosieniak

Od stycznia, uczniowie klasy 7b biorą udział w prestiżowym programie "Technologie z klasą" organizowanym przez Fundację Uniwersytet Dzieci.

W ramach tego programu uczniowie wzięli udział w cyklu lekcji dzięki którym dowiedzieli się:
- czym jest wizerunek online i jak świadomie i odpowiedzialnie go kształtować,
- jak tworzyć wizerunek w Internecie i dbać o jego bezpieczeństwo,
- jakie konsekwencje wynikają z tworzonego niewłaściwego wizerunku w sieci,
- czym różnią się przejawy zjawiska cyberprzemocy od innych niebezpieczeństw internetu, oraz poznali sposoby i praktyki pozwalających na bezpieczne korzystanie z internetu.

W poniedziałek 29 stycznia uczniowie klas IV-VII wraz z wychowawcami wybrali się wspólnie do kina na film pt.: „Cudowny chłopak”. Film był nie tylko formą rozrywki, ale też doskonałą lekcją tolerancji oraz akceptacji samego siebie i innych.

Dnia 26.01.2018 r. klasy 2, 3 a i 3 b były na zajęciach w Muzeum UJ – Collegium Maius. Miały okazję obejrzeć:
Librarię ( salę dawnej biblioteki), do jej wnętrza prowadzi ozdobny portal nazywany PORTA AUREA (Złota Brama); na ścianach wiszą portrety zasłużonych dla Muzeum i jego zbiorów; są też drewniane instrumenty będące replikami przyrządów używanych przez Mikołaja Kopernika; obecnie w Librarii odbywają się comiesięczne posiedzenia senatu UJ.
Stubę Communis (Izbę Wspólną); jadalnia i miejsce spotkań profesorów teologii, którzy do końca XVIII w. mieszkali w Collegium Maius; ozdobą Sali są barokowe schody spiralne z Gdańska; miejsce to do dziś wykorzystywane jako pomieszczenie do oficjalnych spotkań z najważniejszymi gośćmi Uniwersytetu.
Skarbiec; znajdują się tutaj wybitne dzieła sztuki (insygnia władzy rektorskiej; trzy berła, złoty łańcuch, dwa pierścienie; stół augsburski, projekt ołtarza Bożego Narodzenia w Bambergu, Wita Stwosza;) wytwory rzemiosła artystycznego (stolik inkrustowany masą perłową z XVIII w.; kałamarz marszałka Stanisława Małachowskiego, użyty przy podpisywaniu Konstytucji 3 Maja w 1791 oraz kawałek tabliczki czekolady z czasów St. Aug. Poniatowskiego), instrumenty naukowe ( mechaniczna sfera armilowna, tzw. Złoty Globus; model anatomiczny – kość słoniowa; cyrkiel kroczek z ok. XVII w; …;) oraz pamiątki po znanych osobistościach (medal NAGRODY NOBLA Wisławy Szymborskiej; nagroda A. Filmowej – Oscar A. Wajdy; złoty medal olimpijski Rob. Korzeniowskiego,…,)
Pokój Antoniego Żołędziowskiego – wielokrotnego rektora uczelni był ostatnim mieszkającym w C. M. profesorem-rektorem.
Pokój Ambrożego Grabowskiego – historyka, księgarza i kolekcjonera; to on ustalił, że twórcą ołtarza głównego w kościele Mariackim był Witt Stwosz.
Skarbiec M. Kopernika – w Sali prezentowane są m. in. instrumenty astronomiczne, w tym unikatowy zespół trzech instrumentów: astrolabium, torquetum i globus nieba z końca XV w.; do pamiątek współczesnych należy fotografia Ziemi z autografem Neila Armstronga.
Aula Jagiellońska – dawna sala wykładowa, pełniąca do dziś funkcje reprezentacyjne. Organizuje się tu np. promocje habilitacyjne czy nadanie tytułu doktora honoris causa. W Auli jest gablota portretów najw. Postaci związanych z Uniwersytetem; jest wśród nich portret Karola Wojtyły.
Podczas zwiedzania dzieci uczestniczyły w grze dydaktycznej – odpowiadały, przy pomocy kartoników na pytanie Pani przewodnik. Poprawne odpowiedzi decydowały o przejściu do kolejnej sali.
W II części wycieczki uczniowie mieli nie lada przyjemność bawić się bogatą kolekcją dawnych instrumentów naukowych. Były to m. in.: arytmometr, suwak logarytmiczny, koło katoptryczne, figury Chladniego.

p. Ewa Juścik

Podczas zajęć szkolnych uczniowie klas pierwszych mają możliwość korzystania z lodowiska. Pod opieką nauczycieli doskonalą swoje umiejętności jazdy na łyżwach. Zgodnie z hasłem "w zdrowym ciele zdrowy duch" uczniowie korzystają w pełni z zajęć na lodowisku.

Zdjęcia: https://photos.app.goo.gl/GFQm7867SNNtUxOb2 

Noc z 18 na 19 stycznia klasa 5 spędziła w leczniczym mikroklimacie podziemnych komór solnych 250 m pod ziemią. Zwiedziliśmy zabytkową Kopalnię Soli w Bochni.

Ekspozycja Multimedialna pozwoliła poznać historię wydobycia soli, trud górniczej pracy a także historię Polski. Poznaliśmy początki bocheńskiej kopalni i sposoby wydobywania soli od 1248 roku. oraz legendę o pierścieniu Św. Kingi. Atrakcję stanowił również przejazd podziemną kolejką i zjazd 140 m zjeżdżalnią, łączącą 2 poziomy kopalni. Była możliwość rekreacji na podziemnym boisku sportowym i placu zabaw a także dyskoteka.  

 

Dnia 25 stycznia 2018 r. (czwartek) odbędą się zebrania z Rodzicami.

Klasy I-III godz.17.00.
Klasy IV-VII godz. 17.30.

Dyżur nauczycieli godz.17.00-19.00.

Zespół Szkolno-Przedszkolny nr 6 w Krakowie serdecznie zaprasza dnia 31.01.2018r. (środa)

dzieci 5 i 6-letnie do udziału w konkursie kolęd oraz grze terenowej

pt.  „KOLĘDNICY WĘDROWNICY” w godz. 15.00 – 17.00.

 

W programie imprezy:
KONKURS KOLĘD I PASTORAŁEK 

” KOLĘDNICY – WĘDROWNICY”

 GRA TERENOWA, A W NIEJ:

„Zimowe malowanki”

  „Graj dzwoneczku, graj”?

 „W krainie Królowej Śniegu”

 „Zimowe zagadki i rebusy”

 „Zima, zima ach to ty”

 „Zimowe kukiełki”

I INNE ATRAKCJE …

REGULAMIN

KARTA ZGŁOSZENIA

Szanowni Państwo,

Z powodu zgłoszenia się zbyt małej liczby chętnych uczniów na Białą Szkołę

-wyjazd zostaje odwołany.

 

W grudniu 2017r. w Zespole Szkolno-Przedszkolnym nr 6 w Krakowie została zorganizowana „Gwiazdka dla Zwierzaka”. Zbieraliśmy dary dla podopiecznych Schroniska dla Bezdomnych Zwierząt w Krakowie. W akcję zaangażowała się cała szkolna społeczność.

 

Udało nam się zebrać:

• 31kg suchej karmy dla psów

• 8,5kg suchej karmy dla kotów

• 24kg konserw dla psów

• 4,5kg konserw dla kotów

• ryż, makaron, zacierkę

• 6 koców, 2 kojce do spania, zabawki, smycz, gryzaki

 

W dniu 11.01.2018r, dzięki życzliwości i ogromnej pomocy Państwa Anny i Jacka Hodana oraz ich syna Bartłomieja – ucznia klasy IV naszej szkoły, dary zostały zawiezione i przekazane do Schroniska przy ul. Rybnej w Krakowie.

W podziękowaniu otrzymaliśmy Certyfikat Wielkiego Serca.

 

Szkolni organizatorzy akcji bardzo serdecznie dziękują wszystkim, którzy wsparli w każdy możliwy sposób naszą zbiórkę.

 

Tekst: Szczepanik

Uczniowie klas VI i VII a, b w dniu 16 stycznia 2018 roku wybrali się na spektakl teatralny pt. LABIRYNT PRZEMOCY  w wykonaniu aktorów Teatru Profilaktycznego ALERT z Wrocławia.
Sztuka ta ukazuje widzom skutki przemocy, zarówno fizycznej, jak i psychicznej wobec młodych rówieśników. Aktorzy w mistrzowski sposób pokazali jak funkcjonuje we współczesnym świecie przemoc w Internecie oraz jakie mogą być jej konsekwencje w stosunku do osób nią doświadczanych. Przedstawienie to w sposób bardzo interesujący i ciekawy prezentowało aktualne zagrożenia, a co najważniejsze zachęcało młodych widzów  do podejmowania właściwych, pozbawionych przemocy działań. Ponadto ukazywało jak zachować się asertywnie i gdzie szukać fachowej pomocy w razie kłopotów.

E.K.

15 stycznia 2018r. uczniowie z klasy 2a i 3a,b wraz z wychowawcami wybrali się na przedstawienie teatralne pt. „Karolcia", w wykonaniu aktorów z Teatru profilaktycznego ALERT z Wrocławia. Spektakl opowiadał o dziewczynce, która znalazła czarodziejski koralik. Dzięki magicznemu koralikowi Karolcia wraz ze swoim nowym kolegą, Piotrem, przeżywała wiele ciekawych i zabawnych przygód. Spektakl uczył, że najszczęśliwsi jesteśmy wtedy, gdy przyczyniamy się do szczęścia innych oraz, że warto pomagać innym. Przygody Karolci i Piotra uczyły młodego widza również zasad bezpieczeństwa: jak prawidłowo przechodzić przez ulicę, którą stroną drogi należy się poruszać, co oznaczają najważniejsze znaki drogowe i jak ważne są światła odblaskowe.

W roku szkolnym 2017/2018 mieliśmy okazję uczestniczyć w projekcie biologicznym „Odpowiedzialność człowieka za zdrowie i dobrostan zwierząt towarzyszących.”

Sprawozdanie z realizacji projektu biologicznego w roku szkolnym 2017/2018.

Prezentacja

Materiał: p. Anna Szczepanik

Nasi Uczniowie awansowali do rejonowego Kuratoryjnego Konkursu:


z języka angielskiego Wojciech Stasińki kl. VII b i Matvij Milyutin kl. VII a
z matematyki Matvij Milyutin kl. VII a

Gratulujemy i życzymy kolejnych sukcesów!

E. K.

Drodzy Rodzice!


Podczas ferii zimowych w naszej szkole będzie zorganizowana akcja „Zima w szkole”.
Będzie się ona odbywała w tygodniu:
I turnus: 12 – 16 lutego 2018 r.

Deklaracje zgłoszenia należy wypełnić i zostawić w sekretariacie do dnia 8.01.2018r.

DEKLARACJA

Niech magiczna moc wigilijnego wieczoru przyniesie spokój i radość. Niech każda chwila świąt Bożego Narodzenia żyje własnym pięknem, a Nowy Rok obdaruje pomyślnością i szczęściem. Najpiękniejszych świąt Bożego Narodzenia życzy:

Dyrekcja,

Grono Pedagogiczne oraz Pracownicy

Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 6 w Krakowie.

 

Ogólnopolski Program Edukacyjny „Trzymaj Formę!" współorganizowany jest  przez Główny Inspektorat Sanitarny oraz Polską Federację Producentów Żywności Związek Pracodawców w ramach realizacji strategii WHO dotyczącej diety, aktywności fizycznej i zdrowia. Celem programu "Trzymaj Formę!" jest edukacja w zakresie trwałego kształtowania prozdrowotnych nawyków wśród młodzieży szkolnej poprzez promocję zasad aktywnego stylu życia i zbilansowanej diety, w oparciu o odpowiedzialność indywidualną i wolny wybór jednostki. Program "Trzymaj Formę!" pomaga rozwijać zainteresowania uczniów i poszerza ich wiedzę o świecie. Realizowany jest metodą projektu, dzięki czemu wykracza poza podstawę programową i programy nauczania szkoły.

CERTYFIKAT

 

Do świąt Bożego Narodzenia pozostało już tylko kilka dni. W Zespole Szkolno-Przedszkolnym nr 6 w Krakowie odbyły się Jasełka, czyli przedstawienie o narodzeniu Jezusa. Uroczystość odbyła się 22 grudnia br. w sali gimnastycznej. Uczniowie i przedszkolaki ZSP nr 6 pięknie zaprezentowali się w bożonarodzeniowym spotkaniu, przybliżając zgromadzonej publiczności Magię Świąt. Był czas na kolędy i świąteczne piosenki oraz przedstawienie historii narodzenia Pańskiego. Życzenia świąteczne dla uczniów, nauczycieli i Rodziców złożył Pan Dyrektor dr Bogdan Dobrucki.


Później, każda klasa wraz z wychowawcą zasiadła do stołów wigilijnych. W pięknie przystrojonych salach, w świątecznej atmosferze, uczniowie wraz z nauczycielami podzielili się opłatkiem i złożyli sobie życzenia. Następnie był poczęstunek.  

Przypominamy Uczniom i ich Rodzicom, że dnia 2 stycznia (wtorek) nie ma w szkole zajęć dydaktycznych. Uczniom, których Rodzice tego potrzebują, szkoła zapewnia opiekę od godziny 8.00 do 16.00. W tym dniu nie ma obiadu.

W roku szkolnym 2017/2018 zimowa przerwa świąteczna trwa od 23 grudnia (sobota) do 2 stycznia (wtorek). Pierwszy dzień nauki szkolnej w 2018 roku to 3 stycznia (środa).

Tekst: Elżbieta Kosieniak

We wtorek 19 grudnia 2017 roku, o godzinie 12:30, uczniowie naszej szkoły występowali na Rynku Głównym na scenie przy Sukiennicach w ramach prezentacji krakowskich szkół na Jarmarku Bożonarodzeniowym. Jako pierwsi wystąpili uczniowie z klasy VII b i V z anglojęzycznym przedstawieniem pt. „Królewna Śnieżka”. W śpiewaniu piosenek pomogli im młodsi koledzy. Następnie na scenie pojawili się aktorzy z Kółka Teatralnego. Przechodzący turyści z różnych stron świata z uwagą słuchali wypowiadanych zdań w języku angielskim. Uczniowie wprowadzili wszystkich w świąteczny nastrój. Wszystkie występy zostały nagrodzone gromkimi brawami.

Dnia 15 grudnia odbyło się w naszej szkole spotkanie z aktorem Rafałem Jędrzejczykiem, który swoim występem wprowadził nas w nastrój świąteczny.

Po spotkaniu zostały rozdane dyplomy dla Uczniów za udział w Konkursach organizowanych z okazji 125-lecia Szkoły Podstawowej nr 16.

tekst:Kosieniak

W dniach 4 – 8 grudnia uczniowie klas I-VII wzięli udział w Godzinie Kodowania, organizowanej w ramach Tygodnia Edukacji Informatycznej. To największa inicjatywa edukacyjna w historii, której celem jest przybliżenie uczniom informatyki w formie łamigłówek z postaciami z ich gier i zabaw, których rozwiązanie polega na ułożeniu programów z gotowych bloczków. 

W ramach zajęć komputerowych oraz informatyki uczniowie rozwiązywali łamigłówki, które okazały się interesującym i wciągającym wprowadzeniem do programowania

Tekst: E. Sz.

Dnia 14 grudnia odbędą się zebrania z Rodzicami wg harmonogramu:

kl. I-III godz. 17.00

kl. IV-VII godz. 17.30

Dyżur Nauczycieli od 17.30-19.00

8 grudnia bieżącego roku nasi uczniowie brali udział w Międzyszkolnym Konkursie Recytatorskim Poezji ks. Jana Twardowskiego  w szkole przy Skwerowej. Poziom konkursu był wysoki, a niezwykła atmosfera udzieliła się wszystkim: uczestnikom, jurorom i publiczności. Konkurs został objęty patronatem przez Radę Dzielnicy VIII, która sfinansowała jego organizację oraz wydawnictwo Biały Kruk, które ufundowało nagrody książkowe (albumy). Niezależne jury w składzie: przedstawicielka Komisji Edukacji Rady Dzielnicy VIII, przedstawiciel wydawnictwa Biały Kruk i przedstawicielka Podgórskiej Biblioteki Publicznej po wysłuchaniu wszystkich uczestników (którzy recytowali po dwa dowolnie wybrane wiersze ks. Twardowskiego) wybrało laureatów nagród i wyróżnień. W czasie dość długich narad komisji uczestnicy konkursu i goście mogli obejrzeć przedstawienie pt. „Czerwony Kapturek”.

E.K.

Dnia 5 grudnia 2017r. uczniowie klasy VII b pod opieką wychowawczyni mgr Elżbiety Kosieniak wzięli udział w obchodach 150-lecia urodzin Józefa Piłsudskiego. Młodzież złożyła kwiaty na sarkofagu Marszałka na Wawelu. Po złożeniu kwiatów, ulicami Podzamcze, Powiśle, Zwierzyniecką, Retoryka uczniowie przeszli pod pomnik Marszałka Józefa Piłsudskiego i Legionistów. Pod pomnikiem delegacje młodzieży z innych szkół złożyły kwiaty. Następnie wygłoszono wykład, który był przeplatany pieśniami patriotycznymi w wykonaniu chóru z I Liceum Ogólnokształcącego im. Bartłomieja Nowodworskiego. Pod pomnikiem rozdawane były karty z portretem Józefa Piłsudskiego. Marszałka można było „poznać” dzięki aktorowi, który pod pomnikiem zagrał jego postać.

W grudniu zaczyna się czas niezwykły, a im bliżej 6 grudnia tym więcej niespodzianek spotyka dzieci. Uczniów klasy 4a i 7a Mikołaj zaprosił w tym roku na kręgle, uczniów 6a do kina, klasę 5 do cukierni na lizaki.

Tekst:A.G.

Uroczystość 125 lecia zaszczycili:

Proboszcz parafii p.w. Wszystkich Świętych ks. prof. dr hab. Jan Machniak,
Pan Bogusław Kośmider - przewodniczący Rady Miasta Krakowa,
Pan Dariusz Domajewski - zastępca dyrektora Wydziału Edukacji UMK,
Pan Łukasz Słoniowski - przewodniczący Komisji Edukacji Rady Miasta Krakowa,
Pani Małgorzata Wesołowska wizytator Małopolskiego Kuratorium Oświaty,
Pan Tomasz Daros - przewodniczący Rady Dzielnicy I Stare Miasto,
Pani Elżbieta Cichocka - Przewodnicząca KMPO NSZZ Solidarność Kraków-Śródmieście,
Pani Maria Stalmach-Krzyworzeka Prezes Oddziału ZNP Kraków-Śródmieście.

Byli dyrektorzy szkoły: Pani Maria Maziarz, Pani Barbara Balcerzak oraz Pan Leon Leszek Harabasz

Nauczyciele naszej szkoły - wspomnieniami podzielił się Pan Tadeusz Antkiewicz.

Absolwenci w imieniu których głos zabrali Pan Olgierd Mikołajski oraz Pan Witold Cecot.

Przedstawiciele Rady Rodziców z Przewodniczącym Panem Bogdanem Popielarczykiem

i wielu innych znamienitych Gości: Rodziców, Dziadków i Uczniów.

Dziękujemy Państwu za obecność i uświetnienie naszej uroczystości, miłe słowa i przekazane życzenia.

 

Szanowni Państwo,

Dyrekcja wraz z Gronem Pedagogicznym Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 6 pragnie bardzo serdecznie podziękować za Państwa pomoc i zaangażowanie, dzięki któremu udało się sprawnie przygotować i przeprowadzić szereg działań związanych z obchodami Jubileuszu 125-lecia Szkoły Podstawowej nr 16. Nie byłoby to możliwe bez Państwa wsparcia.

W szczególności dziękujemy: Pani Halinie Jarczyk Kierownikowi Muzycznemu Teatru im. J.Słowackiego - za profesjonalną pomoc w przygotowaniu przedstawienia pt. Szatan z siódmej klasy, Pani Annie Ryszce i Pani Joannie Ozga za pomoc w przygotowaniu zaproszeń oraz dekoracji sceny, Panu Vitalij Milyutin za przygotowanie projektu medalu pamiątkowego oraz kartki okolicznościowej, Panu Bogdanowi Popielarczykowi za  zaangażowanie w przygotowania do jubileuszu.

24 listopada 2017 r. Świętowaliśmy 125-lecie Szkoły Podstawowej nr 16 w Krakowie.

Uroczystości Jubileuszu rozpoczęły się mszą świętą w Kościele parafialnym p.w. Świętych Apostołów Piotra i Pawła. Później uczestnicy przeszli do sali Kameralnej Teatru Starego.

Po oficjalnej części uroczystości, goście udali się do budynku Szkoły, gdzie mogli obejrzeć okolicznościowe wystawy, a także dokonać pamiątkowego wpisu do Kroniki Szkolnej.

Dnia 29 listopada 2017 r. , uczniowie klas VII a i VII b brali udział w wykładzie zorganizowanym  w ramach projektu edukacyjnego we współpracy z Uniwersytetem Rolniczym w Krakowie, przy wsparciu Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego w obszarze nauki, szkolnictwa wyższego, edukacji, oświaty i wychowania w 2017 r., pt. „Odpowiedzialność człowieka za zdrowie i dobrostan zwierząt towarzyszących” . Podczas zajęć omówione zostały okresy krytyczne w życiu psa, sposoby uczenia się psów, a także metody szkoleniowe.

Tekst:Elżbieta Kosieniak

W naszej szkole odbyły się konkursy przedmiotowe (etap szkolny):
dnia 24 listopada 2017 roku  Małopolski Konkurs Matematyczny,
dnia 27 listopada 2017 roku  Małopolski Konkurs Języka Angielskiego.

Czekamy na wyniki i trzymamy kciuki za Naszych Uczniów.

 

Tekst:E. Kosieniak

16 listopada 2017r. odbyło się spotkanie z zawodnikami klubu hokejowego Comarch Cracovia. Odwiedzili nas zawodnicy mistrza Polski min. bramkarz Michael Łuba.

Dnia 16 listopada klasy IV a i IV b udały się na spacer po Krakowie – dawnej stolicy Polski, kraju, który sięgał kiedyś „od morza do morza”. Pani Małgorzata Kożuch w ten idealny sposób przybliżyła uczniom zagadnienia z zakresu geografii. W trakcie lekcji uczniowie poznawali topografię miasta oraz sposoby wyznaczania kierunków świata. W miejscu, które ma tak długą i bogatą historię jak Kraków nie sposób uniknąć pytań o pochodzenie niektórych zwyczajów czy o początki miejsc istniejących wydawałoby się „od zawsze”. W czasie spaceru po Krakowie uczestnicy lekcji pod kierunkiem pani Elżbiety Kosieniak mogli dowiedzieć się jaka jest geneza najbardziej znanych krakowskich zwyczajów, poznać opowieści i postacie historyczne.

Tekst:Kosieniak

W dniu 10.11.17 uczniowie klas 1-3 Narodowe Święto Niepodległości uczciły wyjściem do Teatru Ludowego. Przedstawienie „Krakowskie abecadło” zachwyciło młodych odbiorców i zwróciło uwagę na charakterystyczne elementy naszego rodzinnego miasta.

Uczniowie klasy VII a i VII b pod opieką p. A. Szczepanik i p. E. Kosieniak w dniu 15 listopada br. w ramach projektu realizowanego we współpracy z Uniwersytetem Rolniczym w Krakowie, przy wsparciu Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego w obszarze nauki, szkolnictwa wyższego, edukacji, oświaty i wychowania w 2017r., pt. „Odpowiedzialność człowieka za zdrowie i dobrostan zwierząt towarzyszących” udali się z wizytą do Schroniska Dla Bezdomnych Zwierząt. Wizyta w schronisku to znakomity przykład na to, że warto uczyć miłości i szacunku nie tylko dla ludzi, ale także dla zwierząt. Pracownica schroniska opowiedziała m.in. o funkcjonowaniu instytucji, o tym jak należy witać się z psem, jakie są psie zwyczaje oraz w jaki sposób można wspomóc schronisko. Wspólną refleksją było zrozumienie przez naszych uczniów, że zwierzęta to nie są zabawki, z których można zrezygnować, kiedy minie czas pierwszej fascynacji, a posiadanie psa czy kota to nie tylko przyjemność, ale także obowiązek wobec niewątpliwie słabszej istoty.

Dnia 10 listopada 2017 w ramach projektu edukacyjnego „ Młodzież pamięta” klasa 7a wraz z wychowawcą Joanną Lewińską odwiedziła Cmentarz Rakowicki. Uczniowie wysłuchali opowieści o ludziach, którzy walczyli o wolność i niepodległość naszego kraju. Na mogiłach poległych zapalili znicze i biało-czerwonymi chorągiewkami uczcili ich pamięć. Wśród odwiedzonych mogił były:


1. Kwatery Legionistów
2. Pomnik Ofiar Komunizmu
3. Grób Wieniawy Długoszewskiego
4. Kwatery poległych w wojnie 1919 -1920
5. Grób Edwarda Dunin Wąsowicza
6. Grób Rokitańczyków
7. Pomnik ofiar niemieckich obozów
8. Pomnik Ofiar Dąbia
9. Kwatery weteranów Powstania Styczniowego.


Spacerowi po cmentarzu towarzyszyła zaduma i pamięć, o tych którzy przelewali krew i oddali życie za naszą ojczyznę.

Tekst:J.L.

W czwartek 9 listopada 2017 uczniowie kl VI oraz IVa wybrali się na Cmentarz Rakowicki.

Odwiedziliśmy groby wielu zasłużonych dla Polski i Krakowa ludzi, którzy na stale wpisali się w naszą historię.

Uczniowie zapalali znicze na grobach zachowując należną powagę i szacunek dla zmarłych.

Dnia 16 listopada 2017r. (czwartek) odbędą się zebrania z Rodzicami klas I-VII o godzinie 17.00.

Dyżur nauczycieli godz.17.00-18.30.

Serdecznie zapraszamy!

E.K.

10 listopada obchodziliśmy w naszej szkole najważniejsze polskie święto narodowe związane z odzyskaniem niepodległości w 1918 roku, po 123 latach zaborów. W szkole podstawowej apel z tej okazji przygotowała klasa VIIb pod kierunkiem pani Elżbiety Kosieniak i pani Lidii Koziołek-Pilikowskiej. Uczniowie dowiedzieli się i przypomnieli sobie drogę Ojczyzny do niepodległości. Wszyscy śpiewaliśmy piosenki patriotyczne.

Tekst:Kosieniak


14 września 2017 roku w ramach projektu pt. „Odpowiedzialność człowieka za zdrowie i dobrostan zwierząt towarzyszących” pracownicy Wydziału Hodowli i Biologii Zwierząt Uniwersytetu Rolniczego im. Hugona Kołłątaja w Krakowie: Pani dr hab. Barbara Tombarkiewicz oraz Pan dr hab. Marcin Lis wygłosili wykład dla uczniów klas 7A i 7B, podczas którego przybliżyli młodzieży zagadnienia związane z prawami zwierząt, ich dobrostanem, behawiorem i biologią. Uczniowie dowiedzieli się, jaką rolę spełniają zwierzęta w społeczeństwie człowieka i jaką odpowiedzialność ponosi człowiek za zdrowie towarzyszących mu w życiu zwierząt.
15 listopada 2017 roku odbędą się zajęcia terenowe w Schronisku dla zwierząt w Krakowie przy ul. Rybnej 2.

Tekst:A. Szczepanik

W roku szkolnym 2017/2018 uczniowie klas siódmych Szkoły Podstawowej nr 16 im. Jana Śniadeckiego w Krakowie, we współpracy z Uniwersytetem Rolniczym w Krakowie, przy wsparciu Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego w obszarze nauki, szkolnictwa wyższego, edukacji, oświaty i wychowania w 2017r., przystąpili do projektu pt. „Odpowiedzialność człowieka za zdrowie i dobrostan zwierząt towarzyszących”.

Tekst: Anna Szczepanik

31 października 2017r. klasa 5 była w Muzeum Farmacji.  Muzeum mieści się w kamienicy przy ul. Floriańskiej 25.
Ekspozycja jest rozmieszczona na kilku piętrach, od piwnic do strychu.  Można było zobaczyć przedmioty związane z pracą laboratoryjną dawnego aptekarza, meble z dawnych aptek,  kolekcję moździerzy i wag aptecznych.  Poznaliśmy dawne sposoby wyrobu tabletek i pastylek.  Na strychu zobaczyliśmy mnóstwo wysuszonych ziół, a w piwnicy przedmioty służące do rozdzielania, topienia, rozdrabniania i oczyszczania substancji leczniczych.

Okres przed Świętami Zmarłych to odpowiedni moment na wspomnienie o tych, którzy odeszli od nas, czas na rozmowy dotyczące szacunku dla zmarłych i odpowiednim zachowaniu się w takim miejscu. Dnia 31.10.2017r. uczniowie klasy VII b wybrali się na Cmentarz Rakowicki. W ciszy obserwowali sztukę cmentarną, zwracali uwagę na nagrobki, napisy i informacje na płytach nagrobnych, podziwiali również ludzi sprzątających groby swoich najbliższych. Odwiedzali groby zmarłych (m.in. M. Grechuty, J. Dietla, J. Matejki), uczniowie z zaangażowaniem oraz zachowując się bardzo ostrożnie stawiali zapalone znicze na grobach. Uczniowie pokazali, że wiedzą jak należy zachować się w takim miejscu.

Tekst:Elżbieta Kosieniak

Drodzy Rodzice!


Jeśli potrzebują Państwo porady prawnej, serdecznie zapraszamy w każdą środę, w godzinach 15:00 - 16:00 do sali nr 13

Dyrekcja SP 16, Nauczyciele, Rodzice i Uczniowie 

Zapraszają na uroczystość Jubileuszu 125-lecia

Szkoły Podstawowej nr 16 w dniu  24 listopada 2017r.

 

Program Uroczystości:

 9.00  Msza Święta – Kościół Św. Apostołów Piotra i Pawła, ul. Grodzka 52a

10.30 Uroczyste obchody 125-lecia Szkoły Podstawowej nr 16 – Scena Kameralna Teatru Starego, ul. Starowiślna 21

12.00 Prezentacja archiwalnych i współczesnych materiałów – Szkoła Podstawowa nr 16, ul. Dietla 70

 

Przypominamy Uczniom i ich Rodzicom,

że dnia 2 listopada (czwartek) oraz 3 listopada (piątek)

nie ma w szkole zajęć dydaktycznych.

Uczniom, których Rodzice tego potrzebują, szkoła zapewnia opiekę od godziny 8.00 do 16.00.

W tym dniu nie ma obiadu.

 

Tekst: Elżbieta Kosieniak

Dnia 29.10.2017r. (niedziela) klasa VIIa i VIIb były w Teatrze im. Juliusza Słowckiego na spektaklu pt. „Zemsta”-jednym z najważniejszych polskich dramatów.

Tekst: Kosieniak

Rada Dzielnicy I Stare Miasto zaprasza młodzież szkolną z terenu Dzielnicy I do udziału w konkursie "Patroni krakowskich ulic". Zadaniem uczestników będzie przedstawienie historii z życia lub działalności wybranego przez siebie patrona dowolnej ulicy, alei, placu, skweru lub obiektu inżynieryjnego w Krakowie w wersji literackiej (prozą lub wierszem) albo w wersji plastycznej. Prace literackie np. list, wiersz, opowiadanie, esej należy przygotować w formie papierowej oraz formie pliku tekstowego - format A4, maksymalnie 2 strony, czcionka 12, Times New Roman, interlinia 1,5.
Prace plastyczne wykonane dowolną techniką w formacie A3.

Tekst: Barbara Maziarz

W dniu 25.10.17 w naszej szkole odbyły się warsztaty ozobotowe, przygotowujące uczniów do programowania. Dzieci z klas młodszych mogły  uczestniczyć w bardzo ciekawych i angażujących zajęciach z małymi, inteligentnymi robocikami- OzoBotami. Za pomocą kolorowych kodów na kartce papieru, dzieci programowały zadania, które wykonywał  robot. Te małe kuleczki od razu podbiły serca naszych uczniów. Emocje podgrzewała ciekawość jak OzoBoty wykonają narysowane polecenia.

 

W czasie tych obchodów chcielibyśmy zorganizować wystawę prezentującą pamiątki związane ze szkołą. Dlatego zwracamy się z prośbą do wszystkich, którzy posiadają zdjęcia, zeszyty, dzienniczki, legitymacje itp. o wypożyczenie tych pamiątek. Wszelkie pamiątki i wspomnienia prosimy zostawiać do dnia 15.11.2017r. na portierni w kopercie z dopiskiem „125 lecie” podpisane imieniem, nazwiskiem, adresem zwrotnym oraz telefonem. Pamiątki zostaną zwrócone.

Tekst:E.K.

W październiku dzień poświęcony Janowi Pawłowi II, naszemu wielkiemu rodakowi, obchodzimy aż trzykrotnie. W naszej szkole wspominaliśmy go 16 października, w rocznicę wyboru Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową. Z tej okazji kl. 4b zaprezentowała akademię zatytułowaną „Śladami Jana Pawła II” poświęconą pobytowi świętego w Krakowie w czasach studenckich i na początku drogi kapłańskiej. Słownej wycieczce w przeszłość towarzyszył pokaz zdjęć i filmów oraz wspólne odśpiewanie bliskich Papieżowi piosenek. W tym miesiącu uczniowie naszej szkoły brali także udział w konkursach tematycznych o papieżu Polaku – na własnoręcznie zrobiony różaniec a także w konkursie wiedzy.

W piątek 20 października 2017 r. w Szkole Podstawowej nr 16 w Krakowie odbył się Dzień Otwarty dla Rodziców i Dzieci, które we wrześniu rozpoczną naukę w klasie I. Organizatorzy chcieli pokazać dzieciom sześcioletnim, jak placówka wygląda od wewnątrz, co w niej jest ciekawego i w jaki sposób można zagospodarować tu swój czas. Stąd zaangażowani w organizację dnia otwartego w szkole nauczyciele oraz uczniowie kilku klas swoim gościom mieli do zaproponowania wiele ciekawych zajęć.

Tekst: E. Kosieniak


Dnia 10.10.2017r. klasy I-III były na całodziennej wycieczce w Muzeum Drewnianych Zabawek w Stryszawie.
Już przed wejściem do muzeum czekały na uczestników wycieczki wielkie, wyrzeźbione w drewnie zwierzęce figury. Królowały ptaki i konie. Gdy weszliśmy do środka „patrzyły” na nas malowane cudeńka. Zobaczyliśmy drewniane koniki na biegunach i na kółkach, chodaki z ruchomymi zwierzątkami, „klepoki” czyli machające skrzydłami ptaki na patyku, koguty i drzewa, na których umieszczono przeróżne, kolorowe ptaki. Te drewniane zabawki wykonali miejscowi ludowi rzeźbiarze.
Po zwiedzaniu sali zabawek, wysłuchaniu historii powstania każdej z nich przeszliśmy do sali, gdzie czekały na nas stoły przygotowane do samodzielnego malowania koników na biegunach. Sami decydowaliśmy o ich barwach.
Po wykonanej pracy przeszliśmy do sali pełnej przecudnych aniołów, namalowanych przez tutejszego, ponad 90-letniego artystę-malarza. Tutaj też oglądnęliśmy cały proces powstania rzeźby konia, od narysowania jego kształtu na kawałku drewna do gotowej sylwetki zwierzęcia.
Na koniec pobytu w muzeum mieliśmy okazję do kupienia zabawek z drewna w przy muzealnym sklepiku.
Wycieczka była nie tylko fantastycznym przeżyciem dla dzieciaków, opiekunom miło było choć przez chwilę poczuć się znowu dzieckiem...

Tekst: E. Juścik

SERDECZNIE ZAPRASZAMY

WSZYSTKICH RODZICÓW, DZIADKÓW,
UCZNIÓW I PRZEDSZKOLAKÓW

DO
OGRÓDKA PANI JESIENI

20 października 2017 (piątek)
w godzinach 15:00 – 18:00

 

 

W programie imprezy:

KONKURSY RODZINNE
obieranie jabłek na czas,
wykonanie kukiełki z warzyw i owoców,
sprawdzian jesiennej wiedzy ortograficznej,
jesienne potrawy, kolorowe kanapki z warzywami w roli głównej,
zabawy przy muzyce i na komputerze.

RODZINNE KONKURSY SPORTOWE
sadzenie buraków,
hokej ziemniaczany,
jesienne wykopki,
sztafeta warzywna i inne.

I INNE ATRAKCJE …

„Nie każdy z nas jest w jednakowym stopniu utalentowany,
ale wszyscy powinniśmy mieć jednakowe szanse na rozwijanie naszych talentów.”
John F. Kenned

 

Jubileusz 125-lecia Szkoły Podstawowej nr 16 w Krakowie obchodzony w 2017 roku pozwoli na odkrywanie i promowanie uzdolnień literackich wśród naszych uczniów.

Szkolny konkurs poetycki pt. „Wiersz o mojej szkole” zachęca do rozwijania wyobraźni, twórczego postrzegania najbliższego otoczenia, jakim jest szkoła oraz do aktywnego uczestnictwa w ważnym dla nas wydarzeniu kulturalnym.

Uczniowie zainspirowani tematem przewodnim konkursu w swoich „okruchach literackich” w sposób niebanalny, często żartobliwy, a nieraz patetyczny, proszeni są o oddanie atmosfery panującej na lekcjach i przerwach, opisanie swoich sukcesów i porażek, opowiedzenie o przyjaźniach, rozterkach i radościach, które przeżywają w naszej szkole. W wierszach nie powinno brakować odwołań do patrona placówki – Jana Śniadeckiego, do uroczystości jubileuszu, a także spontanicznych opinii na temat dyrekcji i nauczycieli, którzy często przedstawieni pewnie będą „z przymrużeniem oka”, ale z dostrzegalną nutką sympatii, a nawet sentymentu.

Ta forma liryczna pozwoli uczniom wyrazić własną osobowość, z odwagą odsłonić świat przeżyć wewnętrznych i ujawnić swoje emocje towarzyszące nam na co dzień w szkole.

Konkurs przeznaczony jest dla Uczniów klas IV-VII.
Utwory należy oddać do dnia 17 listopada 2017r. do Pani Elżbiety Kosieniak s. 22.

Konkurs dla Uczniów Szkoły Podstawowej nr 16 w Krakowie! Przygotuj prezentację multimedialną z okazji 125 lat naszej szkoły pt. „Historia mojej szkoły”.

Więcej informacji!!!

Z okazji Dnia Edukacji Narodowej Dyrekcja ZSP nr 6 składa wszystkim Nauczycielom, Pracownikom administracji i obsługi najserdeczniejsze życzenia. Dziękujemy za Państwa zaangażowanie, niech praca na rzecz młodego pokolenia przynosi jak najlepsze owoce oraz daje satysfakcję z realizowanej misji, którą niewątpliwie jest troska o wychowanie oraz wykształcenie dzieci i młodzieży. Życzymy wielu sukcesów oraz wszelkiej pomyślności w życiu osobistym i zawodowym.

W dniach 2 - 6 października uczniowie klasy V wraz z wychowawcą p. Anetą Górak oraz p. Małgorzatą Kożuch uczestniczyli w "zielonej szkole". Miejscem nauki była Jodłówka Tuchowska. Program wyjazdu zawierał wiele różnych ciekawych zajęć.

Konkurs organizowany jest od 2013 roku, ma charakter otwarty i skierowany jest do uczniów wszystkich szkół województwa małopolskiego. We wtorek 10 października przeprowadzony został etap szkolny konkursu. W prawie 500 małopolskich szkołach dyktando napisali uczniowie szkół podstawowych, dotychczasowych gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych.
Małopolskie Dyktando Niepodległościowe  to wyjątkowy projekt edukacyjny, w którym rywalizacja w tradycyjnym dyktandzie to okazja do uczenia się historii i refleksji nad językiem ojczystym. W tekstach do napisania  pojawiają się postacie i wydarzenia związane z odzyskiwaniem niepodległości przez Polskę. Uczestników konkursu obowiązuje znajomość reguł ortograficznych oraz zasad interpunkcyjnych, a także umiejętność właściwego ich zastosowania, ze szczególnym uwzględnieniem pisowni wyrazów związanych z ważnymi postaciami i wydarzeniami historycznymi od I wojny światowej do zmiany ustroju w Polsce w 1989 roku.
Uczniowie naszej Szkoły wzięli udział w tegorocznej edycji Małopolskiego Dyktanda Niepodległościowego,który odbywał się w ramach projektu „Małopolskie dziedzictwo – bon edukacyjny”. Konkurs otrzymał Patronat  Honorowy Jacka Krupy – Marszałka Województwa Małopolskiego oraz Patronat Honorowy Barbary Nowak –  Małopolskiego Kuratora Oświaty. Dyktando organizują: Fundacja „Zawsze Warto” i Stowarzyszenie Polonistów. Partnerem medialnym konkursu było Radio Kraków.

E. K.

W związku ze 125-leciem SP16, ogłaszamy konkurs plastyczny dla dzieci i Rodziców pt. "Moja Szkoła"

Prace wykonane dowolna techniką w formacie A3 prosimy składać do 27 października 2017r. do wychowawcy klasy.

W tegorocznej edycji akcji
wzięło udział 101 uczniów z klas III – VII.

Tytuł Eksperta Tabliczki Mnożenia (z ang. MT EXPERT)
zdobyły 52 osoby.

Lista Laureatów

Konkursy!
W miesiącu październiku w szczególny sposób wspominamy wielkiego, świętego Polaka – Jana Pawła II. W związku z Dniem Papieskim, który obchodzimy w Polsce 16 października zapraszamy do udziału w trzech konkursach z nagrodami:

Konkurs na ręcznie zrobiony różaniec (dla kl. I-VII)

Różaniec to ukochana maryjna modlitwa Papieża Polaka.
Możesz spróbować samodzielnie go wykonać z dowolnych materiałów – kasztanów, korali, sznurka… Liczy się pomysłowość!

Co będzie oceniane:
poprawność wykonania – różaniec
musi być różańcem, nie zwyczajnym
sznurkiem z koralików!
staranność i samodzielność wykonania
pomysłowość i estetyka
Gotowe i podpisane w widocznym miejscu prace przynosimy do czwartku, 5 października.
Konkurs plastyczny (dla kl. 0-VII)
Temat: „Totus Tuus – oddany Maryi”. Praca ma przedstawiać Matkę Bożą w życiu Jana Pawła II. Tu też liczy się pomysłowość!
Format: A4 lub A3
Technika: dowolna
Prace podpisane na odwrocie przynosimy do poniedziałku, 9 października.

Konkurs wiedzy o Janie Pawle II (dla kl. II-VII)

W czwartek 12 października zapraszam do udziału w konkursie wiedzy o życiu i działalności naszego papieża. Będzie to test jednokrotnego wyboru złożony z 30 pytań. Konkurs zostanie przeprowadzony w dwóch kategoriach wiekowych – klasy młodsze (II-III) oraz starsze (IV-VII). Zgłosić można się do poniedziałku, 9 października. Zakres materiału i deklaracje zgłoszenia do pobrania u katechety.

We wszystkich konkursach przewidziane są nagrody 
Serdecznie zapraszam do udziału!

p. Ania Kubik

Szanowni Rodzice,

 

nasza szkoła uczestniczy w akcji VII Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia organizowanej w dniu 29 września 2017 r. pod hasłem:

Młodsi sprawdzają, czy starsi tabliczkę mnożenia znają!

Akcja ma na celu zachęcić wszystkich do przypomnienia sobie tabliczki mnożenia. Uczniowie, którzy w trakcie wakacji zdążyli zapomnieć tabliczkę mnożenia, mają okazję nadrobić te zaległości.

Program:

25-28.09.2017. Przypominamy sobie tabliczkę mnożenia - w domu, w szkole.

29.09.2017. Egzaminy z tabliczki mnożenia:

Uczeń wybiera los z 5 trudnymi przypadkami mnożenia. Na przykład:
Jeżeli poda wszystkie poprawne odpowiedzi,
zdobywa tytuł  Eksperta Tabliczki Mnożenia
(z ang. MT EXPERT).
W przypadku pomyłki, choćby raz egzamin jest niezdany.
 

Zapraszamy do aktywnego uczestniczenia w akcji w gronie rodzinnym!

Więcej informacji: www.wmtday.org.

 

Z życzeniami miłej i pożytecznej zabawy!

Obiady w stołówce szkolnej

WRZESIEŃ 2017r.

Opłata podstawowa: 

19 dni x 4,70zł = 89,30zł

 

Przypominamy, iż wpłaty za obiady należy dokonać do 10 Października 2017 r. tylko i wyłącznie na rachunek bankowy o numerze:

 

57 1020 2892 0000 5102 0592 5013

 

 

Przypominamy także o konieczności prawidłowego opisywania wpłat za obiady.

W tytule przelewu powinno znaleźć się imię i nazwisko korzystającego z posiłku dziecka oraz miesiąc, jakiego dotyczy wpłata.

NP.: JAN KOWALSKI, OBIADY ZA M-C WRZESIEŃ 2017

Serdecznie zapraszamy Rodziców na spotkanie z Rodzicami, które odbędzie się w czwartek (14.09.2017) o godzinie 17.00.

 

tekst: Kosieniak

Dnia 4 września 2017 r. w Zespole Szkolno- Przedszkolnym nr 6 w Krakowie odbyła się inauguracja roku szkolnego 2017/2018. Uczestniczyliśmy we Mszy św. na rozpoczęcie roku szkolnego. Dzieci wraz z rodzicami i nauczycielami dziękowały Panu Bogu za wakacyjny wypoczynek prosząc równocześnie o błogosławieństwo Boże na czas wspólnej nauki w nadchodzących miesiącach. Na koniec Mszy św. słowa życzeń pod adresem społeczności „szesnastki” wypowiedział ksiądz proboszcz. Na uroczystym apelu w szkole spotkali się: Przewodniczący Rady Dzielnicy I Stare Miasto-pan Tomasz Daros, Dyrektor Szkoły- pan Bogdan Dobrucki, wicedyrektor- pani Teresa Mazur, nauczyciele, pracownicy szkoły, uczniowie i licznie przybyli rodzice uczniów. Pan dyrektor, powitał wszystkich nauczycieli, pracowników, uczniów i rodziców, a także przekazał informacje na temat organizacji pracy szkoły. Następnie uczniowie udali się do klas, gdzie spotkali się ze swoimi wychowawcami.

Życzymy wszystkim uczniom wielu sukcesów w nowym roku szkolnym 2017/2018!

 

tekst: Elżbieta Kosieniak 

Prosimy Rodziców o wypełnienie na 4 września 2017r.- „Karty zgłoszenia dziecka na obiady”. Obiady wydawane będą od dnia 5.09.2017. Umowy obiadowe do pobrania w sekretariacie szkoły.

Spotkanie z rodzicami uczniów klasy I odbędzie się 31.08.2017 r. o godzinie 16.00 w sali 28.

4 września 2017r.

o godz. 9.00 będzie Msza Św. w Kościele p.w. Świętych Apostołów Piotra i Pawła (dla zainteresowanych) a o godz. 10.00 – rozpoczęcie roku szkolnego dla wszystkich na sali gimnastycznej.

Kraków, 23 czerwca 2017 r.

 

Szanowni Uczniowie,

 

Odbieracie dziś świadectwa, które podsumowują dziesięć miesięcy Waszej pracy. Ufam, że mijający rok szkolny był dla Was owocnym czasem rozwoju różnych pasji i zainteresowań. Nadszedł czas wypoczynku. Bardzo Was proszę o bezpieczne zachowania na wakacjach. Podobnie jak Waszym Rodzicom i Nauczycielom zależy mi, abyśmy wszyscy razem mogli przywitać nowy rok szkolny w dniu 4 września 2017 roku.

Życzę Wam wspaniałych, pełnych wrażeń wakacji.

Odpoczywajcie podziwiając piękno przyrody, skarby kultury, spotykając interesujących ludzi. Bądźcie ciekawi świata.

 

Małopolski Kurator Oświaty
Barbara Nowak

(źródło: kuratorium.krakow.pl)

13 czerwca 2017 r. w Sali Obrad Krakowskiego Magistratu odbył się finał konkursu "Prawo i My" organizowanego  przez Straż Miejską Miasta Krakowa.

Reprezentacja naszej szkoły w składzie: Monika Boroń, Zofia Hoinkis i Damian Mączka zajęła VI miejsce.

 

Na zakończenie roku szkolnego 2016/2017 uczniowie klasy VI b zaprezentowali się w przedstawieniu polsko-angielskim "A New Story of Litte Red Riding Hood". Wszyscy bawili się doskonale.

 

Dnia 21 czerwca 2017 klasa 2a zaprosiła IV grupę przedszkolną na przedstawienie teatralne ''In the jungle''. Uczniowie wspólnie z przedszkolakami rozwiązywali łamigłówki i odpowiadali na pytania z języka angielskiego. Ćwiczyli znajomość nazw zwierząt i kolorów. Wspólnie zaśpiewali piosenkę.


W dniach 12 – 19 czerwca 2017 r. w SP nr 16 w Krakowie miały miejsce rozgrywki sportowe o Mistrzostwo Szkoły w konkurencjach drużynowych i indywidualnych. Zawody mogły się odbyć dzięki współpracy Dyrekcji, grona pedagogicznego, rodziców oraz zaangażowaniu dzieci.


Na szczególne wyróżnienie zasłużyły sobie dwie drużyny:
- Demony z klasy 1a
- Extra Dab z klasy 2a
które – za wybitną sportową postawę – otrzymały nagrodę „fair play”.


 Przedstawiamy wyniki poszczególnych konkurencji.

WYNIKI

 

19 czerwca 2017 w trakcie trwania dnia otwartego szkoły uczniowie klasy II b, uczestniczący w zajęciach teatralnych, wystąpili przed rodzicami.
Jako podsumowanie całorocznej pracy artystycznej zaprezentowali dwie piosenki oraz inscenizację pod tytułem "Nagranie radiowe słuchowiska Kopciuszek"

Dnia 19 czerwca 2017r. odbył się w naszej szkole Konkurs Piosenki Anglojęzycznej  You Can Sing. W konkursie oceniany był dobór repertuaru do możliwości wokalnych i językowych dzieci, emisja głosu, intonacja, dykcja, autorska interpretacja piosenki, poprawność językowa oraz ogólny wyraz artystyczny.

Wyniki konkursu:

Klasy I-III
1 miejsce: kl. 3a, kl. 2a
2 miejsce: Joanna Haberko kl. 3b, kl. 2b
3 miejsce: kl. 1a

Klasy IV-VI
1 miejsce: kl. 4 oraz Grzegorz Dąbrowski i Jakub Bigosiński z kl. 5
2 miejsce: Monika Boroń, Agata Wrona i Zofia Hoinkis kl. 6b
3 miejsce: Szymon Gilewski kl. 6a

Przypominamy uczniom i ich Rodzicom, że dnia 16 czerwca (piątek) nie ma w szkole zajęć dydaktycznych.

Uczniom, których rodzice tego potrzebują, szkoła zapewnia opiekę od godziny 8.00 do 16.00.

W tym dniu nie ma obiadu.

W dniu 10 czerwca 2017 w Centrum Kultury Calasanz Kraków - Olsza odbył się konkurs tematyczny pt. "Szachowy Omnibus". Konkurs składał się z 3 etapów. Etap 1 pisemny- test wiedzy z zakresu gry w szachy, etap 2- rozwiązywanie zadań szachowych oraz etap 3- rozgrywki pomiędzy uczestnikami. W kategorii dziewczyn 1 miejsce zdobyła Sandra Berg z naszej szkoły pokonując w finale efektownym matem Hannę Czarnecką ze Szkoły Podstawowej nr 27 w Krakowie. A Natasza Wiśniewska oraz Daria Cichoń zajęły ex aequo - 4 miejsce.

Dnia 9 czerwca 2017 r. w naszej szkole odbył się Dzień Rodziny. Uczniowie i goście: nasi rodzice z naszym rodzeństwem, babcie, dziadkowie licznie przybyli do szkoły na godzinę 16.00. Uroczystość rozpoczęliśmy od przedstawienia zorganizowanego przez Koło Teatralne pt. „Ławeczka” prowadzone przez p. Łucję Milczanowską. Poznaliśmy finalistów tegorocznego Konkursu „Mam Talent”:

Klasy I-III

 

I miejsce: Przemek Matusik

II miejsce: Julia Prusak, Zuzia Kądziołka i Halszka Pająk

III miejsce: Joanna Haberko, Matylda Tomska i Wiktoria Wyłób

Wyróżnienia: Karolina Barwińska, Adam Mielniczuk

 

Klasy IV- VI

I miejsce: Kasper Gut- Słaby, Szymon Gilewski i Mateusz Milutin

II miejsce: Zosia Hoinkis

III miejsce Emilka Lidwin, Emilka Kotarba, Justyna Szewczuk, Weronika Małek

Uczestnicy zyskali gromkie brawa publiczności. Montaż słowno–muzyczny pt. „Złota Rybka” przedstawili Rodzice. W roli Piratów wystąpili tata Antosia i Heli oraz tata Emilki i Wojtka, jako Złota Rybka wystąpiła mama Halszki, żoną Rybaka była mama Victorii, a w rolę Rybaka wcielił się tata Kaspra. Oprawę muzyczną zapewniła wychowawczyni gr. III, obrazy świetlne prezentowała ciocia Victorii. A całą historię opowiedział nam tata Weroniki. Produkcję i realizację spektaklu zapewnili przedstawiciele Białoprądnickiego Centrum Kultury w Krakowie. Po fascynujących przedstawieniach był czas wolny. W każdej chwili można było napić się herbaty. Nie brakowało również pysznych ciast, jak i kiełbasek usmażonych na grillu. Niestety wszystko co dobre szybko się kończy, więc wszyscy w fantastycznych humorach rozeszli się do domów. Mamy nadzieję, że czas spędzony w naszej szkole, bardzo się wszystkim podobał.

Kochani Rodzice! Dziękujemy za zorganizowanie Dnia Rodziny i niespodzianki Rodzice Dzieciom. Pragniemy podziękować Wam za to, że byliście, że jesteście i wiemy, że na pewno zawsze będziecie blisko nas.

Nasi uczniowie wzięli udział w konkursie plastycznym „Rzeczpospolita Praw Człowieka. 25-lecie Europejskiej Konwencji Praw Człowieka w Polsce” organizowanym przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych.


Celem konkursu była promocja praw i wolności chronionych Europejską Konwencją Praw Człowieka oraz zwiększenie zainteresowania dzieci wiedzą na temat praw człowieka we współczesnym świecie.

Rada Rodziców i Grono Pedagogiczne serdecznie zaprasza Uczniów naszej szkoły oraz ich Rodziców (Opiekunów)

na Dzień Rodziny!

 

Nie zabraknie atrakcji w tym Dniu!

Artyści z koła teatralnego przedstawią „Ławeczkę w parku”...
Wystąpią finaliści „Mam Talent 2017”...
Zaprezentuje się Teatr Rodziców „Rodzice-Dzieciom”...

A także będą kiełbaski z grilla oraz „szwedzki stół” (ciacho i herbata) :)

A to wszystko już w najbliższy piątek 9 czerwca 2017r., o godz. 16.00.

ZAPRASZAMY

Dnia 08.06.2017r. w naszej szkole odbędzie się konkurs "Mam talent". Chętni uczniowie z klas 0 - VI zaprezentują swoje umiejętności wokalne, taneczne bądź inne przed całą społecznością szkolną. Występy oceniała będzie szanowna Komisja w składzie której zasiądą zarówno uczniowie jak i nauczyciele.

Regulamin konkursu

W dniach 22-26.05.2017 klasy I-III przebywały na Zielonej Szkole w Rabce Zdroju.

W ramach Zielonej Szkoły odbywały się następujące imprezy okolicznościowe i wycieczki turystyczne:

piesze wycieczki po najbliższej okolicy,
gry i zabawy na placu zabaw i boiskach sportowych na terenie ośrodka wypoczynkowego,
wycieczka do Muzeum Górali i Zbójników,
wizyta w pracowni artystów regionalnych, zwiedzanie galerii,
granie i śpiewanie z góralami,
konkursy wiedzy bajkowej, quizy, kalambury,
konkurs czystości pokoi,
nauka,
zakupy,
dyskoteka.

Nasze przedszkolaki, oraz uczniowie klasy pierwszej i klas drugich obejrzeli przedstawienie „Królestwo zakręconego czasu, czyli bajka o mądrych dzieciach” przygotowane przez Straż Miejską Miasta Krakowa.

Nasi uczniowie Hania Strzebońska i Krystian Mikoda zdobyli wyróżnienia za swoje prace. Do XV Ogólnopolskiego Konkursu Literackiego "O Złote Pióro”zgłoszono 270 prac. Organizatorem przedsięwzięcia było Wawerskie Centrum Kultury filia Radość.

Gratulujemy Hani i Krystianowi!

22 maja 2017r. uczniowie klas 4, 5, 6a i 6b wyruszyli na wycieczkę do juRajskiej spiżarni w Lelowie, która była dla wszystkich niezapomnianym przeżyciem. Poznaliśmy tam historię polskiej wsi, dowiedzieliśmy się, jak wyglądało typowe wiejskie gospodarstwo, jego otoczenie, a także codzienne życie oraz jak powstawały najprostsze pokarmy: chleb, masło i ser. Wzięliśmy udział w warsztatach zatytułowanych „Skąd się bierze mleko i przetwory mleczne”. Widzieliśmy jak się oddziela mleko i śmietanę przy użyciu centryfugi. Ubijaliśmy w kierzance masło, wyciskaliśmy biały ser, braliśmy udział w konkursie dojenia krowy. Drugie zajęcia warsztatowe zatytułowane były „Tajemnice kropli miodu”. Polegały na obserwacji pszczół w mini ulu pokazowym. W międzyczasie wysłuchaliśmy opowieści “o miodzie”. Degustowaliśmy miód pszczeli, który wyśmienicie smakował na lelowskim chlebie z masłem i domowym serem. Ognisko i pieczone kiełbaski były ostatnim punktem programu zaoferowanym przez gospodarzy Białej Wielkiej (gm. Lelowo). W drodze powrotnej do Krakowa zwiedziliśmy pozostałości gotyckiego zamku w Rabsztynie.

W naszej szkole dnia 18 maja 2017r. (czwartek) odbył się II pokaz mody recyklingowej. Uczniowie klas 0-VI zaprezentowali swoje bardzo oryginalne stroje z materiałów odpadowych.  Nie zabrakło dobrej zabawy przy oglądaniu prezentacji młodych modeli i modelek.

Uczniowie którzy przygotowali najładniejsze stroje:

 Klasy 0-3

 I miejsce: Bianka Witwicka-Klimek, Karolina Kubica

II miejsce: Anielka Wesołowska, Laila Wiatrak, Magda Czmyr

III miejsce: Igor Sewiołek, Ewa Orłowa

 

Klasy 4-6

I miejsce: Agnieszka Noworyta, Asia Duda

II miejsce: Ernest Jaksa

III miejsce: Kasper Gut-Słaby

Są już wyniki Międzynarodowego Konkursu Matematycznego "Kangur"

Serdecznie gratulujemy osobom wyróżnionym, a wszystkim uczestnikom bardzo dziękujemy i zachęcamy do wzięcia udziału w przyszłorocznej edycji „Kangura”

W Zespole Szkolno- Przedszkolnym nr 6 w Krakowie odbędą się Mistrzostwa Sportowe.


Zawody rozgrywać się będą w miesiącach maj – czerwiec 2017r. (konkurencje indywidualne oraz zespołowe).

Więcej informacji:


Komunikat – dla dzieci i wychowawców klas SP nr 16 w Krakowie
MS – KARTA ZGŁOSZENIA

Zbliżają się wakacje. Dla tych, którzy pozostaną w mieście proponujemy spędzić je w szkole od dnia 26 do 30 czerwca 2017r. (turnus I) oraz od dnia 3 do 7 lipca 2017r. (II turnus)


Głównym celem akcji jest zapewnienie uczniom pozostającym w mieście w czasie wakacji opieki połączonej z ofertą pożytecznego i atrakcyjnego spędzenia wolnego czasu.


Utworzenie grupy jest zależne od ilości chętnych uczniów. Urząd Miasta Krakowa planuje: 15 osobowe grupy dla klas I – III i 20 osobowe dla klas IV – VI. Jeśli ilość uczniów z klas I – III będzie mniejsza niż 12 osób i 17 z klas IV – VI grupa nie zostanie utworzona. O fakcie tym zostaną powiadomieni rodzice.


Chcąc, by uczniowie nie spędzali tego czasu w budynku szkolnym, proponujemy wyjścia i wycieczki (szczegóły zostaną podane po utworzeniu grup). Wiąże się to jednak z kosztami, które muszą ponieść rodzice ( bilety wstępów do kina, teatru, na warsztaty, itp.).


Rodzice uczniów, którzy zadeklarują udział dziecka w akcji, zobowiązani są do dostarczenia, do sekretariatu szkoły wypełnionej deklaracji w nieprzekraczalnym terminie do dnia 22.05.2017r.,(po tym terminie zgłoszenie udziału dziecka w akcji nie będzie przyjęte).

Deklarację można pobrać na stronie internetowej szkoły lub w sekretariacie.

DEKLARACJA

Dyrekcja i Rada Pedagogiczna Szkoły Podstawowej nr 16 im. Jana Śniadeckiego w Krakowie serdecznie zaprasza wszystkich Rodziców na zebranie, które odbędzie się 18.05.2017 r. (czwartek), początek spotkania godzina 17.30. W przypadku pytań, wątpliwości dotyczących ocen, zachowania mogą Państwo uzyskać również informacje od innych nauczycieli. W czasie wywiadówki oprócz wychowawców będą obecni wszyscy nauczyciele.

W miesiącu kwietniu, z okazji Dnia Ziemi, uczniowie wzięli udział w szkolnym konkursie plastycznym zorganizowanym przez Samorząd Uczniowski. Nasi podopieczni stworzyli piękne prace (plakaty z okazji Święta Ziemi), które miały różną formę i do których wykonania wykorzystano szeroki wachlarz materiałów.


Komisja wyłoniła zwycięzców:


Klasy I-III
I miejsce: klasa II b (praca zbiorowa)
II miejsce: Antoni Wojciechowski z klasy I
III miejsce: Maciej Rok, Daria Cichoń, Michał Pelc, Wojciech Lidwin z klasy III a

Wyróżnienia: klasa II a (praca zbiorowa), Ewa Orłowa z klasy III b

Klasy IV-VI
I miejsce: Natalia Chrząszcz , Sara Pióro z klasy VI a 
II miejsce: Dagmara Łapa- Belczyk z klasy IV
III miejsce: Kuba Bigosiński,Eugeniusz Androszczuk, Krystian Janik z klasy V

Wyróżnienie: klasa VI b

SERDECZNIE GRATULUJEMY!!!

Dnia 28 kwietnia uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w obchodach Świąt Majowych biorąc udział w spotkaniu w Staromiejskim Centrum Kultury Młodzieży w ramach projektu Młodzież pamięta, „Kadry naszej wolności”. Uczniowie klas IV-VI obejrzeli prezentację multimedialną dotyczącą wydarzeń związanych z uchwaleniem KONSTYTUCJI 3 MAJA. Mieli okazję poznać przebieg Sejmu Czteroletniego oraz twórców Ustawy Rządowej. Przypomniano też o Święcie Flagi Rzeczpospolitej.

W czwartek, 27 kwietnia odbył się II etap Konkursu Recytatorskiego pn. „Wiosna, ach to Ty”.

Przypominamy uczniom i ich Rodzicom, że dnia 2 maja (wtorek) nie ma w szkole zajęć dydaktycznych.

Uczniom, których rodzice tego potrzebują, szkoła zapewnia opiekę od godziny 8 do 16.

W tym dniu nie ma obiadu.

Klasy V a, VI a i VI b dnia 25 kwietnia (wtorek) wybrały się do Narodowego Teatru Edukacji z Wrocławia (występ gościnny Kino Kijów) na spektakl pt. „W krainie mitów”. W scenicznej opowieści dwoje młodych bohaterów, podczas szkolnej wycieczki do muzeum, swoim niewłaściwym zachowaniem powoduje przeniesienie się w czasy mityczne. Spotyka mityczne postacie takie jak: Prometeusza, Ikara, Syzyfa, Midasa. Współcześnie często używamy zwrotów: koń trojański, węzeł gordyjski, nić Ariadny, puszka Pandory, syzyfowa praca itp., zapominając lub nie wiedząc, skąd się wywodzą. Uczniowie obejrzeli spektakl z zainteresowaniem i ich wiedza na temat mitów została ugruntowana.

25 kwietnia 2017r. (wtorek) w naszej szkole odbędzie się Ogólnopolski Sprawdzian Kompetencji Trzecioklasisty.


Dni Ziemi obchodzone 22 kwietnia to czas, kiedy ludzie na całym świecie przypominają sobie wzajemnie, że „nie odziedziczyliśmy Ziemi po naszych przodkach, a pożyczyliśmy ją tylko od naszych dzieci.”

W naszej szkole obchody Dnia Ziemi odbędą się 21 kwietnia 2017r. (piątek)-tego dnia obowiązuje kolor zielony ubioru.

Główne cele tegorocznej akcji to poczucie troski o stan czystości i najbliższego otoczenia oraz szacunek do przyrody.

Ogłaszamy konkurs na wykonanie plakatu związanego z Dniami Ziemi (naszą planetą).

Każda klasa jest proszona o wykonanie zadania- praca może być zbiorowa lub indywidualna.

Termin wykonania: 28 kwietnia 2017r. (piątek). Prace należy oddać pani J. Lewińskiej-opiekunowi SU.

SERDECZNIE ZAPRASZAMY WSZYSTKIE PRZEDSZKOLAKI WRAZ Z RODZICAMI, OPIEKUNAMI

NA DZIEŃ OTWARTY SZKOŁY,

KTÓRY ODBĘDZIE SIĘ DNIA 21. 04. 2017 r. (piątek) w godz.16.00-18.00.

NASI GOŚCIE BĘDĄ ZWIEDZAĆ SZKOŁĘ BIORĄC UDZIAŁ W GRZE TERENOWEJ

Na uczestników czeka wiele atrakcji oraz nagrody.

ZAPRASZAMY WSZYSTKIE DZIECI, KTÓRE W ROKU SZKOLNYM 2017/2018 ROZPOCZNĄ NAUKĘ

W KLASIE PIERWSZEJ.

PRZYJDŹ- ZOBACZ- ZOSTAŃ

 

KONKURS HISTORYCZNY „MAJOWE ŚWIĘTA”
DLA UCZNIÓW KLAS IV – VI
O NAGRODĘ DYREKTORA ZESPOŁU SZKOLNO-PRZEDSZKOLNEGO

7 lutego, już po raz 13. w Polsce i w ponad stu krajach na świecie, obchodzony był Dzień Bezpiecznego Internetu (DBI) poświęcony bezpieczeństwu dzieci i młodzieży w sieci. Hasło tegorocznej edycji: „Razem zmieniamy internet na lepsze” podkreślało rolę każdego użytkownika sieci w budowaniu bezpiecznego i przyjaznego środowiska online.
Organizatorzy polskiej edycji DBI – Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę oraz instytut badawczy NASK - wraz z partnerami: Fundacją Orange oraz firmą Facebook, zachęcały do podejmowania lokalnych działań edukacyjnych, i nasza szkoła w tym roku włączyła się do akcji. Dzień Bezpiecznego Internetu obchodzony jest z inicjatywy Komisji Europejskiej od 2004 roku. Jego celem jest promocja działań na rzecz bezpiecznego i pozytywnego wykorzystywania zasobów internetowych przez dzieci i młodzież.

Zaświadczenie

Turniej odbył się 01. 04. 2017 r., wzięło udział 12 drużyn w podziale na 2 kategorie - kat. starsza i kat. młodsza - łącznie 70 zawodników i zawodniczek. W kat. starszej I miejsce zajęła drużyna z ZSP I nr 6 w składzie (skład rotacyjny) : Bartosz Gilewski (cap), Jakub Rozwadowski, Sandra Berg, Natasza Wiśniewska, Daria Cichoń oraz Sara Helmy. II miejsce zajęła drużyna CKK Kozłówek - Sekcja Szachowa, III miejsce - drużyna ze Szkoły Podstawowej nr 78 w Krakowie.
W kategorii młodszej I miejsce - Samorządowe Przedszkole  nr 36 w Krakowie, II miejsce - Szkoła Podstawowa nr 27, III miejsce Samorządowe Przedszkole nr 33 w Krakowie. Drużyna ZSP II nr 6 w składzie (skład rotacyjny) : Bartosz Hodana, Mateusz Wierzchanowski, Ignacy Unrug, Wiktoria Csorich, Antoni Wojciechowski oraz Olaf Nowakowski zajęła V miejsce.
W obydwu kategoriach placówki z miejsc I - III otrzymały Puchary ufundowane przez Dyrektora ZSP nr 6 w Krakowie, natomiast zawodnicy z tych drużyn medale - odpowiednio złoty, srebrny i brązowy. Wszyscy uczestnicy otrzymali dyplomy i upominki.

Zdjęcia:

https://photos.google.com/share/AF1QipNBjtftNxM4dkqYfGO-bxaJLSETs-dH9S5gpLNEIf0ovSjsitkxTUBhLIJyKxNC8w/photo/AF1QipM58qcXw43bWv3XlC0F2xcWptXChJ13L9ZCp5xa?key=RTc3N2I0aUhJM0d3dzI3MG5reHZsYmYxOXNSbTFn

Późne popołudnie nie jest na co dzień porą, w której nasza szkoła tętni życiem, no - może z wyjątkiem sali gimnastycznej. W piątek, 31 marca, stało się jednak inaczej. Na korytarzach było tłoczno, gwarno i radośnie! Działo się tak za sprawą naszych gości – dzieci siedmioletnich i ich rodziców, których zaprosiliśmy do szkoły na Dzień Otwarty. Popołudniowe spotkanie rozpoczął Pan Dyrektor dr Bogdan Dobrucki witając wszystkich gości bardzo serdecznie w naszej szkole. Nad całością imprezy, a szczególnie nad wernisażem prac nadesłanych na konkurs „Portret Pani Wiosny” czuwała Pani Józefa Sitnik, którą wspierali inni nauczyciele, a także uczniowie samorządu szkolnego pod kierunkiem Pani Joanny Lewińskiej. Uczniowie klas III, IV i VI b uświetnili spotkanie fantastycznym przedstawieniem pt. „Księżniczka na Ziarnku Grochu” czyli „Bajka Samochwałka” Jana Brzechwy. Oglądając inscenizację, podziwialiśmy wspaniałą grę aktorską, piękne, barwne dekoracje, świetne kostiumy. Artystycznych doznań dostarczyło nam Kółko Teatralne, prowadzone przez Panią Łucję Milczanowską, której przy przygotowaniu przedstawienia na Dzień Otwarty pomagała Pani Elżbieta Kosieniak. I tu przyszedł czas na rozłąkę, która w przypadku przedszkolaków i rodziców bardzo często kończy się płaczem, ale nie w naszej szkole! Uśmiechnięte i podekscytowane dzieci pod opieką SU udały się na prowadzone przez panie nauczycielki zajęcia: polonistyczne, matematyczne, komputerowe, sportowe, plastyczne, języka angielskiego. W tym czasie, również rodzice i dzieci mogli zapoznać się z ofertą edukacyjną szkoły, zobaczyć dobrze wyposażone sale lekcyjne i porozmawiać z doświadczoną kadrą nauczycielską. Dzień Otwarty w naszej szkole zakończył się ogłoszeniem wyników i wręczeniem nagród za Portret Pani Wiosny.

Drodzy Uczniowie!


Zapraszamy Was do udziału w konkursie recytatorskim „WIOSNA, ACH TO TY”. Osoby chętne proszone są o przygotowanie dowolnego wiersza o tematyce wiosennej. Oceniane będą: znajomość tekstu, dykcja oraz sposób prezentacji (np.wykorzystanie odpowiednich strojów lub rekwizytów).
Zgłoszenia do konkursu przyjmuje Pani Elżbieta Kosieniak do dnia 12.04.2017r. (środa)

Konkurs recytatorski planowany jest na dzień 20.04.2017 r. (w czwartek).

Zachęcamy Wszystkich Uczniów naszej Szkoły do udziału w konkursie literackim o tematyce „ Współczesna bajka o Wiśle” lub „Nieznana legenda o Wiśle”. Celem przedsięwzięcia jest m.in. wyszukiwanie talentów, pobudzanie wrażliwości literackiej i aktywności twórczej, rozwijanie wyobraźni. Utwór może zawierać tekst o objętości 1 strony kartki papieru a-4, pisanego czcionką Arial 11, odstępy między wierszami min. 1,0. Uczestnik może przedstawić w Konkursie jeden utwór.

Wszystkich chętnych do udziału, zachęcamy do współpracy z Panią Elżbietą Kosieniak, która chętnie pomoże przy pisaniu pracy na konkurs.
Prace należy oddać Pani E. Kosieniak do 19.04 - celem ewentualnej korekty tekstu i przesłaniu wszystkich prac w terminie podanym w ogłoszeniu.

Formy literackie do wyboru wg definicji:
-Bajka- krótki utwór literacki zawierając morał (pouczenie), często jest wierszowany, czasem żartobliwy. Morał może znajdować się na początku (promythium) lub na końcu (epimythium) utworu albo wynikać z jego treści.

-Legenda- opowieść dotycząca życia świętych i bohaterów lub jakichś wydarzeń historycznych, nasycona motywami fantastyki i cudowności, lub osobie otoczonej niezwykłą sławą, lub zmyślone lub przesadzone historie dotyczące sławnych ludzi, miejsc albo zdarzeń historycznych.

Konkurs na hasło reklamujące czytanie rozstrzygnięty.

Wyniki konkursu:
I miejsce: Weronika Małek
II miejsce: Sandra Berg, Hanna Strzebońska, Kasper Gut-Słaby
III miejsce: Jakub Bigosinski, Karolina Barwińska
Wyróżnienie: Klasa IIB, Krystian Mikoda

Dziękujemy za udział i gratulujemy Zwycięzcom!

REKOLEKCJE WIELKOPOSTNE 2017r.

3-5 kwietnia

Klasy I - III od godziny 09:00 do godziny 10:30 rekolekcje a po powrocie lekcje wg planu.

Klasy IV - VI od godziny 08:30 lekcje wg planu, a następnie od godziny 11:15 do godziny 12:30 rekolekcje. Po rekolekcjach obiad i wyjście do domu.

Serdecznie zapraszamy
rodziców i uczniów przyszłych
klas pierwszych
na DZIEŃ OTWARTY SZKOŁY
31.03.2017r. (piątek) o godz. 16.00-18.30

 W programie przewidziano liczne atrakcje m.in. przedstawienie, malowanie pisanek, warsztaty taneczne dla dzieci oraz wiele innych ciekawych przedsięwzięć.

HARMONOGRAM DNIA

Dnia 16 marca 2017 r., odbyły się XV Mistrzostwa Szkół Krakowskich w narciarstwie alpejskim. Nasi uczniowie zdobyli 8 miejsce w zawodach zespołowych. A także Wojciech Lidwin zdobył 8 miejsce i Adam Mielniczuk 9 miejsce w zawodach indywidualnych na 144 uczestników.

Gratulacje Chłopcy!!!

Choć astronomiczna wiosna przyszła do nas już wczoraj, to właśnie dziś, 21 marca, zgodnie z kalendarzem, świętowaliśmy jej nadejście. 21 marca obchodzi się dzień wagarowicza, ale my tego "święta" nie uznajemy.
Uczniowie klas I-III ze Szkoły Podstawowej nr 16 zgodnie więc z tradycją wspólnie postanowili pożegnać „Biała Panią” i przywitać długo oczekiwaną wiosnę.
Jak obyczaj nakazuje przygotowali Marzannę – kukłę w kolorowym przebraniu, symbolizującą odchodzącą zimę. W uroczystym pochodzie przeszli z Marzanną pod Smoczą Jamę. Tam wierszami oraz piosenkami przekonali zimę, by odpłynęła na falach „wyczarowanej” przez nich Wisły i już nie wracała. Tym samym zaprosili wiosnę, żeby zagościła w Naszej Szkole.  
Klasy IV-VI witały wiosnę...w Muzeum. Klasa IV i V udały się do Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie, gdzie uczestniczyły w lekcji muzealnej dotyczącej zagadnień z zakresu historii i techniki lotnictwa.
Klasa VI a i VI b wybrała się do Muzeum AK, gdzie uczestniczyła w warsztatach podczas których mi.in. uczniowie deszyfrowali tajne wiadomości i wypełniali specjalne dowody osobiste, poznali akcje przeprowadzone przez wywiad, fragmenty maszynopisów oraz metody działania wybranych konspiratorów. Po tej dawce wiedzy wzięli udział w grze terenowej.

Zapraszamy wszystkie dzieci z klas 4-6 do projektu artystycznego opartego o taniec i teatr.

Opiekunem projektu jest Pani Marta Wołowiec- tancerka, choreografka, nauczycielka tańca, na stałe związana z Krakowskim Centrum Choreograficznym oraz Centrum Młodzieży w Krakowie.


Przesłuchanie (pierwsze spotkanie) odbędzie się 27 marca o godzinie 16.30 w sali gimnastycznej.


Próby odbywać się będą w poniedziałki w dniach: 3, 10 , 24 kwietnia oraz 8, 15, 22 i 29 maja w godzinach 16:30-18.00.

Nasi Uczniowie wzięli udział w XIX Konkursie Dziecięcej Twórczości Plastycznej.

Celem konkursu było m.in. kształtowanie postaw patriotycznych i obywatelskich dzieci i młodzieży, a także oddziaływanie na środowisko cywilne poprzez działanie artystyczne i twórcze dzieci i młodzieży.

Organizatorzy Konkursu: Klub 6 Brygady Powietrznej i Kluby Wojskowe.

Wyniki Konkursu:

I miejsce: Mikołaj Szuwalski kl. 3a

wyróżnienie: Wiktoria Kuracińska kl. 3a i Anielka Wesołowska kl. 2b.

GRATULUJEMY!

W najbliższy czwartek tj. 16 marca 2017 r., odbędą się XV Mistrzostwa Szkół Krakowskich w narciarstwie alpejskim. Z naszej szkoły wystartuje dwóch uczniów Wojtek Lidwin i Adam Mielniczuk z klasy III a. Zawody będą rozgrywane w Stacji narciarskiej Białka - Kaniówka. Odbędzie się jeden przejazd Slalomu giganta. W turnieju tym udział biorą reprezentacje (maksymalnie 12 osób) ze szkół podstawowych i gimnazjalnych z Krakowa i okolic. Uczestnicy podzieleni są na 8 grup (4 grupy wiekowe dziewcząt i 4 grupy wiekowe chłopców). Patronat nad imprezą objął Prezes Polskiego Związku Narciarskiego. Organizatorami zawodów są Klub Narciarski "LIDER" i Klub Narciarski CM "SLALOM".
Trzymamy kciuki i życzymy powodzenia naszym reprezentantom!

16 marca 2017 roku o godz. 9:00 odbędzie się w naszej szkole XXVI edycja Międzynarodowego Konkursu Matematycznego KANGUR.

W dniu 01 kwietnia 2017r. odbędzie się Drużynowy Turniej Szachowy o Puchar Dyrektora Zespołu Szkolno – Przedszkolnego nr 6 w Krakowie.

W dniach 13 i 14 marca br. odbyły się w Szkole Podstawowej nr 16 w Krakowie kreatywne warsztaty z wykorzystaniem Bum Bum Rurek (Boomwhackers). Uczniowie podczas zajęć doskonalili podstawowe elementy muzyczne takie jak rytm, melodia i harmonia. Dzieci uczyły się grać proste melodie za pomocą kolorowych rurek, a zabawa pobudzała je do twórczego myślenia i wspólnego wesołego, energicznego muzykowania.

Dnia 13 marca 2017 r. (poniedziałek) odbył się w naszej szkole I etap konkursu "Prawo i My", udział w nim wzięli uczniowie klasy VI b (Dimitr Fadieiev, Zofia Hoinkis, Damian Mączka, Monika Boroń, Patrycja Owsiak).

Uczestnicy konkursu musieli wykazać się wiedzą dotyczącą działalności Straży Miejskiej oraz prawa ruchu drogowego.

Program „Prawo i My” promuje wśród młodzieży pozytywne wzorce zachowań oraz uczy podstaw obowiązującego prawa.

Dnia 27 lutego 2017 r.(poniedziałek) w naszej szkole odbyła się zabawa karnawałowa. Sala gimnastyczna zamieniła się w salę balową, udekorowana zachęcała do zabawy. Przed rozpoczęciem balu uczniowie zaprezentowali zgromadzonej publiczności nasz taniec narodowy czyli poloneza. Stroje dzieci były bardzo barwne. Niektórzy byli nie do poznania, budzili podziw, a czasami nawet przerażenie. Dzięki animatorom wszyscy bawili się znakomicie, były korowody, kółeczka i tańce w parach oraz wiele konkursów i nagród.

Zespół Szkolno- Przedszkolny nr 6 w Krakowie serdecznie zaprasza dzieci przedszkolne w wieku 6-7 lat na udział w Konkursie Plastycznym pt.”Portret Pani Wiosny”. Termin dostarczenia prac do sekretariatu ZSP nr 6 upływa w dniu 21.03.2017r

Konkurs-zabawa z okazji Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego.

Rekrutacja do klasy I
Szkoły Podstawowej Nr 16 im. Jana Śniadeckiego w Krakowie
rozpoczęła się 18. kwietnia 2017 r. o godz. 9:00

Dla wielu uczniów naszej szkoły koniec I półrocza to powód do dumy i zadowolenia, nauka jest dla nich ważna i dlatego mogą oni pochwalić się wysokimi osiągnięciami.

Życzymy wszystkim uczniom Szkoły Podstawowej nr 16 w Krakowie miłych, bezpiecznych ferii zimowych oraz odpoczynku po trudach ciężkiej, kilkumiesięcznej pracy.

Uczniowie klas VI wzięli udział w ciekawych zajęciach edukacyjnych organizowanych przez Sąd Apelacyjny w Krakowie, ul. Przy Rondzie 3. Podczas zajęć prowadzonych w formie warsztatowej uczniowie poznali sposób funkcjonowania sądownictwa, uczestniczyli w symulacji rozprawy sądowej.

Dyrekcja i Nauczyciele zapraszają Rodziców na zebranie w czwartek 26.01.2017r.

Wnuczęta ze Szkoły Podstawowej nr 16
serdecznie zapraszają
Babcie i Dziadków
na spotkanie z okazji Ich święta,
które odbędzie się 
23 stycznia (w poniedziałek), o godz. 16.00
w sali gimnastycznej naszej szkoły.

Już kolejny rok w ZSP nr 6 została przeprowadzona akcja zbiórki żywności dla rodzin najbardziej potrzebujących pomocy w tym szczególnym czasie. Akcja w naszej szkole odbywała się w dniach 15.12 – 21.12. 2016 roku.

W wyniku zbiórki zebrano artykuły spożywcze oraz zabawki. Pozwoliło to na wykonanie paczek dla rodzin uczniów naszej szkoły, które mają trudną sytuację materialną.

Bardzo dziękujemy wszystkim darczyńcom za okazaną pomoc i serce w realizacji tej szczytnej akcji, życzymy Wesołych Świąt Bożego Narodzenia oraz Szczęśliwego Nowego Roku.

Uczniowie naszej szkoły już po raz kolejny wprawili w zachwyt publiczność,która w czwartek (22 grudnia) bardzo licznie zebrała się na sali gimnastycznej.

Narty cieszą się dużym zainteresowaniem wśród uczniów naszej szkoły, dlatego w dniu 17.12.20016r. odbył się drugi wyjazd na narty do Kluszkowiec.

Dnia 25.11.2016r. klasa pierwsza pokazała część artystyczną pasowania na ucznia ZSP nr 6.

Nasza Szkoła wzięła udział w Konkursie Wojewódzkim pod patronatem Kuratorium Oświaty, organizowanym przez Stowarzyszenie Polonistów, Fundację Zawsze Warto i Muzeum Armii Krajowej w Krakowie wszyscy chętni uczniowie z klas IV – VI sprawdzali swoje siły w szkolnym etapie konkursu dnia 4 października 2016r.

15 września 2016r. (czwartek) klasa VI b w ramach zajęć języka polskiego pod opieką wychowawcy pani E. Kosieniak przemierzyła Drogę Królewską.

Dnia 1 września 2016 r. w Zespole Szkolno- Przedszkolnym nr 6 w Krakowie odbyła się inauguracja roku szkolnego 2016/2017.