Małopolska Noc Naukowców 2019

1 października 2019

W dniu 27.09.2019 uczniowie klasy 7a spędzili popołudniowy czas wolny w Kampusie Uniwersytetu Jagiellońskiego biorąc udział w Nocy Naukowców.

Młodzi odkrywcy zwiedzili wystawy: „Pasażer na gapę, czyli pasożyty człowieka i zwierząt”, „Budowa neuronu”, „ Odruchy warunkowe”. Następnie wysłuchali wykładu z optyki o istocie światła i uczestniczyli w warsztatach „Tajemnice światła”, podczas których dowiedzieli się jak światło może penetrować przez nasze własne tkanki, co to jest mieszanie barw oraz jak wpływa ono na inne właściwości światła, dlaczego w solarium jest niebiesko a zachody słońca są czerwone.  Następnie wyjaśniono, co to jest nowotwór, jak powstaje i jak światło może zostać wykorzystane by go zwalczyć oraz dlaczego powinniśmy obserwować pieprzyki na skórze. Na koniec uczniowie zobaczyli jak działa efekt fotodynamiczny i jaką role może on pełnić we współczesnej medycynie.

A Sz