Warsztaty w Celestacie

26 października 2019

23.10.2019 klasa VII rozpoczęła przygodę z budową szopki krakowskiej.
Krakowska szopka znacznie różni się od betlejemskich stajenek. Musi ona być budowlą wieżową i zawierać charakterystyczne dla architektury Krakowa detale. Najczęściej szopki są budowane na wzór krakowskich kościołów.
Tradycja szopki krakowskiej wywodzi się z jasełek, które organizowano w okresie Bożego Narodzenia w kościołach. Najstarsze figurki jasełkowe przechowywane w Krakowie pochodzą z XIV w. i znajdują się w kościele św. Andrzeja. Do końca XIX wieku wyrobem szopek zajmowali się murarze z krakowskich przedmieść. W czasie świąt chodzili oni z szopkami po domach.
My również chcemy popróbować naszych sił w budowaniu jednej z nich. W Muzeum Historycznym Miasta Krakowa – Celestat rozpoczęliśmy tę przygodę. Czasu niewiele, ale chęci duże.

D.S.